Vairs nav tie laiki, kad pietiek ar logo izvietošanu uz albuma vāciņa

Raksta attēls - Vairs nav tie laiki, kad pietiek ar logo izvietošanu uz albuma vāciņa Foto: LETA/ Ieva Lūka

20.06.2016 / Aiga Leitholde

Intervija ar festivāla "Rīgas Ritmi" māksliniecisko direktoru Māri Briežkalnu par sadarbības veidošanu ar festivāla atbalstītājiem.

No 29. jūnija līdz 2. jūlijam Rīgas koncertzālēs notiks džeza festivāls “Rīgas Ritmi”. Festivāls notiks jau 16. reizi. Preses konferences ietvaros aprunājāmies ar  Māri Briežkalnu par to, kā šajā laikā ir mainījusies festivāla organizatoriskā puse.

Zināms, pasaulē slaveni mūziķi jāaizrunā gadus uz priekšu. Cik tālu jau ir saplānots festivāls “Rīgas Ritmi”?

2017. gada programma puse jau ir salikta un mēs māksliniekus aizrunājam jau 2018. gadam. Jo smalkāki projekti un pieprasītāki mākslinieki, jo laicīgāk koncerts jāplāno. Skaidrs, šajā jautājumā liela nozīme ir finansējumam. Ir bijuši gadi, kad, “Rīgas Ritmiem” noslēdzoties, ja neatrastu finanses, mēs varējām likt punktu. Pēdējos gadus ir stabilitāte - Rīgas Dome festivālu ir ieplānojusi savā budžetā un ir arī atbalstītāji, kas garantē ilglaicīgu sadarbību - mēs ejam uz priekšu! Katru gadu festivāls mainās, tāpat kā publikas gaume.

Vai “Rīgas Ritmiem” ir izdevies ietekmēt publikas gaumi?

Pirmo reizi, kad uzaicinājām Ričardu Bonu (basģitārists, Richard Bona), tad pēkšņi veikalos parādījās viņa diski. Tas viss ir saistīts – cilvēks atnāk uz koncertu un pēc tam sāk interesēties, kur var nopirkt mūziķa ierakstus. “Rīgas Ritmos” uzstāties aicinām jaunus māksliniekus, kuri publikai un arī medijiem bieži vēl nav zināmi.

Katrs jaunais vārds publikai ir jauns pārsteigums, šādi “Rīgas Ritmu” vārds tiek asociēts ar jaunatklājumiem.

Arī Gidons Krēmers pēc viena koncerta apmeklējuma nolēma nākt uz visiem pārējiem. Mūsu kā pioniera pienākums atvest jaunumu, protams,  digitālajā laikmetā, kad viss ir pieejams tagad un tūlīt, nav viegls. Tomēr koncertā piedzīvotās emocijas, gūto gandarījumu un aizkustinājuma asaras, to nevar sniegt mūzikas ieraksti, šādas emocijas var gūt tikai koncertā.

Šogad Olainfarm ir savas atsevišķas džeza naktis. Kā pārlieciniet "Rīgas Ritmu" sadarbības partnerus?

Partnerus var pārliecināt tikai pati sadarbība, jo runāt var daudz. Ar Olainfarm esam izdevuši vairākus diskus - Raimonda Paula “Дай Бог” (2010.), kuru kopā producējām no A līdz Z.

Vairs nav tie laiki, kad pietiek ar logo izvietošanu uz albuma vāciņa - mūsdienās sadarbība jābūvē uz citiem pamatiem. Mēs kopā radām produktu.

Saprotams, daudz ir atkarīgs no konkrētā cilvēka. Ja vadītājam labāk patiktu, piemēram, autosports, viņam mūsu sadarbība nebūtu tik saistoša.

Festivāls “Rīgas Rimi” reprezentē Rīgu starptautiskā arēnā, piesaistot ārzemju aģentūru un arī tūristu uzmanību. Tāpēc festivāls nav tikai mūzika un koncerta apmeklējums, to veido daudz dažādas lietas. Uzstāšanās festivāla koncertos un meistarklasēs mūziķiem ir devusi iespēju koncertēt ASV, jo “Rīgas Ritmos” esošie ārvalstu menedžeri un aģenti augsti novērtējuši latviešu līmeni. Savukārt mākslinieki, piemēram, izvēlās uzstāties “Rīgas Ritmos”, nevis Monreālas festivālā , bet citi pēc "Rīgas Ritmiem" ir izveidojuši jaunus projektus. Tajā pašā laikā varasvīri redz, ka džeza mūzika, improvizācijas mūzika Latvijā nav pagrīdes mūzika. Kas valstī ir pats vērtīgākais? Tas ir talantīgs cilvēks un viņš ir jāsargā!

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!