Valsts Akadēmiskais Koris “Latvija” publisko video no albuma “No neatminamiem laikiem”

Raksta attēls - Valsts Akadēmiskais Koris “Latvija” publisko video no albuma “No neatminamiem laikiem” Foto: Jānis Vecbrālis

27.02.2018 / Parmuziku.lv

2017. gada nogalē koris “Latvija” un tā mākslinieciskais vadītājs Māris Sirmais laida klajā albumu “No neatminamiem laikiem. Tautasdziesmas un teikas” ar Ērika Ešenvalda desmit kompozīcijām, no kurām “Aizej, lietiņ” komponēta 2005. gadā, pārējās deviņas – laikā no 2013-2017. gadam. Albums atspoguļo divas nozīmīgas tēmas komponista daiļradē – dziļo saikni ar tautas mūziku un aizraušanos ar dabas pasauli.

“Ai, Danij, puis’” ir pazīstamās īru balādes “O Danny Boy” aranžējums, ko savulaik Pasaules koru olimpiādes ietvaros Rīgā pirmatskaņoja britu ansamblis The King’s Singers kopā ar pašmāju Latvian Voices. Līdzās balādē paustajām skumjām un ilgām, kuras ierakstā neviltotā vienkāršībā iedziedājuši solisti Laura Štoma un Daumants Kalniņš, Ešenvalds ar savu raksturīgo harmonijas paleti pārliecinoši uzbūris zaļās Īrijas pļavas.

“Senā prērija” ir daļa no komponista plašākā 2015. gadā komponētā darba “Prēriju vēja čuksti” Jūtas štata Simfoniskajam orķestrim un koriem, kas nu pārtapis par patstāvīgu kormūzikas kompozīciju ar vijoles solo, ko ierakstā iemūžinājusi Liepājas Simfoniskā orķestra pirmā vijole Ilze Zariņa. Ešenvalda darbā, kurā izmantots slavens 9. gadsimtā Bai Dzjuji sacerētais dzejolis, tēlotais plašais līdzenums nav tikai Ķīnas lauku ainava, bet arī bezgalīgās prērijas Amerikas rietumos.

Albums “No neatminamiem laikiem” pieejams mūzikas veikalos Latvijā, un tā angliskā versija  From the Dim and Distant Past – interneta vietnēs iTunes, Spotify, Amazon, Google play un Tidal.

Pēdējo gadu laikā Ēriks Ešenvalds kļuvis par vienu no pieprasītākajiem kormūzikas autoriem pasaulē, kā rezultātā 2017. gadā tapis pirmais albums ASV, kas veltīts komponista daiļradei – “The Doors of Heaven”, piedaloties Portlendas Valsts Universitātes kamerkorim un dirģentam Ītenam Sperijam (Ethan Sperry). Albums ASV “Billboard” tradicionālās klasiskās mūzikas topā ierindojās 1. vietā un guva atzinību mūzikas kritiķu vidū:

“Šis acīmredzami ļoti labais Amerikas koris ir devis Ešenvalda mūzikai lielisku, izteiksmīgu un sirsnīgu izpildījumu. Koris šķietami atdzīvojas viņa mūzikas krāsās, atklātībā un skaistumā.”

/Editor’s Choice November 2017: Ivan Moody, Gramophone/

“Latviešu komponists Ēriks Ešenvalds šobrīd neapšaubāmi ir viens no pasaules vadošajiem kora mūzikas komponistiem. Šis ir lielisks iepazīšanās albums tiem, kas vēlas izpētīt Ešenvalda skaņu pasauli.“

/Philip Reed, Choir & Organ/ 

“Ešenvalda ‘Pirmās asaras” (The First Tears) ir sirdi aizkustinošs un skaists darbs, kas stāsta inuītu pasaku par to, kas notika pēc pasaules radīšanas. Portlendas štata kamerkoris sniedz brīnišķīgu izpildījumu.”

/James Jolly, Gramophone/ 

“Šis ir lielisks albums. Mūzika ir aizraujoša, komponists prot izmantot kora dziedājumu līdz pilnībai un vistēlainākajos veidos, tai pašā laikā mūzika nekļūst atsvešināta. Pilnīgi noteikti ar šo albumu var sākt ikviens, kas vēlas iedziļināties Ērika Ešenvalda brīnišķīgajā mūzikā.”

/Recording of the Month, John Quinn, MusicWeb International/

“Latviešu komponists Ēriks Ešenvalds ir ieguvis paliekošu skanējumu savam vārdam kora mūzikā. Viņš uzmanīgi balansē starp konsonansi un disonansi, izmantojot intīmu čukstēšanu un  citus jaudīgus muzikālos paņēmienus: reizēm soprāna solo skan pāri korim, reizēm tikai kvartets dzied un reizēm skan visa kora izsmalcināts zīdaini maigs legato dziedājums; tam visam gudri pievienots ir smalkjūtīgs instrumentālais pavadījums.”

/Recording of the Month, Robert Levine, Stereophile/

“Ešenvalda mūzika ir koncentrēta vidē [..], kurā mūzika ir teksts un teksts ir mūzika. Kamēr daudzi mūsdienu komponisti izmanto disonansi, klasterus un ne-vokālas skaņas tikai kā efektus vai izteiksmīgas ‘garšvielas’, Ešenvalds – vienlaicīgi ar tradicionāli melodiskajām un harmoniskajām struktūrām – šādus elementus izmanto rūpīgi pārdomātas dramaturģijas realizēšanai, kas pamatojas tekstā.”

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!