Kā mūzika ietekmē augus? Parūpējies par sava interjera zaļo rotu!

Raksta attēls - Kā mūzika ietekmē augus? Parūpējies par sava interjera zaļo rotu! Foto: pexels.com

11.01.2018

Kur cilvēki, tur augi – vienalga, vai tas būtu birojs, kafejnīca vai stādu audzētava. Taču ne vienmēr ar gaismu un ūdeni pietiek, lai augs būtu veselīgs, skaists un laimīgs. Izrādās - arī mūzika var ietekmēt to labsajūtu.

Ja nevari saprast, kādēļ tava interjera zaļā rota nīkuļo, iespējams, pie vainas ir nevēlama audiālā vide. Izrādās – uz rokmūziku augi reaģē nelabvēlīgi. Annamalai Universitātē Indijā (Annamalai University) veiktajā pētījumā šim mūzikas stilam pakļautie eksperimenta “trusīši”  ātri izstīdzējuši un pēc divām nedēļām nomiruši. Taču, klasiskā un baroka mūzika tos ietekmē labvēlīgi. Tajā pašā pētījumā novērots, ka, atskaņojot šo mūziku, augiem pastiprināti izplaukst lapas, kā arī tie sākuši ātrāk augt. To, ka šī mūzika augiem patiešām patīk, pierāda fakts, ka tie sākuši tiekties skaļruņa virzienā, nevis pret sauli, un paši tuvākie pat apvijušies ap to.

Pirmajam aizdomas, ka augi var uztvert skaņu, radās Čārlzam Darvinam, kad viņš pamanīja, ka uz galda stāvošie augi reaģē uz tā vibrācijām. Veiktais pētījums izvirzīto hipotēzi neapstiprināja, taču vairākiem zinātniekiem vēl līdz mūsdienām šis jautājums neliek mieru. Viens no jaunākajiem novērojumiem ir augu spēja reaģēt uz noteiktas frekvences skaņām. To apstiprinājis arī 2007. gadā Korejā veiktais pētījums, kurā konstatēts, ka dīgšanas procesu var labvēlīgi ietekmēt ar ultraskaņu, kā arī stimulēt atsevišķu gēnu aktivitāti. Piemēram, atskaņojot odu dīkšanu, daži no augiem izdalījuši eļļu to aizbiedēšanai.

Taču par to, vai augi patiešām spēj uztvert skaņu un cik daudz tā ietekmē, joprojām tiek diskutēts. Tikmēr drosmīgākie un alternatīvākie negaida zinātnieku apstiprinājumus, bet jau pielieto mūziku, ticot, ka tā patiesi stimulē augšanu. Piemēram, kāds Itālijas vīnkopis Toskānā savos vīna dārzos atskaņo Mocartu, Vivaldi, Haidnu un Māleru, apgalvojot, ka tā raža ātrāk nobriest. Un viņš nebūt nav vienīgais. BBC Earth savas Facebook lapas sekotājiem uzdeva jautājumu, vai augus ietekmē dziedāšana, uz kuru vairums atbildēja apstiprinoši. Taču pārsvarā tie ir mākslinieciski vai mājas apstākļos veikti projekti. Piemēram, vides speciāliste Sammera, kurai pieder viens no zaļākajiem dzīvokļiem Ņujorkā, augiem par prieku atskaņo gan klasisko, gan metāla, gan arī rokmūziku.

Tiek lēsts, ka augi novērtēs arī šo mūzikas sarakstu:

Atgādinām, ka Latvijā, atskaņojot mūziku publiskās vietās, nepieciešams saņemt Latvijas Izpildītāju un producentu apvienības (LaIPA) atļauju. Vairāk par līgumiem un tarifiem uzzini šeit: laipa.org.

Avoti:
bbc.com/earth/story/20160118-can-your-plants-really-hear-you-if-you-sing-to-them
www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0041624X03001033
https://sciencing.com/does-music-affect-plant-growth-4596442.html
https://dengarden.com/gardening/the-effect-of-music-on-plant-growth

 

 

 

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!