Klajā nāk pirmā Latvijas “Hammond" ērģeļu džeza trio skaņu plate

Raksta attēls - Klajā nāk pirmā Latvijas “Hammond" ērģeļu džeza trio skaņu plate Publicitātes foto

05.07.2022

Džeza mūzikas izdevniecības “Jersika Records” paspārnē izdota Latvijā pirmā “Hammond” ērģeļu džeza trio skaņu plate – “Atis Andersons Organ Trio” ieraksts “Organic City"

Skaņu platē iekļauti “Hammond” ērģelnieka un komponista Ata Andersona septiņi orģinālmūzikas skaņdarbi, kas ieskaņoti kopā ar ģitāristu Āri Ozolu un bundzinieku Andri Buiķi.

"Līdz ar “Hammond” ērģeļu ienākšanu manā dzīvē, sāku izpildīt un komponēt plašāk kā tikai klasisku džeza mūziku. Mani jau no seniem laikiem uzrunā arī roka un groove tipa mūzika. Sperot pirmos soļus šajā virzienā redzēju, ka instruments ļoti labi iederas šajos žanros. Kā arī manā daiļradē nebija bijušas nevienas šādu žanru kompozīcijas. Tā nu ķēros klāt rakstīt mūziku, savienojot džeza harmoniju un improvizāciju ar groove, fanka un rokmūzikas ritmiem. Albumā ir apkopotas 7 kompozīcijas, kuras ir tapušas pēdējo pāris gadu laikā. Izņēmums ir “Lumberjack”, ko uzrakstīju aptuveni 2012.gadā un pietam - uz basģitāras. Albumā ir dzirdams klasiskais “Hammond” ērģeļu trio un vienlaikus tas arī ir kā apliecinājums, atskaites punkts pēdējo gadu apgūtajam instrumenta spēlē,” stāsta Atis Andersons.

"Ata Andersona trio ieraksts “Organic City” bijis ļoti gaidīts. Tas ir ne tikai pirmais “Hammond” ērģeļu trio albums Latvijā, bet arī vēl viens apliecinājums Latvijas džeza vidējās paaudzes radošajam vērienam un vitalitātei,” atzīmē mūzikas apskatnieks Mikus Solovejs.

Leģendārās elektriskās ērģeles “Hammond” 1934. gadā izgudroja un uzsāka ražot Lorenss Hamonds. To vēsture ir cieši saistīta ar populārās mūzikas attīstību. Īpašu izpausmi tās ieguva afroamerikāņu garīgajā mūzikā un vēlāk kļuva par spilgtu instrumentu džeza, blūza un progresīvā roka mūzikas stilos. 1937. gadā “Hammond” ērģeles nonāca arī Latvijā. VEF vadība nopirka no Hamonda licenci un uzsāka instrumenta ražošanu, izmantojot pašmāju koku un unikālu mākslinieka konstruktora Ādolfa Irbītes dizainu. Tās skanēja vairākās Latvijas vietās –Liepājā, Madlienā, Rīgas dievnamos un pat Dailes teātra izrādēs. Kara laikā vairums šo instrumentu gājuši bojā, tomēr daži ir saglabājušies un gaida savu restaurāciju. Ierakstā ir izmantotas autentiskas pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados ražotas “Hammond A100” ērģeles, kopā ar firmas “Leslie” skaļruņiem.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!