Desmit īpaši neparasti noformētas vinila plates

Raksta attēls - Desmit īpaši neparasti noformētas vinila plates Foto: Linkedin

07.09.2016

Lai arī digitālā lejupielāde valda mūsdienu mūzikas pasaulē, gana liela daļa melomānu izvēlas mūzikas ierakstus iegādāties arī atkal modē nākušajā vinila formātā.

Vai zināji, ka vinila platēm nav obligāti jābūt melnām un pat ne apaļām? Dizaineru prāta lidojumi, kas tiešām realizēti dzīvē, tepat zemāk. Apkopojām tos, iedvesmojoties no NME.

Jack White “Lazaretto”

Džeks Vaits viennozīmīgi ir vinila pārdošanas ideju karalis. Savā dzimtajā Detroitā nodibinājis ko līdzīgu “Čārlija šokolādes fabrikai”, Vaits vinilu uztver kā mūzikas un vispār skaņu ierakstu biznesa vienīgo īsto glābiņu. Viņa “Third Man Records” paspārnē nākuši klajā jau daudzi eleganti un inovatīvi noformēti vinili. Loģiski, ka izņēmums nav arī paša soloalbumi. Piemēram, otrā plate “Lazaretto”, kuras “ultra” izdevuma viducī atrodams ar roku iegravēts hologrāfisks eņģelis. Tāpat iespējams paklausīties mūziku arī ārpus ierastajām vinila gropēm, uzliekot adatu plates viducī. Un vēl iespējams izdzirdēt atšķirīgus elektriskus un akustiskus dziesmu intro, atkarībā no tā, kurā vietā adata tiek nolikta uz plates. Ne velti šis kļuva par 2014. gada pārdotāko vinila albumu.

Jack White “Lazaretto” NME

Jack White “Sixteen Saltines”

Nekādi nevar nepieminēt vēl vienu Džeka Vaita veikumu “Sixteen Saltines” – 12 collu plati ar… tajā iepildītu zilu šķidrumu, kas klausīšanās procesā pa iekšpusi skalojas! Tik ļoti neparastais un, kā vēlāk izrādījās, arī neparocīgais ieraksts (pasūtot pa pastu, daži plati saņēma jau bez šķidrā satura, kas bija izlijis) nāca klajā 2012. gadā par godu “Record Store Day”, kad daudzi mūziķi cenšas izdot ekskluzīvus ierakstus nelielās tirāžās. Vaits nedaudz pārcentās.

Jack White “Sixteen Saltines” NME

Karen Elson “Vicious”

Vēl viens “Record Store Day” izdevums, tikai 2011. gadā, ar īpaši orģinālu plates noformējumu ir Kārenas Elsonas septiņcollu platīte “Vicious”, kurā ierakstīta Lū Rīda klasiskās 1972. gada albuma “Transformer” dziesmas kaverversija. Platītē iespiestas īstas kaltētas rozes lapiņas.

Karen Elson “Vicious” NME

Batman

2013. gadā pasaulē nāca plate, kuru ieraugot daudzi melomāni jau nopietni satraucās – vai tikai spārnotais Betmens nenodarīs kādu ļaunumu nupat iegādātajai vinila plašu atskaņošanas aparatūrai? Tomēr bažām nebija pamata un dizaineriem tika rokasspiedieni. Pat ja tevi ne pārāk interesē mūzika, kas izmantota “Batman” animācijas seriālā, šādu LP kolekcijā tiešām gribas!

Batman NME

Ghostbusters

2014. gada Helovīna svētkos dienasgaismu ieraudzīja arī spēlfilmas “Ghostbusters” jeb “Spoku mednieku” 30 gadu jubilejas izdevums. Vai pareizāk būtu teikt – naktsgaismu ieraudzīja, jo kuram gan ir interese klausīties dienasgaismā spoku plati, kas turklāt vēl tumsā spīd? Arī spociņa Marshmallow Man smaka, ar ko piesūcināta plate, noteikti daudz labāk izbaudāma tieši tumsā…

Ghostbusters NME

Shout Out Louds “Blue Ice”

Šito nebija iedomājies pat Džeks Vaits! Zviedru grupa “Shout Out Louds” 2012. gadā savu singlu “Blue Ice” izdeva… ledus formātā! Tiesa, saldētā veidā visas desmit (jā, diemžēl tirāža bija tik maza) plates tirgotas netika. Pārdotas tika speciālas saldētavas, kurās ieliet ūdeni un uztaisīt sev plati. Pārsteidzoši, bet uzsaldētie galaprodukti tiešām bija spēlējamas plates. Kamēr neizkusa, protams.

Shout Out Louds “Blue Ice” NME

BreakBot “By Your Side”

Ja der ledus, tad kāda vaina šokolādei? Franču producents BreakBot kopīgiem spēkiem ar savu izdevniecību “Ed Banger” 2012. gadā nolēma singlu “By Your Side” izdot šokolādes versijā. Tā teikt, pirms apēšanas nospēlē!

BreakBot “By Your Side” NME

Gibby Hanes “Paul’s Not Home”

Padomju laikos itin populāras bija žurnāliem pievienotas plēves platītes. Nav nekāds brīnums, ka singlu var izdot arī uz rentgena uzņēmuma! Par to aizdomājās grupas “Butthole Surfers” līderis Gibijs Heinss, kurš 2013. gada Valentīndienu nolēma atzīmēt, izdodot uz veciem medicīniskas ievirzes rentgenuzņēmumiem iespiestu trīs dziesmu singlu, kas, protams, tika pasūtīts izgatavošanai “Third Man Records”.

Gibby Hanes “Paul’s Not Home” NME

The Great Gatsby

Vēl viens iespaidīgs filmas saundtreks vinilā, kas nāca klajā 2013. gadā. Diezgan loģiski, ka “Lielā Getsbija” mūziku, ko turklāt kūrējis pats super-truper-hiphoperis Jay-Z, nevar izdot kaut kādā parastā melnā platē. Varbūt arī var, bet vismaz limitētā versija spīdēja un laistījās tiešā vārda nozīmē, jo (atkal jau) “Third Man Records” plates bija rūpīgi noklājuši ar zelta un platīna krāsu. Spoži. Un nav jāgaida kaut kādi zelta un platīna statusa apbalvojumi, kādus piešķir vislabāk pārdotajiem mūzikas ierakstiem.

The Great Gatsby NME

The Flaming Lips “The Flaming Lips and Heady Fwends”

It kā ar līdzīgu ideju jau izcēlās daudzkārt pieminētais Džeks Vaits, tomēr šo zināmu iemeslu dēļ pataupījām nobeigumam. Psihedēliskā roka frīki “The Flaming Lips” 2012. gadā pieaicināja talkā tādus draugus kā Niku Keivu, “Bon Iver”, Joko Ono  un Kesha, lai ierakstītu kopīgu albumu. It kā nekas neparasts, bet ieraksta dalībniekiem tika lūgts nodot arī asinis, ko iepildīt albuma limitētās versijas platēs. Vai tajās tiešām atrodas iepriekš minēto personu asins paraugi, vēsture klusē.

The Flaming Lips “The Flaming Lips and Heady Fwends” NME

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!