Laika mašīna uz sešdesmitajiem. The Pink Elephant albuma Mellowing apskats

Raksta attēls - Laika mašīna uz sešdesmitajiem. The Pink Elephant albuma Mellowing apskats

27.05.2015 / Normunds Vucāns

Sešdesmitie un septiņdesmitie atgriežas. Tā vismaz domā The Pink Elephant.

The Pink Elephant pie Latvijas mūzikas apvāršņa parādījās ļoti strauji un nedaudz negaidīti, jo līdzīga stila grupa pie mums pēdējo 15 gadu laikā nav bijušas, un ja arī ir bijušas – nav izpelnījušās īpašu ievērību. Viņi savā mūzikā gluži vienkārši apvieno pārāk daudzu žanru stilistiku, lai kādam līdzinātos, tāpēc salīdzinājumi ar citām psihodēliskā roka grupām kā Pyro Trees šoreiz nebūs atbilstoši. Te gan uzreiz jāatzīmē – daudzie žanri ansambļa skanējumā iederās ļoti organiski un ne mazākajā mērā neizklausās pēc paštīksmināšanās par spēju prasmīgi lēkāt no stila uz stilu, tā vietā atgādinot dabīgu improvizācijas un eksperimentu procesu, kura laikā top jauni skaņdarbi.

Improvizācijai kvarteta skanējumā ir liela joma, jo katrā dziesmā ir atstāts ļoti daudz vietas tieši šim elementam. Tas Mellowing piedod vieglumu, gaisīgumu un atvieglo tā uztveri tiem, kas ar žanru un tā pamatnoteikumiem ir uz „Jūs”, pie reizes arī pagarinot kompozīcijas ievērojami virs mūzikas industrijas noteiktajiem standartiem. Gaisīguma izcelšanai palīdz arī lieliskais grūvs, kas jūtams no pirmās līdz pēdējai ieraksta sekundei.

Interesanti, ka vokāliem The Pink Elephant mūzikā visbiežāk ir sekundāra nozīme – tie drīzāk spēlē vēl viena instrumena lomu, lielākoties skanot kā fons, nevis ieņemot tik ierasto vietu dziesmu priekšplānā.  Manuprāt, šāda attieksme pret balsīm grupai palīdzējusi izveidot autentiskāku skanējumu, kas vēl jo precīzāk citē žanra spilgtākos paraugus no sešdesmitajiem un septiņdesmitajiem, kā The Doors vai Pink Floyd, kuru ietekme uz The Pink Elephant skanējumu ir nenovērtējama.

Izcelt atsevišķas dziesmas kā sekmīgākās šoreiz īsti nevar, jebšu – to darīt, protams, var, taču kompozīciju efekts, skanot atrauti no pārējā albuma materiāla, būs daudz mazāks, nekā izbaudot visu pēc kārtas. Izteiktu hītu diskā nav, kas varbūt nepalīdzēs grupai ātri iegūt nejaušu klausītāju uzmanību, bet noteikti netraucēs melomāniem, kuri novērtē kvalitatīvus izpildītājus, kas spēj radīt aizraujošu mūziku visa albuma garumā.

Kopumā jāsaka, ka par The Pink Elephant ko sliktu pateikt ir tikpat kā neiespējami. Visi četri grupas dalībnieki ir Rīgas Doma kora skolas absolventi, lieliski pārvalda ne tikai savus instrumentus, bet arī pārzina žanra vēsturi un zina, ko citēt. Ieraksts un skanējums ir tieši tāds, kāds nepieciešams, lai uzburtu īstu hipiju vasaras sajūtu, no kā izriet arī galvenais secinājums par Mellowing – kaut Latvijai būtu vairāk tādi debitanti mūzikā kā viņi!

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!