Kas ir Positivus?

Raksta attēls - Kas ir Positivus? Foto: Ritvars Stankevičs

21.07.2018 / Edgars Rakovskis

Tiem, kuri jau 12 gadus dzelžaini ievēro tradīciju un uz Positivus Festival nebrauc, visdrīzāk skaidri zina, kāpēc tā rīkojas. Taču, iespējams, viņiem nav skaidrs, kāpēc kaut vienu reizi mūžā uz šo festivālu noteikti ir jāaizbrauc.

Tieši tāpat kā ar tiem lielajiem un leģendārajiem koncertiem: lai saprastu, kas tas ir – ir jābūt klāt un jāpieredz savām acīm, ausīm, sajūtām neatkarīgi no muzikālās gaumes vai jebkuras citas pārliecības. Protams, no vienas puses loģisks ir jautājums: “kāpēc jāmaksā nauda par festivālu, kurā man interesē labi, ja viena grupa no visa piedāvājuma?” Bet tikpat labi var pajautāt, kurš tad vispār Latvijā ir tas festivāls, kurā kādu interesē kaut kas vairāk par vienu, divām grupām. Un tādu gandrīz nav, ja vien pasākumu “met pakaļ” par velti, festivāla saturs ieturēts vienā diezgan konkrētā stilā vai arī programmu sastāda, tā teikt, “vecais labais” un “labi zināmais”. Bet… ne par to. Galīgi ne par to.

Festivāla stāsts ar visu no tā izrietošajām sekām (vidi, runām, nostāstiem, leģendām, baumām utt. utt.), manuprāt, ir cilvēku tūkstošu primārais motivācijas avots, lai dotos piedzīvojumā nedēļas nogales garumā. Abstrahējoties no tradicionālās un, piedodiet, mazliet muļķīgās “nu, viņiem jau interesē tikai nopelnīt” atrunas (jo bez naudas nevar organizēt (tātad algot darba spēku) ne lielu, ne maziņu festivālu), jūtos neviltoti lepns, ka Latvijai ir tāds Positivus, kurš no mauriņa izmēra entuziastu pulciņa aktivitātes izaudzis līdz vienam no vislielākajiem vasaras notikumiem Baltijā. Un to saku es – pilnīgi noteikti ne festivāla mērķauditorijas pārstāvis.

Jau tuvojoties galvenajiem ieejas vārtiem, man ir skaidrs, ka tūdaļ nokļūšu kaut kādā citā pasaulē; tādā kā mazā valstībā. Eju iekšā, veros apkārt… OK, šis nav Rock am Ring, kur no telšu pilsētiņas uz koncertvietu jābrauc ar autobusu un galu galā Positivus nav TIK liels, kā sākumā šķita, bet ir pagājusi vairāk nekā pusstunda, kamēr esmu vispārīgi apstaigājis teritoriju un aplēsis, kur kas atrodas. Īsumā –

te viens cilvēks var atbraukt apakšveļā (kas, nereti pārklāts ar kaut ko pidžamveidīgu, bija ir viens no vispopulārākajiem jaunu cilvēku apģērbu gabaliem) ar kredītkarti rokā un aizbraukt apģērbies, paēdis, pārsmējies, skatoties improvizācijas teātri, labi pavadījis laiku kino teltī, guvis vispārīgu ieskatu Latvijas jauno uzņēmēju idejās un, protams, redzējis virkni pašmāju un ārvalstu dažāda stila un kalibra mūziķus.

Arvien intensīvākā cilvēku plūsma ir kolorīta, jauneklīga un apzinos, ka kaut kādu brīdi galvā skan “wuooo-ou.. kādas krūūūtis…”

Vēl mirklis un uz festivāla galvenās skatuves kāpj Igauņu jaunais melodiskā elektrohippopa (jā, šo es pats nupat izdomāju) talants NOEP. Praktiski momentā ir skaidrs – šis ir, iespējams, labākais, kas šobrīd uz lielās skatuves var būt un, pēc publikas reakcijas spriežot, neesmu vienīgais, kurš tā domā. Lielā skatuve ir atklāta, festivāls ir kārtīgi sācies un pārējais jau ir procesa baudīšanas jautājums.

Festivāla pirmajā dienā uz četrām skatuvēm izskanēja Edavārdi, ansis, Pacific K, Tehnikums, Ivans Dorns, Tove Lo, kā arī citas pašmāju un ārvalstu grupas, savukārt lielā skatuve vakar piederēja Years&Years.

/Foto: Ritvars Stankevičs/

Šodien… nu, šodien, domāju, festivālā patiešām ir jābūt kaut vai tās vienas grupas dēļ. Lai gan arī The Prodigy vairs nav tālu no pensijas vecuma, britu reiveri ar nule publicēto dziesmu/videoklipu “Need Some1” acīmredzami apliecina kāri pēc kāda vai drīzāk pēc kaut kā, kas ietver enerģijas apmaiņu, mazliet nekontrolētu trakumu, ārdīšanos, pat visatļautību.

Vienā vārdā to sauc par skatuvi, kas tādiem kā viņi nodrošina asinsriti. Tas ir jāredz, jādzird, tāpēc iesaku veikli sapakot mugursomu un doties taisni uz Salacgrīvu,

īpaši nedomājot par kaut ko citu, jo to (jebko) jūs vienā vai citā veidā atrisināsiet uz vietas.

Pilna programma un biļetes Positivus Festival mājaslapā.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!