Rūdolfs Švēde: Pilnmēness laikā cilvēkiem ļoti patīk piezvanīt uz radio

Raksta attēls - Rūdolfs Švēde: Pilnmēness laikā cilvēkiem ļoti patīk piezvanīt uz radio Publicitātes foto

03.05.2017 / Alfrēds Sebris

Rūdolfs Švēde ir grupas "The Black Pockets" vokāls un ģitārists un nu jau vairākus gadus arī "Radio TEV" ētera personība. Ašā intervijā Rūdolfs ar mums dalījās interesantos muzikālos stāstos.

Tu esi teicis, ka spēj 20 dažādos sinonīmos raksturot, kas tieši dziesmu padara par hitu. Nosauc vismaz 5!

Hitu var raksturot ar visiem vārdnīcā atrodamajiem vārdiem, tik vajadzīgs atrast pareizs vārda pielietojums. Bet, ja man būtu jārakstuto "hits" pāris vārdos, tad noteikti teiktu, ka garšīgs, smeķīgs, gana košs, radošs, pazīstams un piesaistošs muzikālais vēstījums dažādos mākslinieciskajos formātos.

Kā un cik viegli ir savienot darbu radio ar grupas muzicēšanu? Varbūt tas tieši palīdz?

Es teiktu, ka savienošana nav tik sarežģīta, cik varbūt tas liekas. Protams, ir grūtāki periodi, kad tiešām jāiespringst uz konkrētām lietām, tad zeme zem kājām deg. Tomēr lielāko ties darbs Radio TEV notiek darba dienu vidus laikā, kas ļauj gan no rīta ilgāk pasnaust, gan pēc darba dienas paveikt vairākas lietas, tai skaitā arī radīt, mēģināt un muzicēt. Protams, ir reizes, kad savienošana nav tik viegla, ja darba nedēļas laikā iekritis kāds pasākums vai koncerts. Tad sākas shēmošana un domāšana, kā visu paspēt. Šeit jāsaka liels paldies maniem radio kolēģiem, kuri nekad neatsaka palīdzīgu roku un ir spējīgi aizstāt.

Kāds ir bijis tavs spilgtākais notikums strādājot radio?

Spilgti mirkļi jau notiek ik dienas. Protams, ir bijušas reizes, kad visai ielai pazūd elektrība un uz brīdi vēl skanam, taču tad viss pazūd. Tajos brīžos ir tāda jocīga sajūta, ka esi palicis klusumā un neko īsti ietekmēt nevari.

Ja tiešām par spilgtākajiem smieklīgajiem mirkļiem, tad  noteikti būtu jāpiemin vecais labais draugs pilnmēness. Domāju, ka daudzi radio dīdžeji šo ir izbaudījuši. Respektīvi pilnmēness laikā cilvēkiem ļoti patīk piezvanīt uz radio. Tematika dažāda- "no paldies, ka esat" līdz "kāpēc jūs skanat?"

Atceros reizi, kad mums zvanīja kāda sieviete no Valmieras puses un pavisam nopietnā balsī lūdza mūs beigt mūsu invāziju Valmierā. Mēs skanot visur, mašīnās, darbos, veikalos. Spriežot pēc viņas apgalvojuma, neviena cita stacija nav dzirdama tai pusē. Pavisam nopietnā balsī, nedaudz smieklīgiem apgalvojumiem dāma centās pierādīt, ka mēs esam ieņēmuši visas skandas un austiņas pilsētā un pavisam nopietni lūdza, lai to izbeidzam.

Tas ir viens no tādiem jancīgiem atgadījumiem, bet, runājot par citiem atmiņā paliekošiem mirkļiem, tad tas, iespējams, būtu ārpus radio ētera, kad ar kolēģiem piedalījāmies TV spēlē V.I.P. Senāk spēli skatījos kopā ar tēti, tad abi spriedām par jautājumiem un atbildēm un kurš nu cik daudz zina vai nezina. Interesanti bija izmēģināt spēkus šeit kopā ar Mārtiņu un Andri.

Kādi plāni grupai "The Black Pockets" ir gaidāmajā vasarā?

Uz doto brīdi gatavojam jaunu materiālu, kuru grasāmies arī ierakstīt. Cik ātri tas noritēs, to gan nemācēšu teikt. Vasarā festivālu spēlēšanas nav paredzētas, lai gan neko nekad nevar zināt, jāseko informācijai. Kādu brīdi domājam, ka vajadzētu skaņdarbu pašu mēlē, taču ar to rakstīšanu tik viegli nesokas, jo latviski kaut ko jēdzīgi uzrakstīt ir jāprot. Bet esam uz radošā ceļa un tas ko pagaidām esam izveidojuši liekas gana kvalitatīvs. Joprojām karājās gaisā mūsu pirmā EP iznākšanas datums, taču tas būs, to varu apgalvot.

Kādu žanra mūziku tu pats visbiežāk klausies? (varbūt vari pieminēt arī grupas)

Ar mani ir gana interesanti. Ja bērnībā vairāk klausījos klasisko roku un tā sauktos "Oldies Goldies", tad tīņu vecumā, protams, sāku pieņemt arī mūsdienu rokmūziku. Vieni brīdi biju aizrāvies ar "Indie rock" mūzikas žanru, to arī praktizēju spēlējot diskotēkas un devos uz grupu koncertiem. Pēdējā laikā gan tādu īpašu žanru nevaru nosaukt, kurš būtu "mīļākais".

Patiesībā, strādājot radio un dzirdot daudz un dažādu mūziku, iemācies saklausīt nianses katrā muzikālajā žanrā. Pavisam noteikti neesmu repa mūzikas cienītājs, taču reizums arī tur spēju saklausīt ko tādu, kas mani patīkami pārsteidz. Šajā brīdī, visbiežāk stūrējot, mēdzu ieslēgt šo to no jaunajiem, pēdējā laikā ļoti iepaticies "Offenbach" - "Be Mine" skaņdarbs, labs gabals čaļiem sanācis. Un protams, protams vecie labie Bītli un vispār viss kas notika 60-tajos. Neesmu dzīvojis tajos gados, taču to auru jūtu, kaut tikai klausoties.

Kādas jaunas aktualitātes parādījušās mūsdienu mūzikā?

Mūsdienās, kas mani visvairāk pārsteidz, viss liekas vienkārši. Protams, vienkāršais vienmēr ir saprotams, bet zem tā vienkāršā slēpjas pilnīgs kosmoss. Ja paklausās kaut to pašu Edu Šīranu, kur tik daudz to akordu nemaz nav un nekas sarežģīts arī neliekas, tad dziesmu aranžējums ir mūsdienu jājamzirdziņš.

Principā, mūsdienu dziesmu formula ir pavisam vienkārša - skanīga melodija,tā saucamais huks (āķis jeb prātā paliekoša muzikālā frāze), kurš vijas cauri dziesmai, lipīgs dziesmu aranžējums un teksts - pantam varbūt nav tik liela nozīme, bet piedziedājumam ir jābūt gana vienkāršam, lipīgam un galvā paliekošam.

No jaunākajiem māksliniekiem domāju, ka grupas "One Direction" viens no dalībniekiem Harijs Stails (Harry Styles) ir interesantu dziesmu rakstīšanas un izdošanas procesā. Ņemot vērā "One Direction" popmūziku, varbūt kāds teiks, kas tad tur interesants? Es arī tā domāju, bet... jaunākais tieši no šī dziedātāja būs interesants, jau pirmais skaņdarbs "Sign Of The Time" skan lipīgi, kā arī jūtama 70-to ietekme tajā visā. Ja runājam par letiņiem, tad domāju, ka "Bandmaster" varētu būt nākamie celmlauži Eiropā, jo viņu jaunākais, ko esmu dzirdējis ir ļoti kvalitatīvs. Rokmūzikas lauciņš vienīgi, uz doto brīdi, nedaudz pieklibo, bet, skatoties no otras puses, ir vieta jaunajiem rokeriem sevi pierādīt ar fantastiskiem darbiem.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!