Foto: aizritējis mūzikas festivāls “Zemlika”

Raksta attēls - Foto: aizritējis mūzikas festivāls “Zemlika” Foto: Agita Salmiņa

22.10.2018

Nedēļas nogalē mazākajā Latvijas pilsētā - Durbē - notika astotais mūzikas, mākslas un vietējās ražas festivāls ”Zemlika”. Pasākuma divās dienās kopā muzicēja 17 mākslinieki no Latvijas un ārvalstīm.

Divas dienas,19. un 20. oktobrī, Durbes kultūras nams, vēsturiskā skolas ēka, vidusskola, muzejs un luterāņu baznīca pārvērtās par mini koncertzālēm, pulcējot netradicionālās mūzikas mīļus. Rīkotāji bija parūpējušies par īpaši atlasītu un daudzveidīgu muzikālo programmu - no ģitārmūzikas līdz mūsdienu akadēmiskajai mūzikai, no folkmūzikas līdz elektroniskajai deju mūzikai. Arī šim festivālam gribētos aizlienēt apzīmējumu “nepieraditānās mūzkas festivals”, tā vislabākajā nozīmē. Domājot, ka muzikālā programma apmierināja pašu izvelīgāko mūzikas mīli – ja ne vienmēr trāpot muzikālajai gaumei, tad noteikti pārsteidzot ar kaut ko neierastu un tajā pašā laikā mākslinieciski kvalitatīvu.

Taču tikpat intriģējoša un nozīmīga kā pati mūzika šajā festivālā ir arī norises vieta, kas  liek raisīties dažādām papildu asociācijām.Piemēram, Man Forever Solo  empātiju raisošā  gandrīz  grēksūdzes formas bungu performance baznīcā vai Ģertrūdes ielas teātra izrāde “Heda” pamatskolas aktu zālē,

Man Forever solo (ASV) mazajā Durbes luterāņu baznīciņā ienesa Ņujorkas postmodernisma noskaņas. Bungu pavadījumā mākslnikieks, tikpat atklāti kā grēksūdzē, dalījās ar savām bailēm, izmisumu un vājumu, pārdzīvojot smagu trauma pēc avārijas. Stāstījumu trāpīgi papildināja bungu liktie akcenti.

Citādas un pavisam nepieradinātas skandināviskas noskaņas baznīcā ienesa arī  mūzikālā apvienība Jo Berger Myhre& Ólafur Bjorn ÓIafsson (Norvēģija/Islande). Neizdzēšamu iespaidu atstāja arī liriskais balāžu autors Better Person no Berlīnes, kuram nevarētu iedomāties ideālāku uzstāšanās vietu par Durbes kultūras nama skatuvi ar smagajām drapērijām un dūmu mutuļiem pārpildīto telpu.

Visur līdzi nākošā mazpilsētas sajūta šim festivālam piešķir papildus šarmu un vērtību. Starp koncertiem var papļāpāt ar vietējo vīndari un iegādāties Cidoniju vai Plūškoka vīnu, pakoķetēt ar bārdaino vinila plašu pārdevēju, kas ieradies ar Instagram cienīgu minibusu, pasmīkņāt parv vietējā bāra "Akacis" nosaukumu vai pamieloties turpat skolas ēstuvē. Atliek vien piekrist  festivāla mājaslapā rakstītajam: tā galvenā vērtība ir tā dalībnieki un apmeklētāji, kuru mierpilnajās sejās, cilvēciskā laipnībā un savstarpējā cieņā slēpjas tā virzītājspēks.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!