Trīs vērtīgi padomi studijas monitoru izvēlē

Raksta attēls - Trīs vērtīgi padomi studijas monitoru izvēlē Foto: Tom Pottiger / Unsplash

08.11.2019 / Artis Ķekars

Kvalitatīvi monitori pavisam noteikti ir neatņemama studijas sastāvdaļa. Tie ļauj producentam vai skaņu inženierim dzirdēt ierakstu maksimāli skaidri un līdzsvaroti, neizdaiļojot vai nepārspīlējot zemās vai augstās frekvences.

Proti, miksējot ieraksta zemās frekvences, producents nekādā gadījumā negribēs monitorus ar pastiprinātu basu. Tieši tas pats attiecas uz augstajām frekvencēm, jo tad ieraksts var sanākt pārlieku ‘‘gaišs’’.

Mūsdienu lielā piedāvājuma dēļ jauniem producentiem grūtības var sagādāt pareizu monitoru izvēle, taču to ietekmē dažādi faktori. Tieši tādēļ mūzikas padomu blogs ‘‘beginnerguitarhq.com’’ apkopojis informāciju par to, kā pēc iespējas efektīvāk izvēlēties sev nepieciešamos un labākos monitorus!

Telpas izmērs

Ja tava darba studija ir omulīga guļamistaba pāris kvadrātmetru lielumā tad noteikti nav ieteicams izvēlēties lielus monitorus. Telpas izmērs ir noteicošs akustikas dēļ. Monitoru jauda lielā mērā zaudē savas priekšrocības, ja telpa nespēj garantēt vajadzīgo akustiku. Tas pats attiecināms arī uz lielas platības telpām un pārāk maziem monitoriem.

Lietojuma mērķis

Mājas studijai nav nepieciešamības pēc visaugstākās kvalitātes monitoriem. Ja monitori vajadzīgi, lai tikai klausītos savos ierakstos, tos īsti nemiksējot, var izvēlēties arī lētākus monitorus. Taču, ja monitori domāti vairāk profesionālam lietojumam – miksēšanai un māsteršanai tad ietaupīt līdzekļus uz monitoru kvalitātes rēķina nebūtu vēlams.

Frekvenču diapozons

Vairums monitoru tiek galā ar ierakstu augstajām frekvencēm 19 līdz 22 kilohercu (kHz) diapozonā, neskatoties uz to izmēru. Taču, jo mazāki monitori, jo lielāka iespēja, ka tie nespēs kvalitatīvi atskaņot zemās frekvences. Ja monitori nepieciešami miksēšanai tad ieteicams izvēlēties monitorus, kas spēj nosegt pēc iespējas plašāku frekvenču diapozonu.

Rezumējot, nekādā gadījumā nepērc lielākos monitorus tikai tāpēc, jo tie ir lielākie. Ņem vērā savas studijas vai telpas izmērus un to kādiem nolūkiem monitori paredzēti.

Liec aiz auss, ka pat visdārgākie monitori nepildīs savas funkcijas, ja novietosi tos tiem neveselīgā vidē.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!