Mūzika, kas liek padomāt. Kashuks - Hand Written Story EP

Raksta attēls - Mūzika, kas liek padomāt. Kashuks - Hand Written Story EP Foto: Publicitātes foto

16.04.2015 / Normunds Vucāns

Manuprāt, Dirty Deal Audio ierakstu kompānijas paspārnē top šobrīd pati augstvērtīgākā un eksportspējīgākā populārā mūzika Latvijā, neatkarīgi no pārstāvētā žanra. Viens no leibla spilgtākajiem vārdiem ir Kashuks, kurš pirms nedēļas publicēja savu jaunāko veikumu Hand Written Story EP.

Kaut gan Latvijā elektroniskā mūzika joprojām pārsvarā tiek uztverta kā liels andergraunds un tikai šaurai nišai paredzēts produkts, man gribētos domāt, ka tieši kāds no šī žanra pārstāvjiem varētu kļūt par pirmo patiešām plaši zināmo izpildītāju no mūsu valsts. Gan tāpēc, jo tajā daudz mazāk kā citos stilos jūtama valodas barjera, un arī no provinciālisma skanējumā izvairīties ir vieglāk, gan arī tāpēc, jo pat šeit izsisties nav nemaz tik viegli jau pieminētās publikas attieksmes dēļ, un to paveicot, var gūt pirmo rūdījumu un izpratni, cik daudz jāstrādā, lai kaut ko sasniegtu. Man personīgi liekas, ka Kashukam šīs perspektīvas sasniegt kaut ko ievērojamu ir, iespējams, lielākās Latvijā, jo šī kunga talantu nevar nejust pat žanra nespeciālisti.

Elektronisko mūziku es neklausos daudz un bieži, tomēr ja arī kaut ko izvēlos, tad tā pārsvarā ir tieši tāda, kādu izpilda Kashuks – melodiska, plūstoša, mierīga, nedaudz melanholiska, vienmēr pārdomas raisoša un minimālistiska, tomēr tajā pašā laikā arī pietiekami daudzšķautņaina, lai nepaliktu garlaicīgi. Šajā albumā ir arī kāds aspekts, kas manām ausīm darbu padara baudāmāku, bet prātam liek vēl vairāk cienīt mākslinieku – pilnīgi visas skaņas ir ierakstījis viņš pats, izmantojot visdažādākos variantus, sākot no īstiem mūzikas instrumentiem un beidzot ar, piemēram, virtuves piederumiem. Tāpat arī viņa paša kontā ir visa veikuma salikšana kopā un producēšana, tādējādi radot ierakstu no A līdz Z.

Pirmo reizi šo materiālu dzirdēju tā prezentācijā Latvijas Radio studijā, kur, papildus bītiem, Aleksis Luriņš no Carnival Youth piespēlēja ģitāru. Ja tajā mirklī šķita, ka bez šī instrumenta darbs varētu likties nedaudz pliks un nabadzīgs, tad vēlāk atklājās, ka tā nebūt nav. Tas pat iegūst, jo ir detalizētāks un precīzāks, daudz labāk niansējot skaņas un līdz ar to arī sajūtas, kādas rodas, albumu klausoties.

Hand Written Story viennozīmīgi nav masu produkts savas savas stilistikas dēļ, kas plašām masām varētu šķist pārlieku drūma un vienveidīga, pat neņemot vērā, ka EP garums ir zem 20 minūtēm. Tomēr tiem, kam mūzika nav tikai troksnis fonā, Hand Written Story būs tieši laikā. Audiofīliem būs iespēja priecāties par noslīpētajām niansēm un skaņām, kas ir patiešām interesantas, savukārt pārējiem – vienkārši baudīt un padomāt, jo ieraksts raisa visdažādākās pārdomas, turklāt tā noskaņas dēļ klausītājam paliek ļoti daudz brīvas vietas iztēlei, par ko tad šis stāsts īsti ir.

Foto: Linda Vintere

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!