Instrumentu mežs un melnā meitene. Postfokloras ansamblis Zāle izdod ierakstu Viņa

Raksta attēls - Instrumentu mežs un melnā meitene. Postfokloras ansamblis Zāle izdod ierakstu Viņa

01.05.2015 / Antra Bērtule

Laikā, kad daba beidzot ir saņēmusies pavasarim ar indīgi košām koku lapām, savu debijas ierakstu Viņa izdevusi viena no savdabīgākajām postfolkloras grupām šobrīd - Zāle.

Vokāli instrumentālā apvienība ar dabīgo nosaukumu Zāle savā šodienas sastāvā ir radusies tikai šogad, apvienojoties dzejniekam un mūziķim Pēterim Dragūnam, mūziķei, dziesmu autorei Martai Kreitusei, ģitāristei Kasandrai Kaņepei un basģitāristei Dacei Zariņai . Par bungu partijām dzīvajos koncertos ir atbildīgs Tarass Kuzmenko, bet ierakstā oboju iespēlē Kira Maija Kirsanova, čellu - Aivis Gailītis. Ar to instrumentu jūra šajā ierakstā vēl nebeidzas - skan vargans, viens no senākajiem tautas instrumentiem, saksofons, kokle, sintezatori, dūdas, un vēl.Šajā krāšņumā ir vērts doties tālāk, jo tur klausītāju sagaida daudzslāņaini, sirreāli dziesmu teksti, kas ir piesātināti ar mītiskiem tēliem, vientuļām pļavām, dūmakainiem ezeriem un, protams, stāstiem par noslēpumaino meiteni melnā ar zemi asiņu vietā. Viņa arī parādās mūzikas klipā ar nosaukumu Mitago.

Albumā ir iekļauta arī dziesma ar Raiņa tekstiem Bišu spiets, kas personīgi man bija viens no lielākajiem pārsteigumiem. Ja līdz šim Pētera Dragūna vārds saistījās ar darbu literatūrā, izrādās, dzejnieks ir atradis savu, īpašo, vokālu un labi prot dziedāt, ieskaņojot raksturā rainisku dziesmu par pacelšanos virs ikdienišķā.Albumu ievadošā Smilšu laiva muzikāli šķiet radniecīga vienai no 1980.-90. gadu spilgtākajām apvienībām Dead Can Dance, izspēlējot gotiski tumšus motīvus no ķeltu tautas mūzikas.Viņa turpinās ar valša ritmos ieturēto Maigi nebūt, un lielākā daļa, tostarp dziesmas Rudens, Mati, Mašīnīte, labi izskanētu akustiskajās versijās arī dzīvajā, piemēram, festivālā Laba Daba (kur Zāle tiešām arī spēlēs). Savukārt Neguli saulīte ar kokļu, vargāna un dūdu skaņām no pasaules laukiem aizved uz mūsu pašu latviešu tautas mūzikas skatuvi.

Ja jūs šopavasar vēlaties etnisku, meditatīvu ceļojumu desmit dziesmu garumā, tad šī ir jūsu iespēja tādu piedzīvot. Viens no kvalitatīvākajiem albumiem latviešu mūzikā (un latviešu valodā) šogad.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!