Zināma festivāla “Zemlika” koncertu programma

Raksta attēls - Zināma festivāla “Zemlika” koncertu programma Attēlā "northern c", foto: Andris Zieds

04.10.2016 / Parmuziku.lv

Oktobra nogalē – 28. un 29. oktobrī – Durbē gaidāmā mūzikas, mākslas un vietējās ražas festivāla “Zemlika” koncertu programmu papildina un reizē arī pilnīgo virkne pašmāju un ārvalstu mūziķu un to kolektīvu.

Olga Bella (Olga Bell) ir Maskavā dzimusi, Aļaskā augusi un šobrīd Bruklinā dzīvojoša komponiste un producente. Īpaši talantīga pianiste jau bērnībā un tīņa gados, pirms pārvākšanās uz dzīvi Ņujorkā Olga absolvējusi Jaunanglijas konservatoriju. Metropolē mūziķe pievērsās elektroniskās mūzikas kompozīcijai un dziesmu sacerēšanai. 2014. gadā izdevniecības “New Amsterdam Records” paspārnē klajā nāca kritķu un klausītāju augstu novērtētais albums “Krai”, kurā atrodamas meistarīgi un orķestrāli aranžēti skaņdarbi ar tekstiem krievu valodā, kas veltīti dažādiem apgabaliem Olgas dzimtajā Krievijā.

Pavisam citāds ir šī gada pavasarī izdevniecības “One Little Indian” paspārnē klajā nākušais mūziķes albums “Tempo”. “Šis albums ir, pirmkārt, ķermenim. Tikai pēc tam – prātam,” sacījusi pati O. Bella. “Sāku, domājot par katras dziesmas tempu, ieklausoties vien metronomā, jūtot to iedarbojamies uz ķermeni, uz dienas ritmu, laikapstākļiem, dienasgaismu. Spraigajās dienās es klausījos vismaz 20 gadus senu klubu mūziku, rimtajās dienās – augrīno Rietumkrasta hiphopu un “Portishead”, jo, par spīti savam lēnumam, nedaudzajiem sitieniem minūtē, šie ieraksti atstāj ārkārtīgi uzlādētu un neatvairāmu iespaidu.”

Savāds un kaprīzs popmūzikas mutants ar vienādojumā ietvertu visnejaušāko nejaušību,

par jaunākā albuma singlu “Randomness” izteicies portāls “Pitchfork”, piešķirot tam arī “Best New Track” titulu.

Olga Bella rada deju mūziku arī kopā ar britu mūziķi Tomu Veku (Tom Vek), darbojas duetā “Nothankyou” un savulaik spēlējusi taustiņus un dziedājusi grupās “Chairlift” un “Dirty Projectors”. Durbē gaidāmais būs Olgas pirmais un vienīgais koncerts Baltijas valstīs.

Video skaņdarbam “Randomness”

“DORA” ir divu cilvēku skaņu laboratorija, kurā Jānis Šipkēvics un Gatis Zaķis, atšķirībā no sev ierastajām formām, strādā mijdarbībā ar citām mākslas disciplīnām - teātri, vizuālo mākslu. “DORA” mūzikas rašanās pamatā ir bijuši sekojoši kopdarbi: Māras Ķimeles “Aspazija” Jaunajā Rīgas teātrī, Kristapa Epnera “Vingrinājumi” galerijā Noass, Berglindas Jonas Hlīnsdoutiras (Berglind Jona Hlynsdottir) “Stitching and Mending” un “The Changing Room" Reikjavīkā, Oslo un Viļņā.

Gada nogalē gaidāms grupas pirmais albums.

“DORA” skaņdarbs “1905”

Neozombiepostfolk. Tā sevi vienā saliktenī raksturo igaņu duets “Puuluup”. Marko Veisons (Marko Veisson) un Ramo Teders (Ramo Teder), kurš pazīstams arī ar skatuves vārdu “Pastacas” un koncertu festivālā “Zemlika” jau sniedzis tālajā 2011. gadā, muzicē uz hīukannelēm, to zirgu saru stīgu radītās vibrācijas vadot caur dažādām efektu ierīcēm. Savdabīgs lociņa pielietojums, bungošana ar pirkstiem pa instrumenta korpusu, elektroniski pastiprināta atbalss, klakšķi, čīksti un sprakšķi – tas viss dzirdams “Puuluup” mūzikā, vienlaikus atklājot un nepazaudējot instrumentu dabīgo skanējumu.

Hīukannele ir ar lociņu spēlējams liras paveids, kas kopš agrīnajiem viduslaikiem pazīstama Ziemeļeiropā, un kuru līdz pat 20. gadsmita sākumam muzicēšanā izmantoja Igaunijas rietumu salu iemītnieki. Marko un Ramo ar savām hīukannelēm muzicējot rotaļājas, uz tām jaucot un izspēlējot dažādas muzikālās tradīcijas. “Puuluup” mūzikai piemīt te dejojams ritms, te šausmu filmas skaņu celiņam raksturīgs baisums. Kā saka paši mūziķi, viņi iespaidojas no Vormsi salā pavadītajām naktīm, no tramvajiem novembrī, no iemīlējušamies narkomāniem, no Odesas noziedzniekiem, no Antonio Vivaldi.

“Puuluup” ir visai jauna apvienība. Savu pirmo koncertu abi nospēlēja 2014. gadā, kad Igaunijas Tautas mūzikas centrs viņus nominēja kā labākos jaunpienācējus, bet pagājušogad – jau kā labāko neofolka grupu. Piedzīvoti koncerti gan Vīlandes folkmūzikas festivālā, gan Tallinas mūzikas nedēļā, gan citviet pašu mājās, Somijā, Ungārijā un Lietuvā. Koncerts Durbē būs “Puuluup” pirmā vizīte Latvijā.

“Puuluup” uzstājas Igaunijas televīzijā ar skaņdarbu “"Süüta mu lumi"

“NORTHERN C” ir divu domubiedru – Matīsa Runtuļa, kurš pazīstams arī kā solo mākslinieks ar skatuves vārdu “Mr. Myster”, un Miķeļa Putniņa, indie pop trio “Ezeri” dalībnieks – izveidots elektroniskās un elektroakustiskās mūzikas projekts. Lai arī elektroniskā šodien bieži tiek asociēta ar datorā producētu mūziku, Matīss un Miķelis cenšas izmantot dažādas tehniskās un instrumentu iespējas – ģitāras, sintezatorus, analogo bungu mašīnu, akustiskās bungas… Savu un īpašu šarmu mūzikai piešķir eksperimenti ar balsīm.

Koncertos duetam parasti pievienojas dziedātāja Elza Rozentāle, ģitārists un arī dziedātājs Andris Strazds, perkusionists un taustiņnieks Matīss Repsis un bundzinieks Rūdolfs Dankfelds. Neatņemama “NORTHERN C” koncertu sastāvdaļa ir Friča Kalveļa veidotās videoprojekcijas.

Skaņdarba “Water Drink” koncerta versija

Kā mūziķi sevi dēvē paši – powerhouse perkusiju trio – “TIGUE” no Bruklinas ir pa pusei jaunās mūzikas ansamblis, pa pusei ārtroka grupa. Pagājušā gada novembrī izdevniecības “New Amsterdam Records” klajā laistajā trijotnes debijas albumā “Peaks” dzirdam kā minimālisma pionieru tā ārtroka leģendu iedvesmotu mūziku, kas faktiski nepakļaujas kategorizācijai. Kā nu ne, bez trio dalībniekiem Meta Evansa (Matt Evans), Eimijas Garapičas (Amy Garapic) un Kārsona Mūdija (Carson Moody) tajā dzirdami arī grupu “Yo La Tengo”, “Oneida” un “Ex Models” dalībnieki.

Dzimuši un auguši Ohaio, bet nu uz dzīvi apmetušies Bruklinā, mūziķi pie savas un citu komponētas mūzikas interpretācijām kopā cītīgi strādā jau kopš studiju laika, teju desmit gadus. 2012. gads tiek uzstkatīts par brīdi, kad triju kopīgā aizraušanās ar laikmetīgo eklektiku, populāro mūziku un avangardu oficiāli noformējās ansamblī “TIGUE”.

“Tēlains, no visa cita atšķirīgs, hipnotizējošs un vienlaikus kinētisks neatkarīgās klasiskās, minimālisma, post-rock un trokšņu mūzikas sajaukums,” savulaik kategorizēt centies “New York Music Daily”. Ja tas ko paskaidro – lai būtu!

“TIGUE” koncerts un perkusiju meistarklase festivālā “Zemlika” iespējama, pateicoties ASV vēstniecības Latvijā atbalstam.

“TIGUE” koncertā šī gada “Ecstatic Music Festival” Ņujorkā

Biļetes uz sesto mūzikas, mākslas un vietējās ražas festivālu “Zemlika” 28. un 29. oktobrī Durbē nopērkamas elektronisko biļešu tirdzniecības vietnē internetā – Bezrindas.lv. To cena šobrīd – 26.00 EUR. Festivālam tuvojoties, biļtes kļūs dārgākas. Pārdošanā ierobežots skaits biļešu.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!