Latvijas 1. rokkafejnīca Rīgā uzsāk pasākumu sēriju “Džeza un blūza svētdienas”

Raksta attēls - Latvijas 1. rokkafejnīca Rīgā uzsāk pasākumu sēriju “Džeza un blūza svētdienas” Attēlā Andres Roots, Foto: Leif Laaksonen

05.02.2017 / Parmuziku.lv

Jau vairākos ar džezu un blūzu saistītos pasākumos Latvijas 1. rokkafejnīcā pierādījies, ka arī šiem stiliem ir vieta Mārstaļu ielas Reiterna namā, tādēļ 19. martā tur tiks prezentēta pasākumu sērija “Džeza un blūza svētdienas” jeb “Jazz and Blues at Rock Cafe”. Katrs ar savu pavadošo sastāvu uzstāsies ļoti talantīgi igauņu un latviešu mākslinieki – attiecīgi Jāks Soārs (Jaak Sooäär) un Vilnis Kundrāts, kuri savulaik sadarbojušies projektā “Rillin Jazz” (nosaukums veidots no vārdu “Rīga” un “Tallina” savienojuma).

Par labāko igauņu džeza ģitāristu droši dēvējamais Jāks Soārs muzicē kopā ar basģitāristu Raulu Vaiglu un bundzinieku Tanelu Rubenu. Trio jaunākajā koncertprogrammā iekļautas ne tikai oriģinālkompozīcijas, bet arī astoņdesmito gadu pophitu apdares. Turklāt džeza un šim žanram pietuvinātā manierē pārveidoti gan rietumu, gan padomju hiti, kas padara šo programmu krietni atšķirīgu no citu Eiropas kolektīvu muzikālā piedāvājuma.

Soārs kopā ar Vaiglu un Rubenu spēlē kopā jau kopš deviņdesmito gadu beigām un līdz šim trio laidis klajā trīs albumus: “No99 Jazzklubis” (2007), “Tuljak” (2010) un “1980” (2015). Šis sastāvs mēdz koncertēt ļoti daudz un jau priecējis skatītājus ne tikai Igaunijā, bet arī Lietuvā, Krievijā, Azerbaidžānā, Polijā, Čehijā, Austrijā, Itālijā, Beļģijā un Lielbritānijā.

Jāks Soārs ir arī Tallinas Mūzikas akadēmijas Džeza nodaļas vadītājs un mēdz uzstāties kopā ar dažādu valstu mūziķu sastāviem. Kā spilgtus piemērus var minēt apvienības “Kruglov/Sooäär Quartet”, “Sooäär/Yaralyan/Ounaskari” un “Heavy Beauty”. Dažādos projektos viņš sastrādājies arī ar amerikāņu saksofonistiem Džo Lovano (Joe Lovano) un Deivu Lībmanu (Dave Liebman), amerikāņu bundzinieku Vilu Kalhūnu (Will Calhoun), amerikāņu trombonistu Reju Andersonu (Ray Anderson), vācu trombonistu Koniju Baueru (Conny Bauer), nīderlandiešu bundzinieku Hanu Beninku (Han Bennink), zviedru basistu Andersu Jorminu (Anders Jormin) un vēl citiem.

Trio basģitārists Rauls Vaigla ilgus gadus spēlējis kopā ar džezroka grupām “Radar” un “V.S.P. Project” un Somijā izdevis soloalbumu. Viņš ir arī viens no igauņu kulta rokgrupas “Ultima Thule” dibinātājiem. Tanels Rubens ir viens no igauņu aizņemtākajiem bundziniekiem, kurš uzstājas kopā ar labi zināmiem mūziķiem no daudzām valstīm.

Savukārt Vilnis Kundrāts, kā zināms, ir viens no neparastākajiem pašmāju saksofonistiem un komponistiem. Viņš kopš astoņdesmito gadu beigām uzstājies kopā ar dažādiem sastāviem un Vilni mēdz dēvēt par latviešu džeza mistiķi. Kundrāta džeza kvartetā muzicē Oskars Račevskis (klavieres), Zigis Žukovskis (bass) un ar sitaminstrumentiem pievienojas gan Jānis Jaunalksnis, gan Artis Orubs. Mūziķus vieno kopēja interese par 20. gadsimta 40.-70. gadu klasisko amerikāņu džezu – svinga, bopa un latīņamerikāņu mūzikas stiliem. Viļņa Kundrāta saksofona tonis atgādina old school skanējumu – no sulīga subtoņa līdz ekspresīvai skaņai ar īpašu vibrato. Tā asociējas ar amerikāņu meistaru Bena Vebstera (Ben Webster) un Stena Geca (Stan Getz) daiļradi.

Oskars Račevskis klavierspēlē koncentrējas uz bopam raksturīgām lineārām improvizācijām ar smalki izveidotām melodiskām niansēm un daudzveidīgu attīstību. Zigim Žukovskim raksturīga delikāta spēles maniere, ar īpašu instrumenta tembru un smalku ansambļa izjūtu. Savukārt Jānim Jaunalksnim sevišķi padodas svinga pulss, radot ekspresīvas akcentu sērijas. Koncertā kvartets izpildīs Djūka Ellingtona (Duke Ellington), Čārlija Pārkera (Charlie Parker), Teloniosa Monka (Thelonious Monk), Antonio Karlosa Žobima (Antonio Carlos Jobim) u.c. komponistu skaņdarbus.

Pasākumu sērija “Džeza un blūza svētdienas” turpināsies 30. aprīlī, kad uz Latvijas 1. rokkafejnīcas skatuves kāps labākais igauņu blūza ģitārists Andress Rūts (Andres Roots) kopā ar bundzinieku Raulu Terepu, kā arī pašmāju blūza leģenda Jānis Vanadziņš ar grupas “Mozambika” jauno sastāvu.

Pērn Andress Rūts ar vērienu nosvinēja 40. dzimšanas dienu, izdodot pirmo Igaunijā iespiesto vinila plati “Roots Music” un ar to nonākot valsts popmūzikas albumu topa virsotnē! Andress zināms kā liels blūza aktīvists, kurš pats organizē pasākumus muzikālajā pilsētā Tartu un sadarbojas ar dažādu valstu mūziķiem. Gan igauņu, gan ārvalstu mūzikas kritiķi slavē viņa neparasto ģitārspēli, kas zīmīga ar slide elementu izmantošanu, paralēli spēlējot basa partijas, un skatuviski jaudīgo sadarbību ar bundzinieku Raulu Terepu. Agrāk abi spēlējuši kopā atzītās igauņu blūzroka grupās “Bullfrog Brown” un “Andres Roots Roundabout”. Pērnā gada jūlijā Andress un Rauls Eiropas tūres ietvaros sniedza ekskluzīvu koncertu Rīgas klubā “Nabaklab”. Nesen nācis klajā Andresa jaunākais albums “Winter”, uz kura skaņdarbu bāzes lielā mērā arī veidota aktuālā koncertprogramma.

Savukārt Jāni Vanadziņu, kā zināms, mēdz dēvēt par latviešu blūza krusttēvu. Jaunībā viņš muzicējot apbraukājis visu pieejamo šīs dzelzs priekškara puses pasauli, skandalozajā grupā “Dopings” muzicējis kopā ar Pitu Andersonu, bijis visā PSRS atpazīstamās leģendārās rokgrupas “Cements” pirmajā sastāvā, bet pēcāk jau vairāk pievērsies tieši blūzam un dibinājis savu grupu “Blues Band Riga”, kam sekoja arī “Hot Dogs” un “Dogs & Catfish”. Blūzā Jānis vienmēr gribējis spēlēt mūziku “ar stāstu”, tāpēc viņa grupās līdzās spontānajai ģitārai vienmēr liela nozīme bijusi dziedātājam, kurš būtu spējīgs improvizēt un būt dialogā ar ģitāru, iziet no ierastā blūza kvadrāta un harmonijām. Šāda nostāja ir aktuāla joprojām un tā izpaužas arī Jāņa jaunākās grupas “Mozambika” koncertos.

Koncertsērijas organizētājs Pēteris Selga uzsver: “Rokkafejnīca ir vieta ar izcili aprīkotu skatuvi un spēj radīt neikdienišķu atmosfēru, tādu kā “ārpus laika esamību”, tādēļ tās viesi ir pelnījuši arī īpašus svētdienas muzikālās atpūtas koncertus.”

Koncertu sākums Latvijas 1. rokkafejnīcā 19. martā un 30. aprīlī plkst 18.00. Biļetes nopērkamas “Biļešu paradīzes” kasēs vai bilesuparadize.lv. Iepriekšpārdošanā to cena ir 8 eiro, pasākuma dienā rokkafejnīcā – 10 eiro. Galdiņu rezervēšana – vai 26678555.  

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!