Lielbritānijas neatkarīgie mūziķi ‘‘Brexit’’ dēļ cieš zaudējumus

Raksta attēls - Lielbritānijas neatkarīgie mūziķi ‘‘Brexit’’ dēļ cieš zaudējumus Foto: Vishnu R Nair / Unsplash

22.11.2021

Neatkarīgie mūziķi un ierakstu kompānijas no Lielbritānijas pēc ‘‘Brexit’’ piedzīvo finansiālus sarežģījumus, mēģinot nogādāt savu mūziku un fanu atribūtiku uz Eiropas valstīm, vēsta medijs ‘‘NME’’.

Jau ilgāku laiku plašas diskusijas un kritiku Lielbritānijas mūzikas aprindās raisījusi Borisa Džonsona valdības nespēja mūziķiem atstāt iespēju doties Eiropas tūrēs bez vīzām vai darba uzturēšanās atļaujām. Jaunās papildus izmaksas, iespējams, vislielāko iespaidu atstās tieši uz mazākiem mūziķiem un grupām, kuri vienkārši nespēs tās atļauties. Vairāki Eiropas festivālu rīkotāji arī izteikušies, ka finansiālu apsvērumu dēļ varētu tikt aicināti mazāk mūziķi no Lielbritānijas.

Jaunie regulējumi nesuši zaudējumus arī mazākām ierakstu kompānijām, kas saskārušās ar grūtībām sūtot ierakstus vai fanu atribūtiku ar pasta starpniecību. Daudzus no sūtījumiem aiztur muitās un atgriež, kā arī jāņem vērā, ka uzcenojumi par pasta pakalpojumiem visticamāk mazinās daudzu pircēju vēlmi vispār ko pasūtīt.

Velsiešu mūziķe ‘‘The Anchoress’’ (īstajā vārdā Katrīna Anna Deivija) pavasarī laida klajā savu otro relīzi ‘‘The Art Of Losing’’, nopelnot gan kritiķu atzinības, gan nomināciju Velsas Mūzikas Balvā. Neskatoties uz panākumiem, mūziķe stāsta, ka neilgi pēc jaunās relīzes izdošanas, izjutusi tūlītēju ‘‘Brexit’’ ietekmi.

‘‘Mēs saņēmām daudzas ziņas no faniem Eiropā, kuri iepriekšpasūtījuši relīzes vinila versiju no interneta veikala ‘‘Amazon’’ un to nav saņēmuši. Pasūtījumus atcēla veikals, taču mēs nekad tā arī nedabūjām īstu atbildi par to kādēļ tas ticis darīts. Likās, ka pats ‘‘Amazon’’ īsti neizprata jaunos regulējumus un nolēma lieki neriskēt, gadījumā, ja pircējs vēlētos preci atgriezt,’’ skaidro mūziķe.

Likstas ar sūtījumiem turpinoties joprojām – Deivija stāsta, ka kāds fans no Īrijas veicis pasūtījumu no mūziķes ‘‘Bandcamp’’ lapas, taču to saņēmis vien pēc divu mēnešu gaidīšanas.

‘‘Pasūtījuma brīdī ne vienmēr ir skaidras tā gala izmaksas – tā ir nedaudz kā tāda minēšanas spēle. Papildus tam arī redzu, ka sūtījumi no Eiropas ir palikuši mazāk. Papildus pasta izdevumi lielākajai daļai cilvēku ir pietiekams iegansts atturēties,’’ velsiete turpina.

Mūziķe stāsta, ka arī kompaktdisku un vinilu izgatavošana tagad piedzīvo pat divu mēnešu aizkavi, jo daudzos gadījumos iepakojumi tiek taisīti Eiropā.

Ierakstu kompānijas ‘‘Alcopop! Records’’ dibinātājs Džeks Klotjē stāsta, ka jaunie pasta izdevumi ir ‘‘vājprātīgi augsti’’: ‘‘Pirms diviem gadiem mēs varējām nosūtīt vinila relīzi uz Vāciju par aptuveni sešām mārciņām, tagad mums jāmaksā dubultā un pat vairāk.’’

‘‘Lielākā daļa neatkarīgo mūziķu vinila plates tiek izgatavotas Čehijā, turienes cilvēki mums stāsta, ka cenas tuvākajā pusgadā tikai kāps, jo nevienam nav īsti skaidrs, cik ļoti lielu iespaidu uz viņu biznesu atstās gan pandēmijas situācija, gan ‘‘Brexit’’.’’

Viņš turpina: ‘‘Iedomājaties jūs saņemat e-pastu: ‘‘Piedod, Džek, vinils, kuru pasūtīji pirms sešiem mēnešiem tagad izmaksās par 400 mārciņām dārgāk, jo Boris Džonsons piečakarēja vienu no mūsu pēdējiem partneriem Eiropā. Tu vari atcelt sūtījumu un meklēt citus variantus, taču tad jauno relīzi varēsi izdot tikai pēc gada.’’ Esam bezizejā.’’

‘‘Strādājot neatkarīgā ierakstu kompānijā ienākumi jau tā ir adatas lielumā, taču tagad, pievienojot vēl jaunās izmaksas, pēkšņi no adatas peļņas nonākam diezgan treknos zaudējumos.’’

‘‘Alcopop! Records’’ dibinātājs skaidro, ka mazāka kļūda dokumentos netiks piedota un sūtījums no Eiropas tiks atgriezts atpakaļ.

Vairākas vadošās mūzikas industrijas organizācijas oktobra beigās parakstījās zem atklātas vēstules Lielbritānijas valdībai, kur kritizēta politiķu bezdarbība situācijas uzlabošanā.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!