Pasākumu nozares tehniskie uzņēmumi lūdz valdībai rast atbalsta mehānismus

Raksta attēls - Pasākumu nozares tehniskie uzņēmumi lūdz valdībai rast atbalsta mehānismus

05.05.2020

Līdz ar pieņemtajiem ierobežojumiem, kas nosaka organizēto pasākumu un cilvēku pulcēšanās liegumu, ir apturēta ne vien kultūras un izklaides pasākumu norise, bet arī ar nozari saistīto tehnisko uzņēmumu darbība.

Jau šobrīd ir skaidrs, ka pasākumi ar lielu cilvēku skaitu šovasar nenotiks un ārkārtas stāvoklis daudzās nozarēs turpināsies arī pēc tā atcelšanas.

Valsts finansētie un privātā sektora rīkotie kultūras, izklaides, konferenču un citi masu pasākumi nenodarbina vien pasākumu aģentūras un māksliniekus. Ikviena pasākuma realizācijā ir iesaistīti daudzi dalībnieki, kuru starpā ir tehniskā nodrošinājuma kompānijas, kas atbild par skatuves noformējumu, skaņas un gaismas iekārtu uzstādīšanu, audiovizuālo tehnoloģiju nomu, režiju u.c. Līdz ar ārkārtas stāvoklī pieņemtajiem valdības lēmumiem, ir apturēta vairāk nekā simts šādu pakalpojumu nodrošināšanā iesaistīto uzņēmumu darbība.

“Šajā nedēļā valdība, iespējams, lems par atsevišķu ierobežojumu atcelšanu, taču nav šaubu, ka pasākumi ar liela cilvēku skaita dalību nenotiks vismaz vēl vairākus mēnešus. Līdz ar to ir pilnīgi skaidrs, ka pat pēc ārkārtas stāvokļa un daļēju ierobežojumu atcelšanas gan pasākumu nozare, gan tās atbalsta nozares turpinās atrasties faktiskā dīkstāves stāvoklī,” teic SGS SISTĒMAS valdes loceklis Normunds Eilands.

Kā norāda Normunds Eilands, pasākumu tehniskā nodrošinājuma kompānijas atklātā vēstulē ir lūgušas Ministru kabinetu (MK) rast atbalsta mehānismus, kas palīdzētu kompānijām ar pēc iespējas mazāku šoku pārvarēt esošo krīzes situāciju. Lielai daļai no nozari pārstāvošajām kompānijām tas ir izdzīvošanas jautājums.

“Vasara ir pasākumu sezona - nozares peļņas laiks. Diemžēl jau šobrīd tiek atcelti visi nozīmīgākie un plānotie vasaras pasākumi, un šo procesu ietekme būs ilglaicīga. Pēc nozares pārstāvju aplēsēm, lai bizness atgrieztos tādā līmenī, kāds tas bija pirms šā gada marta, būs nepieciešams vismaz gads. Tomēr katrs mēnesis, kurā joprojām būs aizliegti publiskie pasākumi, šo atlabšanas termiņu proporcionāli pagarinās. Nozares kompānijas ir uz izdzīvošanas sliekšņa, bet valdības rokās ir tām palīdzēt, pieņemot izsvērtus un vajadzīgus lēmumus,” par situāciju nozarē skaidro International Fireworks Design pārstāvis Kalvis Kalniņš.

Nozares uzņēmumi vēstulē ir norādījuši uz divām pamata problēmām, kuru risināšanā ir vajadzīga valdības palīdzība - nepieciešams nodrošināt dīkstāves pabalstus ne tikai ārkārtas situācijā, bet visā publisko pasākumu aizlieguma laikā līdz pilnīgai to atļaušanai, kā arī nepieciešams valsts atbalsts telpu nomas saistību izpildei.

Normunds Eilands skaidro, ka šā brīža galvenā rūpe pie praktiski apturētas naudas plūsmas ir saglabāt darbavietas nozarē strādājošajiem, nepalielinot slodzi uz valsts sociālo budžetu, kas notiktu gadījumā, ja uzņēmumi darbiniekus sūtītu dīkstāvē vai tie kļūtu par bezdarbniekiem. Lai spētu izpildīt šīs saistības, nozare bez valdības atbalsta nespēs tikt galā.

Vēstuli ir parakstījuši Latvijas Pasākumu nozares tehniskā nodrošinājuma uzņēmumu apvienības pārstāvji.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!