Grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā kropļos konkurenci kultūras nozarē

Raksta attēls - Grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā kropļos konkurenci kultūras nozarē www.pixabay.com

06.11.2015 / Parmuziku.lv

Saeima 3. novembrī konceptuāli pieņēma 2016. gada budžeta likumprojektu paketi, kurā iekļauts arī likumprojekts Grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā.

Grozījumi paredz noteikt PVN 21% apmērā privāto uzņēmēju rīkoto koncertu, teātra un cirka izrāžu ieejas biļetēm, kamēr valsts un pašvaldību uzņēmumi un citi likumā īpaši noteikti rīkotāji varēs turpināt nepiemērot PVN.

Jau šā gada septembrī, reaģējot uz likumprojektā paredzētām normām, Positivus festivāla organizētāji vērsās ar iesniegumu Konkurences padomē, lūdzot izvērtēt likumprojektā paredzētā ietekmi uz vienlīdzīgu konkurenci tirgū.

Atbildot Positivus iesniegumam, Konkurences padome atzīst, ka plānotais likumprojekts par 21% PVN piemērošanu tikai privātiem uzņēmējiem pieļauj nepamatoti nevienlīdzīgu attieksmi un potenciālu konkurences deformēšanu. Balstoties uz šo, Konkurences padome ir aicinājusi Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisiju rast tādu risinājumu, kas noteiktu vienotu regulējumu visiem kultūras pasākumiem un to organizatoriem.

Konkurences padome, izvērtējot iesniegumu, ir attiecīgi rīkojusies, nosūtot Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai vēstuli, kurā norādīts, ka likumprojekts pieļauj nepamatoti nevienlīdzīgu attieksmi kā rezultātā var tikt deformēta konkurence, un aicinot rast risinājumus, kas nosaka vienotu regulējumu kultūras pasākumiem, izslēdzot jebkādas diskriminēšanas un interpretēšanas iespējas.

Latvijas nelielajā kultūras pasākumu tirgū valsts un pašvaldību kapitālsabiedrības tieši konkurē ar privātajiem komersantiem, saņemot dotācijas un nodrošinātu infrastruktūru, tādējādi esot krietni labākās pozīcijās. Pēc PVN grozījumu pieņemšanas privātie komersanti  atradīsies neapskaužami nevienlīdzīgā situācijā, jo viņu rīkoto pasākumu biļetes būs dārgākas nodokļa piemērošanas dēļ, kamēr publiskā sektora rīkotie koncerti varēs nepiemērot PVN. Pasākumu apmeklētājiem tas nozīmēs to, ka uz privāto uzņēmēju rīkotiem pasākumiem būs dārgākas ieejas biļetes. Pastāv iespēja, ka, grozījumu apstiprināšanas gadījumā, varētu samazināties arī pasākumu skaits, tai skaitā lielu ārzemju mākslinieku koncerti Latvijā varētu vairs nenotikt.

 

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!