Deviņas lietas, ko izdarīt, izdodot pirmo mūzikas albumu. Kādēļ tas ir svarīgi?

Raksta attēls - Deviņas lietas, ko izdarīt, izdodot pirmo mūzikas albumu. Kādēļ tas ir svarīgi? Foto: www.pixabay.com

29.05.2015 / Parmuziku.lv

Tas brīdis, kad saproti – ir pienācis laiks ierakstīt debijas mūzikas ierakstu. Neatkarīgi no tā, vai izpildi romantiskas solo dziesmas, vai arī tev ir sava supergrupa, albuma ierakstīšanas procesā ir lietas, kuras pilnīgi noteikti ir vērts sakārtot.

Piedāvājam 9 punktu ceļvedi ierakstu izdošanas “džungļos”!

 

1. Atceries, ka par saviem izdotajiem mūzikas ierakstiem tev ir tiesības saņemt atlīdzību!

Lai saņemtu atlīdzību pēc tam, kad ieraktus atskaņos radiostacijas, TV, tie skanēs dažādos publiskajos pasākumos, veikalos, kafejnīcās un citviet, ir jānoslēdz līgums ar LaIPA un jāiesniedz informācija par saviem ierakstiem. LaIPA apkopos datus par tavu ierakstu izmantošanu Latvijā un ārpus Latvijas, vienreiz gadā pārskaitot atlīdzību par ierakstu atskaņošanu, saskaņā ar ierakstu izmantotāju samaksāto atlīdzību, iesniegtajām atskaitēm un pašu izpildītāju un producentu reģistrētajiem ierakstu datiem. Vairāk uzzini šeit.

Tāpat arī tev ir jāveic mūzikas un teksta autoru reģistrācija Latvijas autoru biedrībā Autortiesību un komunicēšanās konsultāciju aģentūra/Latvijas Autoru apvienība. Vairāk uzzini šeit.

 

2. Piereģistrē darbus un saņem starptautiskas atpazīstamības ISRC kodu

Pirms ieraksta māsteringa albuma producentam jāpiereģistrē visus albumā iekļautos muzikālos darbus (fonogrammas), iesniedzot šo fonogrammu sarakstu un informāciju par mūzikas un teksta autoriem, albuma nosaukumu, izpildītāju vārdiem, kā arī fonogrammu garumiem.

Pēc tam, kad viss šis ir iesniegts LaIPA, 1-2 darba dienu laikā bez maksas tiks saņemti unikāli ISRC kodi, kurs pēc tam māsterēšanas procesā, iekodē ieraksta nesējā – DVD, CD, platē, utt.  ISRC ir būtisks, lai varētu vieglāk administrēt ierakstu izmantošanu, kā arī, lai cīnītos pret tā nelegālu izmantošanu jeb pirātismu.

 

3. Izvēlies 1- 2 spēcīgākos singlus no jaunā albuma un nodod tos klausītājiem

Nosūti uz raidstacijām, ievietoYoutube, Vimeo, un citviet. Tieši singls “parādīs ceļu” tavam klausītājam, ļaujot noprast, kas ir tava mūzika un, vai ir vērts iegādāties tavu mūzikas albumu.

 

4. Nosūti albuma promo kopijas vadošajiem mūzikas žurnālistiem Latvijā

Tā tu iegūsi vērtējumu savam albumam un ideālajā gadījumā – pozitīvu recenziju (Yes!). Klausītāji joprojām uzticas mūzikas kritiķu vērtējumam, kuri atlasa labāko no ikdienas informācijas plūdiem.

 

5. Noslēdz vienošanos ar mūzikas ierakstu veikaliem vai arī pārdošanas punktiem, kur tavs ieraksts labi iederētos

Rīgā ir vairākas iespējas pārdot savus ierakstus, tostarp, mūzikas ierakstu veikals Upe, Randoms, galerija Istaba, bārs Vieta, un citi. Galvenais ir – iet un runāt!

 

6. Izveido grupas kontus sociālajos tīklos

Ja tas vēl nav izdarīts, ieraksta izdošanas laiks ir lielisks brīdis, lai to sāktu. Izvēlies Facebook vietni, lai dalītos ar grupas jaunumiem, unikālām albuma prezentācijas fotogrāfijām, promo materiāliem, kā arī, lai nodrošinātu savu fanu bāzi. Arī Twitter ir noderīgs rīks, īpaši, ja vēlies ātri noziņot par grupai svarīgiem notikumiem. Instagram ir brīnišķīgs foto rīks, kurā publicēt fotogrāfijas no grupas beksteidžiem. Jūsu fani būs priecīgi uzzināt ko vairāk par jūsu sūrajiem mēģinājumiem un smieklīgajiem brīžiem pirms koncertiem (jā, arī to, kā jūsu bundzinieks aizmiga minūti pirms došanās uz skatuvi).

 

7. Parūpējies par kvalitatīvām promocijas fotogrāfijām!

Protams, profesionāls fotogrāfs lietas izdarīs labi un ātri, taču kādēļ neuzaicināt fotogrāfijas studentu, kuram ir labas idejas? Pēc tam fotogrāfijas lieti noderēs, sūtot ziņas medijiem. Žurnālisti, kuri tavu ziņu saņems, priecāsies par liela izmēra (vismaz 750*390px) fotogrāfiju, kas ir ne vien oriģināla, bet arī labi uzņemta. Pretējā gadījumā rēķinies, ka pie ziņas par jūsu jaunāko tūri ieraudzīsi sliktas kvalitātes foto, kas nobildēta ar telefonu vienīgajā koncertā. Taču, vēl sliktāk – medijs jūsu ziņu vienkārši nepublicēs, dodot priekšroku mūziķiem ar labu iesūtīto materiālu.

  

8. Nežēlo laiku, lai uzrakstītu labu stāstu par savu grupu

Šodien nevienam vairs nav laika klausīties katru dziesmu, kas parādās apritē, tādēļ svarīgāko ir jāpasaka tieši tev. Kādu žanru pārstāvi? Kas tevi iedvesmo? Ar ko tu spēj pārsteigt? Šie ir tikai daži no jautājumiem, uz kuriem klausītāji vēlēsies atbildes, pirms izlemt, vai kļūt par taviem faniem.

 

9. Izveido savu mājaslapu

Tas noteikti nav obligāti, bet ir noderīgi. Tā tu iegūsi unikālu platformu, kur vienuviet publicēt dažādas ziņas, video, kā arī klausītāji uzzinās par koncertu datumiem un iespējām, kur un kā iegādāties tavu albumu. Šobrīd ir pieejami ļoti dažādi rīki lapu un blogu izveidei. Profesionālam izskatam vislabāk, protams, ir uzticēt to darīt profesionālam mājaslapas veidotājam – dizainerim un programmētājam. 

 

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!