18. maijā, plkst. 19.30 Dzintaru koncertzāle aicina uz grandiozu jauno ērģeļu prezentācijas koncertu ar pasaulslaveno latviešu ērģelnieci Ivetu Apkalni. Pirmo reizi Dzintaru koncertzāles unikālo akustiku piepildīs ērģeļu mūzikas varenais skanējums Pētera Vaska, Ērika Ešenvalda, Aivara Kalēja, Arvo Perta, Andra Dzenīša un Jāzepa Vītola majestātiskajos skaņdarbos.
Kopš Dzintaru koncertzāles atjaunošanas 2015. gadā klausītāji un mūziķi aizvien vairāk novērtē koncertzāles izcilo akustiku un īpašo atmosfēru. Šobrīd ar prieku un lepnumu varam paziņot, ka līdzās nesen iegādātajām jaunajām luksusa klases “Steinway & Sons” koncertklavierēm koncertzāles instrumentu kolekciju papildinās tieši mūsu zālei īpaši izgatavotas ērģeles. Dzintaru koncertzāle ir saņēmusi jaunas prestižā ražotāja “Ahlborn 3” manuāļu “Praeludium V (D)” modeļa ērģeles, kuras izvēlējās izcilā latviešu ērģelniece Iveta Apkalna. Šis modelis ar četrām speciāli ērģelēm ražotām skandām ir īpaši piemērots Dzintaru koncertzāles akustikai, un to varēs izmantot koncertos gan slēgtajā zālē, gan arī vasaras koncertzālē,” uzsver Dzintaru koncertzāles direktors Guntars Ķirsis.
Pasaulslavenā latviešu ērģelniece, Hamburgas Elbas filharmonijas goda māksliniece un Lielās mūzikas balvas laureāte Iveta Apkalna no sirds sveic Dzintaru koncertzāli ar jaunajām ērģelēm: “Tas ir brīnišķīgi, ka Latvijas koncertzālēm pievienojusies vēl viena, kas publikai piedāvā vērt durvis uz plašo mums jau zināmo, kā arī vēl neapgūto ērģeļmūzikas repertuāru. Mūsdienu ērģeļu priekštecis un vēsturiski pirmais šīs saimes instruments bija hidrauliskās ērģeles, kas tika darbinātas ar ūdens radīto spēku. Tamdēļ nav pārsteidzoši, ka Dzintaru koncertzālē, kas atrodas tikai pāris soļu attālumā no Baltijas jūras, ienāk šā instrumenta pēctecis mūsdienīgā veidolā. Lai labi skan un tālu atskan!”
Iveta Apkalna ir viena no Eiropas aktīvākajām un pieprasītākajām ērģelniecēm. Viņas spēlē savienojas spožs koncertiskums, perfekta virtuozitāte un nevainojama stila izpratne. Ivetai raksturīgais dzirkstošais dzīvesprieks un vienlaikus ļoti nopietnā attieksme pret darbu, rūpīgā attieksme pret detaļām un spēja uzburt vērienīgas interpretācijas ļauj karaliski pārvaldīt instrumentu, ko mēdz dēvēt par mūzikas instrumentu radības kroni. Par savu īpašu misiju māksliniece uzskata ērģeļmūzikas ieskandināšanu ārpus baznīcu mūriem, propagandējot ērģeles kā lielisku koncertinstrumentu bez sakrālās funkcijas.
Hamburgas Elbas Filharmonijas goda ērģelniece (Titularorganistin) un ērģeļu koncertu mākslinieciskā vadītāja Iveta Apkalna ir atzīta un augsti vērtēta visā pasaulē. Viņa regulāri sniedz koncertus Eiropas, Āzijas un ASV slavenākajos koncertnamos, nozīmīgos starptautiskos festivālos, uzstājas ar vadošajiem simfoniskajiem orķestriem – “Berlīnes Filharmoniķiem”, Bavārijas Radio simfonisko orķestri, Losandželosas Filharmonisko orķestri, Romas Nacionālās akadēmijas “Santa Cecilia” orķestri, kamerorķestri “Kremerata Baltica”, “Sinfonietta Rīga” un ievērojamākajiem diriģentiem – Klaudio Abado (Claudio Abbado), Marisu Jansonu, seru Antonio Papano (Antonio Pappano), Mareku Janovski, Simoni Jangu (Simone Young) u.c.
Savu meistarību Iveta Apkalna ir apliecinājusi ar balvām daudzos starptautiskos konkursos: 2002. gadā “Royal Bank Calgary International Competition” Eiropas atlases kārtā un finālā Kanādas pilsētā Kalgari saņemot prestižo J. S. Baha balvu; 2003. gadā iegūstot pirmo vietu un vairākas speciālbalvas Starptautiskajā M. Tariverdijeva konkursā Kaļiņingradā (Krievija); 2003. un 2017. gadā saņemot Latvijas Lielo mūzikas balvu; 2015. gadā iegūstot Latvijas Kultūras ministrijas Izcilības balvu kultūrā, kā arī Latgaliešu kultūras gada balvu “Boņuks” kategorijā “Gada cilvēks kultūrā”. 2005. gadā viņai kā pirmajai ērģelniecei “ECHO Klassik” balvas pastāvēšanas vēsturē tika pasniegta šī Vācijas Fonoakadēmijas balva kategorijā “Labākā atskaņotājmāksliniece”, savukārt 2008. gadā I. Apkalna saņēma savu otro “ECHO” balvu kategorijā “Klasika bez robežām”.
Iveta Apkalna studējusi klavieru un ērģeļspēli J. Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolā, Jāzepa Vītola Mūzikas akadēmijā, Londonas Gildholas Mūzikas un drāmas augstskolā, kā arī Štutgartes Mūzikas un mākslas augstskolā.
“Dzimuši Latvijā” ir koncertu cikls, kura ietvaros atjaunotajā vēsturiskajā Dzintaru koncertzālē notiek tādu izcilu Latvijas mākslinieku solokoncerti, kuri savu meistarību un atzinību ir nostiprinājuši ārpus Latvijas robežām. 2018. gadā cikls “Dzimuši Latvijā” īpaši veltīts Latvijas valsts simtgadei.
Vēsturiskā Dzintaru Mazā koncertzāle ar 500 skatītāju vietām pēc vairāku gadu rekonstrukcijas un restaurācijas darbiem tika atklāta 2015. gada maijā, sniedzot iespēju koncertdarbībai Dzintaros norisināties visa gada garumā.