Drūmas sejas, sūrās lirikas un asaras: dziļdomīgākie latviešu dziesmu teksti

Raksta attēls -  Drūmas sejas, sūrās lirikas un asaras: dziļdomīgākie latviešu dziesmu teksti Foto: Ekrānuzņēmums

01.04.2015 / Anete Konste

Mēs bieži dungojam līdzi dažādām dziesmām, bet – vai pietiekami aizdomājamies, ko teksta autors ar to ir gribējis pateikt?

Desmit latviešu dziesmu tekstu analīze ir mēģinājums veicināt Latvijas sabiedrības ieklausīšanos dziesmu vārdos un to izprašanu.

1)      Tu vari smaidīt pa visu seju / Uzlūgt kādu, kas tev patīk, uz deju.

Autors: Andris Kivičs

Protams, ka labāk tad, ja vēlies kādu uzlūgt dejot, darīt to ar smaidu! Drūma seja potenciālās iespējas saņemt pozitīvu atbildi noteikti samazina. Jāuzteic arī ieteikums uzlūgt kādu, kas patīk, jo citādi nākotnē starp deju partneriem var rasties pārpratumi. Atskaņas toties palīdz vārdus labāk paturēt prātā un dziedāt līdzi, tiklīdz gadās tāda izdevība.

2)    Cik daudz Tu liegsies / par sniega dēli žmiegsies?

Autors: Uldis Dirnēns

Lirika ar sūri sociālu kontekstu. Nav labi būt skopam. Sevišķi jau, izvēloties sniega dēli.
Gudrāk ir koncentrēties uz kvalitāti, jo igtermiņā tas noteikti atmaksāsies. Arī ziemā uz kalna var justies drošāk un veikt filigrānākus palēcienus.

3)    Mēs krītam un krītam / Viens otram uz dzīslām.

Autors: Mārtiņš Freimanis

Ja ir tik daudz un bieži jākrīt, varbūt būtu laiks pakonsultēties ar speciālistu un noskaidrot cēloni. Tā taču var savainot dzīslas!

4)    Un no krūtīm izsprāga tapa. / Un mēs sevi atdevām mums.

Autors: Ainars Mielavs

Nav iemesla satraukuma – reiz izsprāgušas krūšu tapas vietā atkal izaug jauna. Līdzīgi, kā tas notiek ar piena zobiem. Lirikas otrā rindiņa liecina, ka tad, ja vēlies būt ar kādu kopā, ir jāzaudē sevi. Tā nav! Ja pazaudēsi sevi, otram taču vairs nebūs, ar ko būt kopā.

5)    Es nevaru būt balts, jo tas nav iespējams.

Autors: Ralfs Rubenis


Viena no Latvijā visvairāk apspriestajām un dažādi interpretētajām dziesmu frāzēm. Otrā teikuma daļa ir labs pamatojums jebkuram atteikumam. Piemēram, “Es nevaru tevi šodien satikt, jo tas nav iespējams” vai “Šodien darbā neieradīšos, jo tas nav iespējams”.


6)    Šis ir mans auto aerodroms - tas, / Tavs augums prasa krāsu, tas nav nekas.

Autors: grupa Jumprava

Te jebkādi paskaidrojumi lieki. Kā var prast tik vienkārši izteikties par būtiskāko?

7)    Mēs jau nemelosim, tikai izliksimies, / ka ir laimīgs kāds cits, meitenes vēl pasakām tic.

Autors: Guntars Račs

Tieši tā! Melot ir slikti, bet izlikties – ļoti labi. Cilvēki teātros taču vienā laidā par kādu izliekas. Dažreiz viņi pat izliekas tik spoži, ka sāk šķist, vai tikai tomēr laimīgs nav kāds cits? Par to arī dziesma. Feministes noteikti ir sašutušas, jo “vēl” dziesmas lirikā tiecas norādīt, ka meitenes pasakām tic ilgāk nekā puiši. Tas nekas, viņi toties ilgāk tic savām rotaļlietām.

8)    Ja tu mīli / Izdari tā, lai man sāp.

Autors: Arturs Duboks

Latvijas kultūrai saprotamākā formā pārfrāzēts populārais krievu izteiciens “Ja sit, tad mīl”. Sāpes ir visromantiskākais, kas var notikt divu cilvēku starpā. Interesantākais, ka dziesmas starptautiskajā versijā vārdi “Ja tu mīli” angliski iztulkoti kā “Riga – London”.

9)    Nevajag uz svešām lietām derēt / Ieklausies vējā, ieklausies asarās.

Autors: Ivo Fomins

Ieklausīšanās vēja šalkoņā un maigajā skaņā, ko rada asaras slīdēšana pāri vaigam, palīdzēs uzvarēt derībās. Tāpēc nav jābaidās arī saderēt uz kādu savu lietu. Vējš un asaras pateiks priekšā pareizo atbildi.

10)    Kas labāks – tu vai nāve? / Ak, dvīņu māsas jūs!

Autors: Ingus Bērziņš

Ak, šie eksistenciālie jautājumi! Kas ir dzīves jēga? Kas ir mīlestība? Kas labāks – tu vai nāve? Padoms – ja viņas tiešām izrādās dvīņu māsas, galvenais nesajaukt pēc izskata un neaiziet uz randiņu ar nāvi.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!