Iepazīsties! Mēneša Industrijas cilvēks – Kaspars Ansons

Raksta attēls - Iepazīsties! Mēneša Industrijas cilvēks – Kaspars Ansons

26.03.2020

Dziesmas, kādas tās dzirdam straumēšanas vietnēs vai radiostacijās, ir radušās sadarbojoties vairākām iesaistītajām personām - autoriem, izpildītājiem un producentiem. Tieši mūzikas producenti ir tie, kas atrod kopējo skanējumu, paspilgtina krāsas vai piešķir noskaņu, kas klausītāju ausīm liksies pievilcīgas un radīs vēlmi atkārtot dziesmu vēlreiz un vēlreiz.

Šomēnes iepazīstināšanai esam izvēlējušies dziesmu autoru, mūziķi un daudzu radio hitu producentu, kurš ieguvis titulu -   Gada Labākais mūzikas producents 2019 (Mūzikas Ierakstu Gada balvas "Zelta Mikrofons"). 

Kaspars Ansons/38 gadi/ mūzikas producents 

Izglītība: Es sāku savas gaitas Zebrenes pamatskolā, vēlāk turpināju Aucē, kur pabeidzu vidusskolu un mūzikas skolu. Tālāk nevarēju izvēlēties - studēt mūziku vai fotogrāfiju, kaut kā paliku pie mūzikas. Iestājos Rīgas Doma Kora skolas mūzikas menedžmenta kursā. Lai arī nepabeidzu, satiku tur daudz draugus un industrijas gigantus!

Darba pieredze: Sākotnēji mēģināju sevi pieteikt kā labāko ģitāristu pasaulē. Biju aizrāvies ar džeza mūziku, paralēli man interesēja arī pop mūzika. Liekas, ka lūzuma punkts bija, kad  ar grupu "Detlef zoo" aizbarucām uz Londonu rakstīt albumu. Mēs strādājām ar producentu - Endiju Gilu (Andy Gill), kurš diemžēl šogad pameta šo pasauli. Darbs ar viņu mani ļoti iedvesmoja un sapratu, ka vēlos kļūt vairāk kā tikai ģitārists. 
Mana starptautiskā pieredze sākās ar Aminatas veiksmīgo debiju Eirovīzijā. Kopumā manas 3 dziesmas ir tikušas līdz finālam (Aisha, Aminata un Justs ), bet Aminatas dziesma guva vislielāko rezonansi! Daudzi ārvalstu mākslinieki sāka sūtīt dziesmas, lai izveidoju aranžiju. Tāpat katru gadu piedalos daudzās songwriting nometnēs (Nīderlandē, Spānijā, Lielbritānijā u.c). Dalība šajos pasākumos izmainīja manu uztveri par mūzikas ražošanu, ja tā drīkst teikt!
 
Iepazīsimies! Pastāsti, par savu bērnību!

Es piedzimu dziļos laukos, zemnieku ģimenē. Uzaugu ar govīm un cūkām apkārt. Bernudārzā negāju. Atceros, kā gāju peldēties uz ezeru un divi rukši man sekoja. Tā noteikti ir pieredze, ko mūsdienās reti kurš var iegūt. 

Kā pavadi brīvo laiku? Kādi ir Tavi hobiji?
Man ļoti patīk gatavot ēst, it īpaši āzijas un austrumu virtuve. Šahs arī ir mana vājība. Tas man palīdz novirzīt domas no darba. Vel man patīk skriet - es parasti saņemos pavasarī, trenējos visu vasaru un rudenī noskrienu pusmaratonu. Varbūt ne katru gadu, bet uzskatu, ka tas ir mans hobijs. 
 
 
 
Pastāsti par saviem pienākumiem profesionālajā jomā, kā varam Tevi nosaukt?
Esmu mūzikas producents! Mans pienākums ir mākslinieka ideju novest līdz profesionāli skanošam produktam. Ļoti bieži dziesmas problēma nav aranžijā vai miksā, bet gan tekstā vai melodijā. Es pats esmu arī daudzu atpazīstamu dziesmu teksta un melodiju autors, tapēc, kā producents būdams, nebaidos dot padomus arī dziesmu rakstīšanā. Ceļš, kad dziesma dzimst un nonāk līdz radio stacijām ir ļoti dažāds. Katram dziedātājam ir savi vājie ķēdes posmi. Citam tas ir melodija, citam - teksts, kādam tā ir  dziedāšanas manieres atrašana, bet kādam izaicinājums nodziedāt taisni. Varētu teikt, ka izpildītājs gaida, lai producents aizpildītu trūkstošos posmus, un es daru, ko varu, lai mani mākslinieki būtu laimīgi!

 

Kā nonāci līdz šādam darbam?
Tīņa gados spēlēju ģitāru un rakstīju dziesmas. Man vienmēr ir paticis rakstīt tekstus un melodijas, un kā jau visiem tīņiem, man patika arī dators. Tajā laikā datori vel mājās nebija, gāju uz skolu pa vakariem un mēģināju ierakstīt savu mūziku. Domāju, ka tieši tur arī dzima jauns producents, pats nenojauzdams, ka ir tāda profesija.
 
No kā sastāv  Tava ikdiena?
Es cenšos savu darba dienu veidot tādu pašu kā jebkuram biroja darbiniekam: 9:00-17:00. Savas kreatīvās lietas cenšos padarīt līdz 11:00 un pēcpusdienu atstāt tehniskajiem darbiem. No rīta strādāju ar jaunām idejām, dziesmām vai aranžijām, tad nāk kāds dziedātājs, tas aizņem 2-3 stundas. Pēcpusdienā sakārtoju visu, kas sadziedāts.
 
 
Kādi ir lielākie, biežākie ikdienas darbā sastopamie izaicinājumi?
Producenta profesija prasa nemitīgu attīstību tehnoloģiski, kā arī mūzikas žanru izpēti. Ja dzirdi kādu skaņu slavenā dziesmā, tad tas vairs nav ”kā to nospēlēt”, bet gan “kā to uztaisīt”. Skaņas un instrumenti vairs nav iespēlēti, bet uztaisīti. Varētu teikt, ka producentam ir nepārtraukti jaapgūst jauni instrumenti. Spilgts piemērs ir “VokalChops”, šķiet, ka pēdējos gadus visu pop dziesmu piedziedājumi tika taisīti no sagraizītiem vokāla fragmentiņiem. Neviens instruments to nenospēlētu. Tas ir tikai viens piemers, bet šādas jaunas tendences popmūzikā mainās ik gadu, tapec arī uzskatu, ka popmūzika ir vis sstraujāk progresējošā. Zinu, ka daudzi mūziķi par popmūziku smīkņā, bet es nezinu nevienu citu mūzikas žanru, kur gada laikā var nomainīties pilnīgi viss!
 
Kuras izglītības ceļā apgūtās prasmes pielieto darbā? Kādas īpašības nepieciešamas veiksmīgam producentam?
Prasmes, kas noder? Droši vien datorzinības, valodas un mūzikas skola. Jāsaka, ka no mūzikas skolas es neesmu paņēmis pārāk daudz. Domāju, ka vairāk tā bija domāta mūzikas izpildītājiem vai skolotājiem nevis mūzikas radītājiem. Mūzikas radīšana un izpildīšana ir ļoti tālas viena no otras profesijas. Īpašības - drošvien pacietība, spēja pateikt kritiku nesabojājot dziedātāja pašapziņu, zinātkāre.
 
 
Kā neļaut rutīnai pārņemt sevi? Kā padarīt katru dienu interesantu? Vai Tev vispār mēdz kļūt garlaicīgi?
Atceros, kad pirmo reizi uzinstalēju mūzikas apstrādes programmu,10 reizes noklausījos dziesmu un jutos noguris. Laikam ejot, esmu iemācījies dziesmu klausīties tā, it kā to dzirdētu pirmo reizi. Grūti aprakstīt to sajūtu, es kaut kā atslābinos un aizmirstu visu, citreiz dejoju līdzi, ja neviens nav telpā. Cenšos saprast vai dziesma plūst, vai notur interesi. Tā laikam ir sarežģītākā prasme, ko producentam atīstīt! Šajā ziņā man vēl ir kur augt!
 
 
Ar kuru no padarītajiem darbiem/projektiem lepojies visvairāk?
Man viss lielāko gandarījumu rada nezināma mākslinieka debija. Zināmam māksliniekam rakstot dziesmu, vai taisot aranžiju es nekad nevaru būt drošs, vai vai dziesmas panākumi ir mana darba rezultāts, vai atpazīstamā dziedātāja iemītā taka. Mūzikas Ierakstu gada balvā "Zelta Mikrofons" esmu dabūjis 3 reizes debijas balvu un tas ir lielākais kompliments! Tas nozīmē, ka ir dzimis jauns mākslinieks, jauna balss, ko mes varēsim atpazīt, varbūt pat jauns mūzikas virziens Latvijā! Šeit es varētu minēt Aminatu - kad viņu pirmo reizi satiku, neko nezināju par viņu, bet uzreiz bija skaidrs, ka tur slēpjas milzīga enerģija. Lai arī Aija Andrejeva jau bija slavena, kad nonāca līdz manīm, mūsu sadarbība sākās ar tādu kā Aijas rebrendingu, un tadēļ arī viņu uzskatu par savu debitanti. Un protms, pēdējā gada spilgtākā debitante - Kato. Laikam tik veiksmīgs starts manā pieredzē vel nav bijis. Šie stāsti, un vēl daudzi, ko nepieminēju, ir tas, kas iedvesmo strādāt vēl un vēl!
 
Vai ir kas tāds, par ko sapņo, Tavas jomas “Everests”?
Laikam ir divas lietas. Uzrakstīt pasaules hitu un uzbūvēt laukos studiju, kur apkārt ir tikai daba un katru nedēļu brauktu talantīgi mūziķi ierakstīt jaunas dziesmas. 
 
Noslēdzot sarunu, lūdzu, dod padomu jauniešiem, kas vēlas strādāt mūzikas/ pasākumu industrijā?
Šķiet, ka ir jāattīsta kāda no savām prasmēm maksimāli, lai tevi pamanītu. Tas ir mazliet jocīgi, bet man liekas, ka lai tevi pamanītu, ir jāattīsta kāda ļoti šaura niša, bet vēlāk, lai noturētos biznesā, ir jāmāk pilnīgi viss.
 
 
 

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!