Soli pa solim: kā sākt klausīties džezu? Intervija ar saksofonistu Denisu Paškeviču

Raksta attēls - Soli pa solim: kā sākt klausīties džezu? Intervija ar saksofonistu Denisu Paškeviču Publicitātes foto

06.09.2015 / Aiga Leitholde

Ja ar džezu līdz šim esi bijis uz Jūs, taču šis mūzikas stils tevi ir ieintriģējis, tev noderēs pieredzējušā džeza saksofonista Denisa Paškeviča padomi.

Kā izvēlēties savu pirmo džeza ierakstu?

Cilvēki ir tik atšķirīgi, un arī mūzikai ir dažādi virzieni, lai katrs varētu atrast savējo. Un arī džeza mūzikai ir simtiem paveidu. Pirms sākt džeza klausīšanos, cilvēkam jāsaprot, kas viņam mūzikā ir vistuvākais:

  • Ja tas ir ritms, kas rada vajadzību dejot, iesaku  MoTown Records, vecās skolas R’n’B un soulmūzikas māksliniekus vai gospeli.
  • Ja svarīga ir melodija, modernais džezs dos krāsas. Piemēram, Kurts Elings (Kurt Elling), kurš ir viena no mūsdienu džeza spēcīgākajām balsīm. Tiem, kas saprot mūsdienu mūziku, patiks Roberts Glaspers (Robert Glasper). Bet ECM kompānijas mākslinieku ieraksti vai Mailsa Deivisa (Miles Davis) albums Kind of Blue palīdzēs rast mieru.
  • Noteikti nevajag sākt ar avangardu un free jazz, jo  tā ir smalka robeža starp pašdarbību un patiešām meistarīgu izpildījumu.
  • Iesaku sākt ar vienkāršākām lietām, kas varbūt ir arī tās patiesākās. Piemēram, džeza standarts – Luis Amstrongs, Ella Fidžeralde, Djūks Elingtons, Džons Koltreins (Louis Armstrong, Ella Fitzgerald, Duke Ellington, John Coltrane).
 
 

Kāpēc vajag apmeklēt džeza koncertus?

Saviem bērniem, draugiem un skolēniem iesaku klausīties džezu koncertā, jo tur patiešām notiek mūziķu un klausītāju satikšanās. Bieži vien ir tā, ka albums ierakstā liekas nesaprotams un ir par smagu, bet, nonākot koncertā, klausītājs ir pārsteigts par mūziķa gara spēku, skaņu, ritmiku. Ja nesanāk uz koncertu aiziet, tad youtube var atrast labus koncertierakstus. Mums Latvijā notiek daudz džeza koncertu. Jo eklektiskāk, jo labāk! Iespējams, nepatiks kāds stils, piemēram, bībops, jo tur ļoti dzenā notis, tad aizej uz blūza koncertu. Nepatīk blūzs, aizej uz fanku vai galu galā paklausies komponista Igora Stravinska daiļradi!

 

Vai labāk džezu iet klausīties vienatnē, vai labāk ar draugiem?

Es labprātak uz koncertu eju viens, nevis ar draugiem. Man patīk nosēsties savā vietā un izdzīvot mūziku kopā ar mūziķiem. Skatos, kā viņi kustās. Vēroju, kā viņi domā. Vēlos sajust viņu sajūtu. Bet uz pirmo  koncertu, protams, var iet ar draugiem – atpūsties, paklausīties un tad, dzirdēto pārspriest. Laba doma ir apmeklēt džemsesiju. Tur parasti spēlē jaunāki mūziķi, tāpēc labāk varēs redzēt radošo procesu. Man pašam labāk patīk mazāki klubu koncerti nekā lielie festivāli, kurā uz zvaigznēm skatāmies no 100 metru attāluma.

Man patīk dziļi ienirt pilsētas dzīvē, kluba sajūtā. Būt blakus mūziķim, klausoties patieso. 

 

Kāpēc džeza koncertos aplaudē pirms dziesma ir beigusies?

Džeza un ritmiskajā mūzikā aiz katra solo, kas tev patīk, aplaudējot pasaki paldies, jo sajūti mūziķa enerģijas atdevi vai idejisko pienesumu. Brīdī, kad solists spēlē solo, viņš ar tevi runā. Viņš tev stāsta stāstu. Ja tu stāstam piekrīti, tu aplaudē.

Bieži vien uz skatuves atdod savu pēdējos fizisko spēkus, lai koncentrētos, lai nodotu ziņu, protams, ka esi laimīgs, ka tas kādam zālē patīk.

 

Ko nevajadzētu darīt džeza koncertā?

Nevajadzētu salīdzināt, kurš no mūziķiem ir vislabākais. Koncerta brīdī nav labāko.

Ja mūziķis spēlē kopā ar citu mūziķi, tas nozīmē, ka tajā brīdī tā ir labākā kombinācija. Džezā svarīgs ir mirklis.

Mēs ticam brīnumam. Ar savām fiziskajām iespējām mēs maksimāli cenšamies radīt šo brīnumu. Tāpēc nebūs labāk vai sliktāk! Tās nav sporta sacensības. Koncertā nevajadzētu vērtēt tehniku. Labāk aizvērt acis un ļauj savai sirdij sajust to, kas notiek šajā brīdī.  Nesarežģīt. Ticiet man, mūziķi šim jautājumam pieiet  vienkārši.

Deniss Paškevičs ar Hard Bop Legacy katru svētdienu koncertēs Lielupes restorānā Laivas!

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!