Valzirga galvaskauss, ekspedīcija uz Skandināviju un ziemeļblāzmas simfonija: ko sagaidīsim jau aprīlī?

Raksta attēls - Valzirga galvaskauss, ekspedīcija uz Skandināviju un ziemeļblāzmas simfonija: ko sagaidīsim jau aprīlī? Foto: www.pixabay.com

02.04.2015 / Parmuziku.lv

Latviešu komponists Ēriks Ešenvalds sadarbībā ar citiem mūziķiem un māksliniekiem radījis multimediālu simfoniju Ziemeļu gaisma. Tas būs krāšņs audiovizuāls stāsts par ziemeļblāzmu.

Sākusies biļešu tirdzniecība uz komponista Ērika Ešenvalda multimediālās simfonijas Ziemeļu gaisma pasaules pirmizrādi, kas notiks šī gada 27.aprīlī Latvijas Nacionālajā operā. Piedaloties Liepājas Simfoniskajam orķestrim, Valsts Akadēmiskajam korim Latvija un diriģentam Mārim Sirmajam, tiks uzburts stāts par ziemeļu tautās leģendām apvīto polārplāzmu, ko pasilgtinās ekspedīcijas laikā dokumentētie video un dabas skaņu materiāli.
 
Ziemeļblāzma jeb Aurora Borealis jau apdziedāta teikās un leģendās. Ziemeļu tautas to dēvē par lapsas astes sagrieztām sniega vērpetēm, debesu vārtiem aizgājušajiem, par karavīru nenogurstošajām cīņām un pat par bumbas spēlēšanu debesīs, kur bumbas vietā izmantots valzirga galvaskauss.
 
Šis unikālais tautu mantojums iedvesmojis komponistu doties ekspedīcijās uz Skandināviju, Islandi, Grenlandi un Aļasku, lai kopā ar ceļabiedriem - režisoru Renāru Vimbu un operatoru Daini Juragu - dokumentētu senos stāstus un dabas naksnīgās balsis.


Ekspedīcijās gūtais nu iemūžināts jaunajā simfonijā. Līdzās orķestrim un korim tās muzikālo vēstījumu papildinās videoprojekcijas ar ziemeļu tautu teicējiem. Sadarbībā ar norvēģu fotogrāfu Hjetilu Skogli, kurš sevi dēvē par ziemeļblāzmas pēddzini, tapušas polārblāzmas projekcijas, kas atskaņojumā saplūdīs ar mūziku un dabas skaņām, ļaujot izbaudīt autentiskus un plašākai sabiedrībai zudušus nostāstus par ziemeļblāzmu - lielāko no Zemes atmosfēras optiskajiem fenomeniem.
 
Koncerta pirmajā daļā klausītājiem būs iespēja baudīt Baltijas izcilāko komponistu darbus korim diriģenta Sirmā vadībā: Arvo Perta Morning Star, Uģa Prauliņa Veni Sancte Spiritus, Riharda Dubras O Magnum Mysterium, Veljo Tormisa Incantatio maris aestuosi, Selgas Mences Saule pina vainadziņu, Gundegas Šmites Akmens dziesma, kā arī jaunā komponista Jēkaba Jančevska darbu ar Ojāra Vācieša vārdiem Ar zvaigžņu kluso gaismu.
 
Koncerta telpisko ietērpu veido režisore Margo Zālīte un scenogrāfs Uģis Ezerietis.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!