Pētījums: 18% Latvijas iedzīvotāju spēj atšķirt legālu mūziku no nelegālas

Raksta attēls - Pētījums: 18% Latvijas iedzīvotāju spēj atšķirt legālu mūziku no nelegālas Foto: NeONBRAND / Unsplash

18.10.2019

Mūsdienu tehnoloģiju attīstība ļauj mūzikai skanēt ik uz soļa, tā plaši pieejama televīzijā, radio un, šobrīd jau neatņemamā ikdienas rīkā – viedtālrunī. Pētījuma dati liecina, ka Latvijā, lietojot internetu viedtālrunī, 62% cilvēku to izmanto, lai klausītos mūziku. Tomēr zināšanas par legālā un nelegālā satura izmantošanu joprojām ir salīdzinoši zemas – dati rāda, ka tikai 18% spēj viegli atpazīt legālu mūzikas iegūšanas veidu no nelegāla.

Kultūras ministrija veikusi plašu pētījumu, lai noskaidrotu Latvijas sabiedrības viedtālruņu lietotāju autortiesību un blakustiesību objektu izmantošanas paradumus. Pētījumā noskaidrots, ka 40% respondentu mūziku telefonā klausās reizi vai biežāk nekā reizi nedēļā.

Taujājot, kā cilvēki piekļūst mūzikai savā viedtālrunī, 25% min straumēšanu, 26% lejupielādēšanu, savukārt  pavisam maza daļa jeb 4% to iegūst kopējot. Iepriecinoši ir dati par to, kāpēc cilvēki klausās legālu mūziku savā telefonā. Respondenti atzīst, ka legāls saturs ir daudz kvalitatīvāks (55%) un legālā satura piedāvājums lielā mērā paver daudz plašākas mūzikas izvēles iespējas (53%). Tāpat nozīmīgs faktors legālas mūzikas izmantošanai ir cilvēku bailes inficēt viedtālruni ar vīrusiem (56%), kā arī bailes no soda par nelegāla satura izmantošanu (38%).

“Pirms valsts neatkarības iegūšanas, sabiedrībā bija nostabilizējies stereotipisks uzskats, ka kultūra, tostarp mūzika, ir sabiedrības īpašums un par to nav jāmaksā. Lai gan esam pieraduši, ka mūzika skan it visur, nereti aizmirstam, cik liels darbs un resursi ir ieguldīti tās tapšanā, un ir svarīgi, lai mūziķi par to saņemtu taisnīgu atlīdzību. Pētījuma dati liek secināt, ka, par spīti mūzikas klausīšanās kanālu daudzveidībai un, iespējams, mulsinošu avotu izplatībai, arvien vairāk cilvēku novērtē legālas mūzikas ieguves veidu priekšrocības,” iegūtos datus komentē Liena Grīna, Latvijas Izpildītāju un producentu apvienības (LaIPA) izpilddirektore.

Raugoties uz iegūtajiem datiem no demogrāfiskā aspekta, var secināt, ka nav būtiskas atšķirības starp vīriešu un sieviešu mūzikas klausīšanās paradumiem viedtālrunī. Tomēr nozīmīga atšķirība ir dažādos vecuma posmos – jo jaunāks respondents, jo mūziku klausās izteikti biežāk, savukārt daudz mazāk mūziku viedtālruņos klausās seniori.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!