Džeza vokālisti, kas iedvesmojuši Jolantu Gulbi Paškeviču

Raksta attēls - Džeza vokālisti, kas iedvesmojuši Jolantu Gulbi Paškeviču Publicitātes foto

27.07.2016

Jolanta zināma, kā izjusta džeza un arī pasaules mūzikas dziedātāja un vokālā pedagoģe. Viņai piestāv arī vārds dīva.

Daudz nešauboties lūdzām viņai nosaukt piecas visu laiku lielākās džeza dīvas, ko viņa arī labprāt piekrita izdarīt ar vienu nosacījumu – sarakstā jāatvēl vieta arī vienam džeza vokālistam. Piekritām!

Jolanta iesāka ar nelielu ievadu. “Mana pirmā satikšanās ar dżeza mūziku bija laikā, kad mācījos Latvijas Mūzikas akadēmijā 1. kursā. Tas bija laiks, kad mums nebija “YouTube”, “Spotify”, “iTunes” utt. Toreiz nebija pieejamība visai iespējamai pasaules mūzikai, kā tas ir šodien. Ieraksti tika nodoti kā dārgumi no rokas rokā un kopēti. Arī es, mācoties Mūzikas akadēmijā, diktofonā klausījos dżeza ierakstus. Gadījās, ka man pienāca klāt rektors, kurš palūdza to izslēgt, jo tāda mūzika tur nebija atļauta!”

1. Sarah Vaughan

Pirmā džeza mūzikas mīlestība, kura absolūti nofascinēja mani ar savu tembrāli bagāto balsi un frāzes interpretāciju, bija Sarah Vaughan. Viņas balsī ir kaut kas mağisks, kas paņem savā varā un neatlaiž. Daudz esmu klausījusies viņas izpildītās balādes un mācījusies, iekļaujot tās arī savā repertuārā.

YouTube

2. Nina Simone

Spēcīgas balss īpašniece, kuras izpildītajās dziesmās ir dzirdama gospel mūzikas ietekme. Frāzes vienkāršība un vieglums, it kā sarunājoties ar klausītāju, un to visu caurstrāvo liels dvēseles dziļums.

YouTube

3. Cassandra Wilson

Balss ne no šīs pasaules. Balss, kas fascinē. Viņas neparastais tembrs un nestandarta domāšanas veids, ar tikai viņai piemītošo savdabīgo frāzējumu, izceļ Kasandru Vilsoni starp visām citām šīs planētas dżeza dīvām.

YouTube

4. Dianne Reeves

Balss, kas valdzina. Viņas balsij vienlaicīgi piemīt dziļums, plašums un augstums. Frāzes un improvizācijas viņai ir kā spēle. Apbrīnojama tehnika, spēja pārvaldīt balsi, rotaļājoties ar dažādiem improvizācijas frāzējumiem.

YouTube

5. Chet Baker

Klausoties viņa izpildītās dżeza balādes, ir sajūta, ka iegrimsti absolūti citā pasaulē, kurā nav laika un telpas, un tevi aptver sajūta, ka mūzika ir visur un visapkārt, loğiski sakārtotām skaņu virtenēm. Viņa dziedājums ir stingri balstīts uz instrumentālista domāšanas veidu, kā jau ğeniālam dżeza trompetistam.

YouTube

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!