Baltkrievu postpanka puiši Super Besse izdevuši savu debijas ierakstu ar skaitlīgu nosaukumu 63610*. Vai jūs esat gatavi trakai ballītei?
Šajam mīlīgajam nonsensa skaitlim - 63610 - albuma nosaukumā ir arī skaidrojums - tas ir Francijas kūrorta Super Besse pasta indekss un, attiecīgi arī, baltkrievu grupas nosaukums. Taču tikpat labi varētu kļūt par kādas meitenes telefona numuru Minskā, 1993. gadā.
Pašmāju ierakstu izdevniecībai I Love You Records šis ir nākamais solis sadarbībā ar ārvalstu mūziķiem, iepriekš strādājot arī ar igauņu indīpopa milžiem Ewert and The Two Dragons un veiksmīgi darbojoties Baltijas reģionā arī ar pašmāju ierakstiem. I Love You Records jau labu laiku nav tikai bāriņš Vecrīgā, kur līdzās tūristu ballītei Aldaru ielā paklausīties arī labu indie piektdienas vakaros. Šajai ierakstu izdevniecībai klausītāji uzticas, jo zina, ka tās veidotājiem ir absolūtā dzirde nākamo populāro indie grupu atrašanā.
Super Besse pagaidām šķiet vieni no savdabīgākajiem I Love You Records mūziķiem ar ekscentriskiem dzīvajiem koncertiem, kur grupas solists Maksims Kulša (Maksim Kulsha) latviešu melomānu vidū izpelnījies ievērību ar trakā profesora deju kustībām koncertu laikā un sniegumu, kurš vienkārši "ir jāredz". Tad nu Super Besse iekļūst arī šovasar obligāti redzamo grupu sarakstā, jo spēlēs gan Positivus Festival, gan Liepājas Summer Sound'ā. Šis grupai Latvijā nebūs pirmais koncerts - viņi spēlējuši jau 2014. gada Pozitivusā, kā arī Viļņas un Tallinas mūzikas konferencēs.
Lai gan trio no Minskas (sastāvā Alekss Siņica/bass, Maksims Kulša/vokāls un Pāvels Mihaloks/taustiņi un bungas) savu nosaukumu aizņēmušies no Francijas kūrorta, taču ar to arī franciskās lietas šeit noslēdzas. 1980. gados rokmūzikas pasauli lielā mērā kūdīja politisks vai mazāk politisks pankroks un dažādi no šī izrietošie spurainie minižanri, kausējoties kopā gan ar melodisku poproku, gan 70. gadu beigu new wave jeb jaunā viļņa mūziku. No viļņiem vieni no spēcīgākajiem Eiropā bija briti Joy Division (vēlāk izauga par New Order) ar solistu Īanu Kērtisu, kurš pāragri mirušo 27gadnieku klubiņā līdzās Kurtam Kobeinam un Džimijam Hendriksam iestājās vēl ātrāk par visiem citiem, 24 gadu vecumā traģiski aizejot no dzīves, izdarot pašnāvību. Joy Division mūzikas fani vēl pirms nepilnas nedēļas visā pasaulē atzīmēja Kērtisa aiziešanas 25. gadadienu, taču Joy Division mūzika aizgājusi nav nekur un, jā, tā ierakstu atskaņotājos leģendāri skan vēl šodien.
Ja jaunajais vilnis 80. gados izcēlās ar lakoniskiem un asiem bungu-ģitāru-sintezatoru ritmiem, ievedot klausītāju gotisku skaņu transā, tad Super Besse trāpīgi to izdarījuši arī pēc trīsdesmit gadiem, 2015. gadā, 10 dziesmu garumā. Visas dziesmas ir ierakstītas krievu valodā un dažviet skaisti un melodiski salāgojas arī ar 80. gados super-populāro PSRS apvienību Kino ar Viktoru Coju. Arī Cojs mūžībā aizgāja stipri par agru, tomēr atstājot krietnu devu ar godīgām, pretpadomiskām dziesmām, kuras, līdzīgi kā Joy Division, putekļos nav noputējušas. Super Besse dziesmās dzīve PSRS varbūt nav tik aktuāla, tomēr arī šeit pa straumi neviens nepeld, tā vietā ļaujoties deju anarhijai un sintezatoru pankam šodienas aranžējumos. Spilgts šķiet albuma singls Holod, tāpat kā Mne Vse Odno un Kamni i Les.
Tiem, kuriem ir sanācis piedzimt pēc 1980. gada, padomju roks un Joy Division varbūt izteiks mazāk, tāpat arī new wave/postpanks 2015. gadā, šķiet, nav pats populārākais žanrs salīdzinot ar 2000. gadu vidu, kur brīnišķīgus panākumus guva tādas grupas kā Interpol, I Love You But I've Chosen Darkness, Snowden, Cut City, u.c. Tieši tādēļ Super Bessi silti iesaku visiem, kuri grib pabūt citādākā ballītē - ne visai priecīgā, bet pilnīgi noteikti - aizraujošā.
Ja tev patīk Super Besse, noklausies arī:
I Love You But I've Chosen Darkness - According To Plan
Manicure - Солнца свет
Joy Division - Love Will Tear Us Apart