Latvijas Radio koris un Sinfonietta Rīga dodas koncerttūrē uz Vāciju

Raksta attēls - Latvijas Radio koris un Sinfonietta Rīga dodas koncerttūrē uz Vāciju Publicitātes foto

22.06.2018 / Parmuziku.lv

Latvijas Radio koris un valsts kamerorķestris Sinfonietta Rīga diriģenta Sigvarda Kļavas vadībā pošas koncerttūrē uz Vāciju. Līgo vakarā ar pasaulslavenā igauņu komponista Arvo Perta majestātisko mūziku latvieši ieskandinās Drēzdenes Dievmātes baznīcu (Frauenkirche Dresden), savukārt 25. jūnijā skaņraža izmeklētās mūzikas ceļš abus kolektīvus aizvedīs uz prestižo Bādkisingenes festivālu “Kisingenes vasara” (Kissinger Sommer).

Laikā, kad visā Latvijā iedegsies tūkstošiem saulgriežu ugunskuru, simbolisks Baltijas patības ugunskurs tiks iedegts arī vissvētākajā Saksijas dievnamā – Drēzdenes Dievmātes baznīcā. Koncerts ir veltījums igauņu skaņradim Arvo Pērtam, vienam no Austrumbaltiju visdziļāk jutošajiem skaņražiem. Viņa mūzikā atklājas vispārcilvēciskas dimensijas un eksistenciālā noslēpuma skaistums.

Pasaulē visvairāk atskaņotā igauņu komponista Arvo Perta (1935) daiļrade ir izpelnījusies teju kulta statusu vairākām mūzikas klausītāju paaudzēm. Viņa mūziku atskaņo profesionāli kori un orķestri, solomākslinieki, filmu veidotāji un horeogrāfi. Tieši Arvo Perta mūzikai raksturīga izteikta skaniskā paradigma - pašradīts minimālisma stils tintinnabuli, ko muzikologi raksturo kā kompozīcijas tehniku, balstītu idejā par mazu zvanu sasaukšanos visdažādākajās kombinācijās. To, definējot literārā valodā, varētu saukt par stikla pērlīšu spēles tuvu radinieci. Jaunībā Perts bija pārliecināts modernists, taču savu patieso mūzikas valodu, kurā viņš joprojām dziļi uzrunā klausītāju sirdis, komponists atklāja un izkopa 20. gadsimta septiņdesmitajos gados pēc ilgstošām viduslaiku mūzikas studijām.

23. jūnija koncertā Drēzdenes Dievmātes baznīcu ar Perta dievišķās mūzikas noslēpumu piepildīs Latvijas Radio koris un Sinfonietta Rīga diriģenta Sigvarda Kļavas vadībā. Koncertprogrammā, kurai dots nosaukums “Dievišķais Perts”, pavisam izskanēs deviņi skaņraža opusi - Solfeggio, Fratres, Nunc dimittis, Salve Regina, Da pacem Domine, “Igauņu šūpļa dziesma”, kamerorķestrim rakstītais un arhimandrītam Sofronijam veltītais darbs "Siluana dziesma". Koncertā tiks atskaņots arī 2010. gadā tapušais skaņu audekls “Adam’s Lament” – pārsteidzošs garīgā spēka vēstījums, kas savulaik iemūžināts arī skaņu ierakstā, bet 2013. gadā nesis Latvijas Radio korim un Sinfonietta Rīga pasaules atzinību – prestižo Grammy ierakstu balvu nominācijā Labākais kora ieraksts.

Savukārt jau 25. jūnijā Latvijas Radio koris un Sinfonietta Rīga Perta majestātiskās mūzikas koncertprogrammu “Vienvienīga skaņa” atskaņos prominentajā Bādkisingenes festivālā “Kisingenes vasara” (Kissinger Sommer).

“Kisingenes vasara” ir festivāls ar nu jau vairāk kā 30 gadu senām muzikālām tradīcijām. Šeit ik gadu pulcējas uz pasaules nozīmīgākajām skatuvēm sevi apliecinājuši mākslinieki, vienlaikus festivāls kalpo kā atpazīstamības tramplīns talantīgākajiem jaunākās paaudzes māksliniekiem.

Jau no pirmssākumiem festivāla programmā īpaša vieta atvēlēta laikmetīgajai mūzikai. To apliecina arī šī gada festivāla vadmotīvs “1918 – modernisma izlaušanās”, kas spilgti raksturo starpkaru periodā tapušo skaņdarbu ienākšanu 20. gadsimta koncertdzīvē.

Modernisma uzvaras gājienu savulaik noteica procesi pasaules politiskajā arēnā. Lielo Eiropas impēriju sabrukums Eiropas kartē iezīmēja virkni jaunu nacionālu valstu, tai skaitā trīs valstis pie Baltijas jūras. Līdztekus šī gada modernisma tēmai, ar vairākiem koncertiem festivālā tiks godināta Baltijas valstu simtgade. To vidū arī 25. jūnija koncerts prominentajā Makša Litmaņa zālē (Max-Littmann-Saal), kurā Latvijas Radio koris un Sinfonietta Riga atskaņos leģendārā igauņu komponista Arvo Perta mūziku.

Festivāla koncertos Baltijas vārdu nesīs arī slavenās Jervi dinastijas pārstāvji – Baltijas jūras filharmonijas orķestris (Baltic Sea Philharmonic) Kristjana Jervi (Kristjan Järvi) vadībā, savukārt pie Brēmenes vācu kamerfilharmonijas (Deutsche Kammerphilharmonie Bremen) diriģenta pults stāsies pasaulslavenais diriģents Pāvo Jervi (Paavo Järvi).

Festivāls “Kisingenes vasara” šogad norisināsies no 15. jūnija līdz 15. jūlijam. Latvijas Radio kora un Sinfonietta Rīga 25. jūnija koncertu ierakstīs Bavārijas Radio (Bayerischer Rundfunk).

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!