Žana Batista Lulli “TE DEUM” Latvijas pirmatskaņojums Rīgas Sv. Pētera baznīcā

Raksta attēls - Žana Batista Lulli “TE DEUM” Latvijas pirmatskaņojums  Rīgas Sv. Pētera baznīcā Publicitātes foto: BM Studio.

12.12.2018 / Parmuziku.lv

Tuvojoties Ziemassvētku laikam, baroka orķestris Collegium Musicum Riga un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) jauktais koris diriģenta Māra Kupča vadībā aicina uz 17. gadsimta franču galmam raksturīgi izsmalcinātu baroka mūzikas koncertu.

Trešdien, 19. decembrī plkst. 18.00 Rīgas Sv. Pētera baznīcā ikvienam interesentam būs iespēja piedzīvot slavenā Francijas karaļa Luija XIV galma komponista Žana Batista Lulli (Jean-Baptiste Lully, 1632-1687) “Te Deum” Latvijas pirmatskaņojumu.

2010. gads senās mūzikas atskaņotājmāksliniekiem un klausītājiem bija zīmīgs. Tieši pirms 8 gadiem baroka orķestris Collegium Musicum Riga, tā diriģents Māris Kupčs sadarbībā ar JVLMA pirmatskaņoja Klaudio Monteverdi darbu “Vespero della Beata Vergine”, tā pāršķirot jaunu lappusi Latvijas senās mūzikas jomā. Pateicoties šim notikumam, kura ieraksts guvis plašu rezonansi Eiropas senās mūzikas profesionāļu un interesentu lokā, neskaitāmi jaunie talanti aizrāvās ar senās mūzikas pasaules izzināšanu. 19. decembra koncerts būs kā sadarbības atjaunošana un veltījums baroka mūzikas dažādībai, programmā iekļaujot Johana Sebastiana Baha (Johann Sebastian Bach, 1685-1750) moteti “O Jesu Christ, meins Lebens Licht” un Heinriha Šica (Heinrich Schütz, 1585-1672) moteti “Danksagen wir alle Gott", kas simbolizē Monteverdi tradīciju turpinājumu.

Koncerta epicentrā - Saules karaļa jeb Francijas karaļa Luija XIV galma komponista Žana Batista Lulli “Te Deum”! Interesanti, ka darbā izmantots baroka laikam netipiski liels koris, kas saistās ar šādas prakses izmantošanu vien īpašos notikumos. Un tāds tas patiešām bija – 1677. gadā grandiozais darbs tika uzrakstīts un atskaņots par godu Lulli dēla kristībām, kurās klāt esošais krusttēvs, Francijas karalis Luijs XIV, pēc atskaņojuma skaņdarbu ir nodēvējis par skaistuma un harmonijas meistardarbu un licis to atskaņot vēl daudzas reizes. Diemžēl tieši kārtējais “Te Deum” atskaņojums (1687. gadā par godu tam, ka Luijs XIV atkopās no slimības) pašam komponistam bija liktenīgs, sevi smagi ievainojot ar diriģenta nūju. Lai arī skaņdarbs ir spraigiem notikumiem apvīts, tā mūzikas valoda ir pēc labākās franču gaumes, “Te Deum” kļūstot par franču baroka vokāli instrumentālā stila stūrakmeni, kas ietekmējis daudzas komponistu paaudzes ne tikai Francijā, bet arī visā Eiropā.

19. decembra koncertā līdz ar baroka orķestri Collegium Musicum Riga, vēsturisko trompešu grupu no Igaunijas, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas jaukto kori (mākslinieciskais vadītājs Jānis Ozols) būs iespēja dzirdēt arī daudzsološos jaunās paaudzes senās mūzikas solistus: Ievu Pļaviņu (soprāns), Aneti Viļumu (soprāns), Sniedzi Kaņepi (alts), Patriku Stepi (bass), kā arī jau plašākai senās mūzikas publikai zināmos solistus Terēzi Greteri (soprāns) un Ansi Bētiņu (tenors), kuri vēsturiskās interpretēšanas iemaņas papildinājuši arī dažādās mūzikas augstskolās Itālijā un Vācijā. Koncerta mākslinieciskais vadītājs un diriģents – Māris Kupčs.

Ieeja koncertā bez maksas. Pateicamies atbalstītājiem: Valsts Kultūrkapitāla fondam, Latvijas Republikas  Kultūras ministrijai, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijai, Rīgas Vēsturiskā Teātra un mūzikas biedrībai, Rīgas Sv. Pētera baznīcai.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!