Atskats uz Igija Popa koncertfilmu “Live in Basel 2015”

Raksta attēls - Atskats uz Igija Popa koncertfilmu “Live in Basel 2015” Ekrānšāviņš

02.06.2016 / Aiga Leitholde

Atlikušas 45 dienas līdz svētdienai 17. jūlijam, kad Positivus festivālā uzstāsies pankroka krusttēvs, rokmūzikas ikona - Igijs Pops. Melomāni dziesmu vārdus varēja atkārtot kinoteātrī, skatoties Igija Popa koncertfilmu “Live in Basel 2015”.

Koncertfilmā izskanēja 18 dziesmas, tostarp “Lust for Life”, “I wanna Be Your Dog”, “The Passenger”, “Nightclubbing”, un Igiju Popu pavadīja mūziķi, kuri ir spēlējuši Deivida Bovija, Moriseja, Pola Vellera un citos sastāvos: ģitārists Kevins Armstrongs (Kevin Armstrong), basģitārists Bens Ellis (Ben Ellis), bundzinieks Mets Hektors (Matt Hector) un taustiņinstrumentālists Šeimus Bīgans (Seamus Beaghen).

Koncertfilmas skatīšanās man un blakus sēdošajiem ir jautrs process – aplaudējam, dziedam līdzi un pa vidu atceramies interesantus faktus. Nav jābūt pankam, lai sāktu interesēties par Popa daiļradi. Viņa dziesmas ir skanējušas filmās kā “Trainspotting” un arī savulaik, deviņdesmitajos, populārajās skeitborda video spēlēs – tās ir pirmās atmiņas par Igiju Popu.

Toreiz, 2006. gada 5. decembrī, mēs viņu pirmo reizi redzējām Arēna Rīga, kur nokļuvu laimīgas sagadīšanās dēļ. Kocertu aizvadīju, griežoties panku moshpitā. Bet popkultūras vēstures lapās var izlasīt, ka Igijs Pops esot pirmais, kas aizsācis sērfošanu pār skatītāju rokām jeb crowd surfing.

Koncertfilmas “Live in Basel 2015” uzņemšanas laikā, tolaik 68 gadus vecais Pops publikā vairāk nelec, bet gan ieguļas. Mikrofoni cieš viņa pārestības un uz skatuves Pops joprojām jūtas tik pat ērti kā mēs savā guļamistabā – bikses knapi piesedz viņa dibena apaļumus. Seksapīlā Igiju Popu pārspēt varētu tikai Džims Morisons.

Igija Pops dziesmas varētu sadalīt trijās lielās kategorijās. Viņš dzied par varas lielummāniju “Search and Destroy”, “My Idea of Fun”, valdošo sistēmu, kurai cilvēki uzcītīgi pakārto savu ikdienu - "Five Foot One", "Skull Ring". Tomēr, šķiet, vislabprātāk Igijs dzied par mīlestību – romantisku “China Girl”, “Candy”, un arī kaislībām piesātinātu - “I wanna Be Your Dog”. Daļa dziesmu tapušas grupas “The Stooges” laikā, daļa Igija solokarjeras gaitā.

Positivus festivālā Igijs uzstāsies savas “Post Pop Depression” tūres ietvaros. Aplūkojot līdz šim publicētos izpildīto dziesmu sarakstus, redzams, ka programmu pārsvarā tomēr veidos vecās dziesmas. Albums “Post Pop Depression” izdots šī gada 18. martā, tas tapis “Queens of the Stone Age” līdera Džoša Hommes vadībā. Savos apskatos, mūzikas kritiķi piesauc Popa pirmo albumu “Idiot” un “ Queens of the Stone Age” pēdējo albumu “...Like Clockworks”. Džoša Hommes rokraksta ietekme ir jūtama, visvairāk dziesmās “Sunday” un “German Days”.

Visbeidzot: Kāpēc ir jāredz Igijs Pops gan kino, bet vēl jo vairāk dzīvē? Autentiskās sajūtas dēļ, kas mūsdienās ir grūtāk atrodama. Igijs Pops dod iespēju atgriezties laikā un ir tikpat leģendārs kā “Led Zeppelin” un “Rolling Stones”. Toreiz 2006. gadā Igija koncerts būtiski mainīja manus muzikālos priekšstatus, nešaubos, ka arī tev par viņu būs viedoklis.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!