Iepazīsties! Mēneša Industrijas cilvēks - Linda Zommere!

Raksta attēls - Iepazīsties! Mēneša Industrijas cilvēks - Linda Zommere!

22.04.2020 / Parmuziku.lv

Šodien atzīmē Pasaules grāmatu un autortiesību dienu, kuras mērķis ir aicināt cilvēkus pievērsties gan grāmatu lasīšanai, gan rakstīšanai, gan autoru tiesību aizsardzībai, tāpēc šodien gribam iepazīstināt ar cilvēku, kam vārdu salikums autors un tiesības ir ikdiena - Linda Zommere!

Autoram, kas rada jebkādu radošā procesa darbu vai tā būtu grāmata, vai mūzika ir ļoti nozīmīgi izprast un arīdzan pielietot autortiesību pamatprincipus. Likums ir radīts ar mērķi aizragāt autoru tiesības un arīdzan dot iespēju sabiedrībai lietot autora darbus tādā veidā, lai darbu radītājs par to saņemtu godīgu atlīdzību. Mūsu laikmetā, kad mūzika un citi darbi  ir pieejami rokas stiepiena attalumā  - digitālajās ierīcēs, gudri aizsargātām autora tiesībām ir lielāka nozīme kā vēl nekad! Tieši tāpēc, mēs esam izvēlējušies nākamo industrijas pārstāvi no šīs jomas!

Linda Zommere /36 gadi/ Kultūras ministrijas Autortiesību nodaļas vecākā juriskonsulte/

Izglītība:
Mācījos Rīgas Hanzas vidusskolā, kad tai blakus vēl bija hipodroms un dārziņi. Pēc skolas sāku studēt Rīgas Tehniskajā universitātē vācu valodas tehnisko tulku programmā, tad pēc gada paralēli arī Latvijas Universitātē Juridiskajā fakultātē. Ar pārtraukumiem un lielu piespiešanos pabeidzu abas universitātes, jo kāds no mācībspēkiem man studiju sākumā teica: “Ak tad studēsiet paralēli divās universitātēs? Tad jau nevienu nepabeigsiet.” Nolēmu pierādīt pretējo. Esmu ieguvusi maģistra grādu tiesībzinātnē un tehniskā tulka referenta kvalifikāciju.
 
Darba pieredze:
Sāku strādāt paralēli mācībām Administratīvajā rajona tiesā par tiesas sēžu sekretāri. Vēlāk kādu laiku strādāju privātajā sektorā – korporatīvo finanšu uzņēmumā par jurista palīgu. Šajā laikā sapratu, ka privātais sektors īsti nav man, bet ļoti novērtēju iegūto pieredzi. Domāju, ka visiem valsts pārvaldes darbiniekiem būtu vērtīgi pastrādāt arī privātajā sektorā un otrādi. Nomainīju privāto sektoru uz publisko – Uzņēmumu reģistra Tiesību aktu nodaļu. Beidzot biju pietuvojusies savai nišai – normatīvo aktu izstrādei. Pēc diviem gadiem sāku strādāt Patentu valdē. Te arī atklāju savu īsto darba mīlestību – intelektuālā īpašuma tiesības. Sapratu, ka tas ir tas lauks, kurā vēlos strādāt. Kopš 2016.gada strādāju Kultūras ministrijas Autortiesību nodaļā.
 
Pastāsti par saviem pienākumiem profesionālajā jomā, kā varam Tevi nosaukt?

Kā jau valsts pārvaldes darbiniekam mani pienākumi ir skaidri un rūpīgi aprakstīti manā amata aprakstā - normatīvo aktu projektu izstrāde, kolektīvā pārvaldījuma organizāciju uzraudzība, viedokļu sniegšana un sabiedrības informēšana par autortiesību un blakustiesību jautājumiem. Ko tas nozīmē ikdienā? Tieši to – mūsu nodaļā mēs rakstām likumprojektus, uzklausām priekšlikumus, izlemjam, ko no tā visa ņem vērā. Atbildam uz iestāžu un iedzīvotāju jautājumiem, lasām lekcijas. Gatavojam Latvijas pozīcijas un viedokļus par autortiesību jomas jautājumiem starptautiski. Neierastāki uzdevumi ir piedalīšanās sarunu festivālā LAMPA, iesaistīšanās dažādās paneļdiskusijās, interviju sniegšana...

Kā nonāci līdz šādam darbam?
Bērnudārza izlaidumā teicu, ka vēlos kļūt par klaunu. Par laimi vai par nelaimi, tas gan arī palika tikai bērnudārznieka sapnis.  Patiesībā jau kopš 8.klases zināju, ka vēlos būt jurists. Daļēji mammas, daļēji amerikāņu seriālu ietekmē.
Izmēģinot dažādas juridiskās nozares sapratu, ka mans aicinājums ir rakstīt likumprojektus. Studējot bieži vien domāju par teicienu, ka likumus jau raksta juristi priekš juristiem. Bet jāievēro visiem. Sanāca, ka studiju prakses laikā mans uzdevums bija precizēt ugunsdrošības instrukcijas. Tad arī pirmo reizi sapratu, ka var taču arī savādāk – rakstīt tā, lai saprotams būtu visiem. Pie tā arī pieturos. Kā teikuši gudri vīri – ja tu nespēj to izskaidrot vienkārši, tu to pietiekami labi nesaproti pats.
Intelektuālā īpašuma joma man šķita interesanta jau studiju laikos. Šāds kurss man bija gan RTU, gan LU. Kā tulkam, lai zinātu kādas ir autora tiesības, kā juristam, lai zinātu kā tās aizsargāt. 
 
Ar kuru no padarītajiem darbiem/projektiem lepojies visvairāk?
Portālu „Ņem droši!”. Principā lepojos ar visiem saviem normatīvo aktu projektiem. Lai gan ar autortiesībām tie netiek aizsargāti, taču tajos ielikta mana jaunrade. Kuram gan nepatīk redzēt savas idejas īstenotas.
 
 
No kā sastāv  Tava ikdiena?
Šobrīd no #paliecmājās. Bet citādi, daudz nekas nav mainījies, jo direktīvas joprojām ir jāievieš, uz jautājumiem ir jāatbild un konsultācijas ir jāsniedz. Neskatoties uz to, ka strādāju no mājām, katru rītu krāsojos un saģērbjos (kaut ko citu kā pidžamu). Pozitīvi tas, ka šobrīd vairs nav iespējams kavēt darbu.
 
Kādi ir lielākie, biežākie ikdienas darbā sastopamie izaicinājumi?
Lai gan varētu domāt, ka ierēdņa ikdiena ir diezgan vienmuļa, kas droši vien tā arī reizēm ir, manā darbā katrs uzdevums, katrs projekts ir savādāks. Citi ir mazāki, citi lielāki izaicinājumi. Un ik pa laikam “uz galvas uzkrīt” kaut kas pavisam negaidīts. Gluži kā dzīvē.

Viens no “populārākajiem” izaicinājumiem manā darbā ir sabalansēt dažādu pušu intereses. No vienas puses mums ir autori, izpildītāji, producenti, personas, kas rada, no otras – lietotāji. Ir jāspēj atrast risinājumu, kas nepamatoti neapdalītu kādu.

Kuras izglītības ceļā apgūtās prasmes pielieto darbā? Kādas īpašības nepieciešamas veiksmīgam juristam?
Analītiskā domāšana, faktu pārbaudīšana un spēja pamatot savu viedokli, tai pat laikā jāspēj ieklausīties citu viedoklī, pieņemt, ka, iespējams, tev tomēr nav taisnība un attiecīgi izrādīt elastību, lai atrastu jaunu risinājumu.
 
Kā neļaut rutīnai pārņemt sevi? Kā padarīt katru dienu interesantu? Vai Tev vispār mēdz kļūt garlaicīgi?
Darbā - nevajag baidīties no izaicinājumiem. Neesmu no tiem cilvēkiem, kam patīk rutīna, tāpēc meklēju tādu darbu, kurā katrs uzdevums būtu nedaudz savādāks.
Par brīvo laiku - šobrīd internets ir pilns ar video, kā cilvēki garlaikojas karantīnas laikā. Iesaku viņiem izmēģināt ko jaunu. Gleznojiet, sportojiet, mācieties valodas, stādiet zaļumus, izstaigājiet virtuālos muzejus. Nezinu, kur paliek laiks, bet man vēl nav sanācis piesēstiet un vienkārši palasīt, vai netflix un chill. Vienmēr atrodu, ko darīt.
 
 
Kā pavadi brīvo laiku? Kādi ir Tavi hobiji?
Man patīk pavadīt laiku pie dabas, staigājot gar jūru vai pa mežu ar suni. Patīk ceļot – gan pa pasauli, gan Latviju. Mums Latvijā ir tik daudz skaistu vietu! Kā arī viss radošais – iet uz teātri, skatīties filmas, lasīt grāmatas un apmeklēt koncertus. Reizēm uznāk iedvesma un kaut ko uzgleznoju. Nevaru iztikt arī bez sportiskām aktivitātēm. Pašlaik mana aizrautība ir zumba un strong by zumba.
 
 
Vai ir kas tāds, par ko sapņo, Tavas jomas “Everests”?
Visiem viegli saprotams Autortiesību likums. Latvija bez pirātisma. Mūsdienu pasaulei piemērotāka autortiesību sistēma. Taisnīga atlīdzība autoriem un izpildītājiem par viņu darbu.
 
Kas ir dziesma, kuru pēdējo noklausījies? Vidoklips? Apmeklēts koncerts/ pasākums? Spilgtākais pēdējā laika iespaids.
Vakar noskatījos/noklausījos “Gaismiņ, teci man pa priekšu [LIVE@2020]”. Spilgtākais pēdējā laika iespaids – Valtera Pūces aizsāktā karantīnas izaicinājuma dažādie priekšnesumi. Manuprāt mūsējie pārspēj itāļu ārijas no balkoniem.   
 
Noslēdzot, lūdzu, dod padomu jauniešiem, kas vēlas strādāt mūzikas/ pasākumu industrijā?
Juridiskā izglītība vienmēr noderēs. Uzstādiet mērķi un ejiet uz to. Neklausieties tajos, kas saka, ka jūs to nevarēsiet. Galvenais –  vajag atrast savu īsto “vietu”, un jums viss izdosies. Mācieties un analizējiet iegūtās zināšanas.
 
 
 

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!