Sajūtu mudžeklis. Kārļa Kazāka albuma un Viņa prezentācijas koncerts. FOTO

Raksta attēls - Sajūtu mudžeklis. Kārļa Kazāka albuma un Viņa prezentācijas koncerts. FOTO Foto: Inese Grīnberga

24.04.2015 / Antra Bērtule

Ceturtdienas vakarā mājīgi urbānā koncertzāle Daile bija pilna ar klausītājiem, un brīvu sēdvietu faktiski nebija. Viens no diviem Kārļa Kazāka jaunā albuma Un Viņa albuma prezentācijas koncertiem bija pilnībā izpārdots.

Foto no koncerta mēģinājuma: Inese Grīnberga

Kārlis Kazāks var nešaubīties: viņa kompaktdiski cilvēkiem vēl ir vajadzīgi. Jauki, ka mūziķis turpina tradīciju dot savus CD bez maksas - katram klausītājam bija nolikts pa vienam jaunajam albumam, kurš ārpus zāles nebūs pieejams. Taču lejupielādēt un straumēt un Viņu varēs jau drīzumā arī tie, kuri uz koncertu nedevās.


Dailes koncertzāle šķita lieliski piemērota šāda tipa pus-akustiskajam koncertam ar sēdvietām. It īpaši, ja saviesīgā zāles daļa jeb kafejnīca ar vīnu, šampanieti un uzkodām ir atvērta koncertzāles vestibilā. Tas viss radīja teātra atmosfēru, kur vieglas sarunas par dzīvi ērti nodalīt no uzmanīgas klausīšanās koncertā, un otrādi.

Kārlis Kazāks ar domubiedriem koncertu sāka ar dziesmām no agrākajiem studijas ierakstiem, kas tapuši laikaposmā no 2007. gada. Klausītājiem tā bija iespēja vēlreiz izdzīvot iepriekšējos gados tapušās dziesmas jaunos, krāšņos un vienkārši citādākos aranžējumos. Tieši grupas sastāva maiņa šim albumam ir viens no būtiskākajiem jaunumiem. Proti, albumā un koncertos piedalās piecas jaunās mūziķes no Latvijas un Lietuvas - Undīne Balode (čells), Maija Ušča (bass), Anete Kozlovska (balss, klavieres), Liene Dravniece (balss, akordeons), lietuviešu dziesminiece Milda Andrijauskaite (balss, vijole).

Kā atzīst arī pats Kazāks, šī albuma centrālā ass ir sievietes, iemīlēšanās (to viņš bieži pieminēja arī koncertā). Kārļa Kazāka mūzikai vispār ir raksturīgi iestrādāt plašu jūtu amplitūdu, iracionālo, spēlēties ar dabas elementiem - saule, gaiss, vējš, mēnessgaisma. Šajā koncertā Kazākam kopā ar grupu to visu īstenot arī divarpus stundu garajā koncerta piedzīvojumā.

Protams, bija arī Kazāka lakoniskie, nopietnā balsī izteiktie, joki koncertu starplaikos. "Es ceru, ka jums ir vajadzīgs šis kompaktdisks", "man tā īsti šeit nav ko pateikt" un citas mīļi smieklīgas frāzes sekoja viena pēc otras. Un taisnība jau viņam bija. Vairāk, kā redzams uz skatuves, tobrīd pateikt nevarēja. Koncerta otrajā daļā dzirdējām jaunā albuma lietuvisko odziņu - Kazāka un Andrijauskaites kopīgi izpildīto Savādo Upi (lietuviski - Keista Upe), kuras vārdus dziesminiece izpildīja arī latviski, kas savukārt izraisīja klausītāju vējainās ovācijas.

Meiteņu klātbūtne uz skatuves radīja mini-orķestra noskaņu, jaunās dziesmas papildinot ar čella, klavieru, basģitāras, vijoles un akordeona partijām. Interesanti, ka šajā koncertā akordeons iedeva latvisku retro estrādes lādiņu, bez asociācijām, piemēram, ar akordeona lielvalsti Franciju un franču kinomūziku (uzreiz nāk prātā filma Amēlija). Tiesa, Kazāks ir komponējis mūziku arī vairākām teātra izrādēm. Tāpēc atsauces uz kino mūziku pat nebūtu tālu meklējamas, taču šeit vairāk bija no 1970. gados uzņemtās kinolentes Ezera Sonāte. Tas savā būtībā ir latvisks stāsts par nepiepildītu mīlestību, peldošām laivām ezerā, sauli, nesatikšanos un ar Imanta Kalniņa mūziku.

Tieši šis dažādo sajūtu mudžeklis klausītājos uzrok visu emociju spektru, atstājot vairāk jautājumu nekā atbilžu par visu, ko Kazāka mūzikā var pateikt. Kas tad īsti ir viņa? Sieviete vai tomēr sievišķīgi jutekliskā daļa katrā no mums, neatkarīgi no dzimuma? Viņa, kuru nekad nesatiks vai viņa, kura jau ir atrasta - īsts cilvēks ar kaislībām, trūkumiem un kaprīzēm?

Kazāka mūzika nav viegla, un dziesmās ir daudz spriedzes (līdzīgi ir ar zviedru/argentīniešu mūziķi Jose Gonzalez). Šo elektrību uzturēt nav vienkārši. Īpaši - Kazāka pārstāvētajā dziesminieku žanrā, kurā netrūkst arī garlaicīgu trinkšķinātāju.

Tiem, kuri vakar tā arī netika uz koncertu, šāda iespēja ir šovakar. Kaut vai tāpēc vien, lai saņemtu CD albumu ar visu noformējumu - Egona Reitera veidotu melnbalto fotosēriju ar...Viņām.


Koncertā piedalās: Kārlis Kazāks (balss, ģitāra), Undīne Balode (čells), Maija Ušča (bass), Anete Kozlovska (balss, klavieres), Liene Dravniece (balss, akordeons), Milda Andrijauskaite (balss, vijole), Juris Kroičs (bungas), Māris Bīmanis (ģitāra).

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!