No džeza līdz repam! Uzzini, kā dažādi mūzikas stili ieguva nosaukumu

Raksta attēls - No džeza līdz repam! Uzzini, kā dažādi mūzikas stili ieguva nosaukumu

05.03.2017 / Aiga Leitholde

Mūsdienās māksliniekus arvien biežāk ir grūti ievietot kādā konkrētā mūzikas stila plauktiņā. Mūzika ir mainījusies kopš tā laika, kad stiliem tika dots nosaukums.

Ja sākumā mūzikas stils bija kā rāmis, kas raksturoja kādu sociālu norisi vai konkrētas cilvēku grupas izpausmes, tad šobrīd mūzikas stili vairāk raksturo to sajūtu un veidu, ar kādu mūzika tiek izpildīta. Popumūzikas terminiem ir sena vēsture!

Blūzs

Blue – skumjš, depresīvs un nomākts stāvoklis, 19. gadsimtā ar vārds blues žargonā nozīmēja piedzēries. Savukārt ar “the blues” tika apzīmēta deja, partneru gurniem saskaroties, dejojot blūzmeņa ģitārspēles pavadījumā. Blūzs par mūzikas stilu kļuva 1912. gadā Viljama K. Hendija (William C. Handy) nošu pierakstos "Memphis Blues".

Lasi vairāk par to, kā sākt klausīties blūzu.

Džezs

Kā vēsta Oxford Dictionaries, vārds jazz jeb džezs pirmo reizi tika pieminēts 1912. gadā beisbola spēles laikā, kad   sportists Bens Hendersons (Ben Henderson) jauno mešanas tehniku bija nosaucis par “jazz ball” (džeza bumba), šādi raksturojot tās neprognozējamo kustību. Vārda jazz izcelsme ir vēl senāka, atvasināta no afroamerikāņu vārdiem - žargonismiem,  jasm un jism, kas apzīmē dzīvīgu enerģiju. Pirmais, kas ar vārdu džezs raksturoja mūziku, bija bigbenda vadītājs Arts Hikmens (Art Hickman). Viņš bija noalgots, lai pārtraukumos izklaidētu Sanfrancisko beisbola komandu un vārdu džezs izmantoja, lai raksturotu mūzikas skanējumu, nevis kā mūzikas apzīmējumu. Pirmo reizi džezs kā mūzikas stils tika minēts 1915. gadā avīzes “Chicago Daily Tribune” rakstā.

Lasi vairāk par to, kā sākt klausīties džezu.

Rokenrols

20. gadsimta sākumā ar vārdu rock afroamerikāņu slengā tika apzīmēta ritmiska, dejojama mūzika. Savukārt roll bija daļa no izteicieniem kā “Let’s go for a roll in the hay”, “Rolling under the sheets” un citiem, kas aicināja nodoties seksuālām izklaidēm. Rokenrols kā mūzikas stils klausītāju sasniedza,  pateicoties dīdžejam Alenam Frīdam (Alan Freed), kurš mūziku, kas iepriekš bija pazīstama kā afroamerikāņu radītā mūzika, nosauca par rokenrolu, šādi paplašinot rokenrola auditoriju un mazinot rasistiskos aizspriedumus.

Pankroks

Vārds punk (panks) ir atvasināts no skotu vārda spunk (dzirkstele). Viljama Šekspīra darbos kā labi ģērbta prostitūta, bet vēlāk šādi apzīmēja sabiedrības pabiras, kā arī jauniešu kriminālos grupējumus. Pankroks kā mūzikas stila nosaukums pirmo reizi izskan, saistībā ar 20. gadsimta 60-to gadu amerikāņu rokenrola grupām “The Sonics”, “The Standells and the Seeds”, kuru mūzika skanēja daudz trokšaināk par ierasto rokenrolu. Pirmais mūzikas žurnālists, kas izmantoja terminu pankroks, bija Deivs Maršs (Dave Marsh), rakstot par grupu “Question Mark and the Mysterians. Aktīva pankroka kustība sākās 70-tos gados.

Smagais metāls

Leģenda vēsta, ka termins heavy metal jeb smagais metāls ir aizgūts no amerikāņu rakstnieka Viljams Barouzs (William S. Burroughs) 1962. gada romāna “The Soft Machine”, kurā viens no varoņiem ir "Uranian Willy, the Heavy Metal Kid". Pirmais ieraksts, kur tika izmantota frāze heavy metal, ir 1968. gada grupas “Steppenwolf” dziesma "Born To Be Wild".

Reps

Darbības vārda rap (repot) izcelsme esot meklējama jau 1541. gadā, saistībā ar negaidītu, enerģisku un asu runu. 60-to gadu Amerikā ar repu žargonā saprata oratora runu, ar mērķi aicināt auditoriju uz protestu. Pirmo reizi mūzikā termins reps tiek izmantos 1971. gadā soulmūziķa Aizaka Heizesa (Isaac Hayes) albumā “Black Moses”.

Lasi vairāk par to, kā sākt klausīties hiphopu.

Avots: Oxford Dictionaries, Online Etymology Dictionary

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!