Toccata Classics laidusi klajā Fr. Bruka simfoniju “Daugavpils”

Raksta attēls - Toccata Classics laidusi klajā Fr. Bruka simfoniju “Daugavpils” Foto: Jānis Vecbrālis

06.03.2018 / Parmuziku.lv

Veiksmīgi 2018. gads ir sācies Liepājas Simfoniskajam orķestrim (LSO), pianistei Gertrudai Jerjomenko un diriģentam Mārim Kupčam, kuri pēc prestižās britu izdevniecības Toccata Classics pasūtījuma koncertzālē “Lielais dzinatrs” ierakstījuši kompaktdisku. Tajā ieskaņojot somu komponista Fridriha Bruka (Fridrich Bruk) jaunākās simfonijas, pēdējā no tām “Daugavpils” ir komponista īpašs veltījumu Latvijai. Mūzikas ieraksts klajā nācis šī gada februārī.

80 gadus vecais ebreju izcelsmes komponists Fridrihs Bruks ir spilgta personība, kura nozīmīgā un ļoti savdabīgā simfoniskā daiļrade, īpaši pēdējos gados, ir pievērsusi pasaulē atzītu mūzikas kritiķu un publikas  uzmanību. Viņa saknes ir rodamas Latvijā, Daugavpilī, no kuras 1915. gadā ar cariskās Krievijas lēmumu līdz ar daudzām citām ebreju ģimenēm izsūtīja arī Bruka tēva ģimeni. Komponists domā, ka šī varmācīgā akcija uzskatāma par savdabīgu holokausta ģenerālmēģinājumu, jo tās gaitā savas nacionālās piederības bojā gāja daudz nevainīgu cilvēku. Viņu mājokļus nolīdzināja līdz ar zemi, lai tiem nebūtu kur atgriezties. Lai arī dzimis Ukrainā un šobrīd jau 40 gadus dzīvo Somijā, komponists tomēr izjūt savas dzimtas seno piederību Latvijai un pauž ilgas un sajūsmu par mūsu valsti. Tādēļ viņa 18. simfoniju sauc “Daugavpils”. Tās pirmās daļas vadmotīvs ir tautasdziesma “Rūžeņa”, kuras tēma arī svešumā esot bieži skanējusi komponista ģimenē.

Disku ar simfonijām “Joy of Life” un “Daugavpils” ieskaņojuši Liepājas Simfoniskais orķestris un solistes pianiste Gertruda Jerjomenko un koklētāja Anda Egliņa diriģenta Māra Kupča vadībā. Tas ir nopērkams un pieejams visās vadošajās tirdzniecības vietās pasaulē, ieskaitot iTunes un Spotify platformas. Disks veiksmīgi popularizē mūsu valsti visplašākajā starptautiskajā mērogā. Daudzo atzinīgo kritiku un vērtējumu vidū īpaši jāatzīmē ievērojamā un stingrā britu mūzikas kritiķa Normana Lebrehta (Norman Lebrecht) vērtējums: “Šis vērtīgais ieraksts, kuru ar apbrīnojamu prasmi ieskaņojis LSO un diriģents Māris Kupčs, ir pelnījis plašu pasaules uzmanību.”

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!