Imanta Ziedoņa Lācis Andrejs Upīts pēc 52 gadu pārtraukuma sēžas lidmašīnā

Raksta attēls - Imanta Ziedoņa Lācis Andrejs Upīts pēc 52 gadu pārtraukuma sēžas lidmašīnā Publicitātes foto

16.04.2018 / Parmuziku.lv

11. aprīlī uz Londonu kopā ar Fonda Viegli pārstāvjiem un draugiem dosies Imanta Ziedoņa muzeja krājuma priekšmets, fonda talismans Lācis Andrejs Upīts, lai piedalītos Londonas grāmatu tirgū un vestu Imanta Ziedoņa atstāto kultūras mantojumu, viņa darbu tulkojumus, idejas un vērtības pasaulē. Lidmašīnā Lācis sēdēs pats savā krēslā un lidos pats ar savu aviobiļeti – jau otro reizi dzīvē.

Lācim Imanta Ziedoņa dzīvē bijusi nozīmīga loma – tas ir dzejnieka un viņa dzīvesbiedres Ausmas Ziedones-Kantānes lielās rotaļu lāču kolekcijas pirmais varonis. Brūnais, zāģu skaidām pildītais lācis nu ir Imanta Ziedoņa muzeja talismans, iemiesojot iedvesmas un jaunrades ideju. 1966. gadā Kabardā – Balkārijā, kur norisinājās latviešu kultūras dienas, Lāci rakstnieks iegādājās kā dāvanu savai dzīvesbiedrei. Lāča ievērojamais izmērs bija iemesls, kādēļ tam lidmašīnā tika iegādāta atsevišķa sēdvieta, un nu, 52 gadus vēlāk, Lācis jau atkal ieņems lidmašīnas krēslu.

“Lidlaukā viņu nepieņēma: viņi nevar to nolikt bagāžā. Un līdzi lidmašīnas salonā arī nevar paņemt, jo viņš aizņem daudz vietas. Es dabūju pirkt bērnu biļeti. Tad, kad mēs viņu nosēdinājām sēdvietā, visi kliedza, lai atbrīvo vietu, kur lāci biju iesēdinājis. Un tad mēs piespraudām biļeti viņam pie krūtīm – ka viņš tiešām ir pilnvarots tur sēdēt. Un tagad laiku pa laikam, kad mums ir kādi ordeņi vai medaļas, mēs viņam svētku reizēs piespraužam tos ordeņus un medaļas pie krūtīm. Viņam tad viss labi izskatās,” savulaik atmiņās par Lāča pirmo ceļojumu dalījies dzejnieks Imants Ziedonis.

“Imants Ziedonis iedvesmu saviem darbiem smēlās no ikdienas notikumiem un sabiedrības vērojuma, jo īpaši vērību viņš pievērsa cilvēku personībām, pats būdams liels pretmetu un paradoksu meistars, nezaudējot vienkāršību un bērnišķīguma šarmu,” dzejnieku raksturo Ziedoņa muzeja krājuma glabātāja. Tieši Lācis Andrejs Upīts, kas, līdzīgi citiem kolekcijas eksemplāriem, savu vārdu ieguvis par godu zināmam latviešu rakstniekam, gadu gaitā iedvesmojis vairāku lāču tematikai veltītu literāru darbu tapšanu, piemēram, Imanta Ziedoņa “Lāču pasaku” un dziesmu par lācīti ar zāģu skaidām, kuras teksta autore ir Ausma Ziedone-Kantāne.

Pirmo reizi Londonas grāmatu tirgū, kas norisinās no 10. līdz 12. aprīlim un kurā Baltijas valstis šogad ir īpašā – goda viesu – statusā, tiks pārstāvēts dzejnieks Imants Ziedonis. Fonds Viegli kopā ar Imanta Ziedoņa muzeju devušies ceļā, lai Londonā prezentētu pirmo Fonda Viegli Ziedoņa dzejas izdevumu angļu valodā – grāmatu “The 1001st Blakish-Blue Night” un uzstātos ar lekciju “Radīts Latvijā: Imants Ziedonis kā brīvības, prieka un radošuma simbols”. Tāpat Londonā notiks trīs Fonda Viegli koncerti, kuros piedalīsies fonda mūziķi un draugi – Latvijas Republikas vēstniecībā Lielbritānijā, Ukraiņu sociālajā klubā, kā arī Daugavas Vanagu mītnē “Straumēni”.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!