Industrijas Ziņas

20 paradumi un ar mūziku saistītas lietas, kuras izmainījis internets

Raksta attēls - 20  paradumi un ar mūziku saistītas lietas, kuras izmainījis internets Foto:urbanoutfitters.com

23.04.2016 / Parmuziku.lv

Interneta iespējas ir mainījušas arī mūzikas pasauli. Bet šīs ar mūziku saistītās lietas raisīs nostalģiskas atmiņas deviņdesmito un arī divtūkstošo gadu mūzikas klausītājiem.

1. No radio kasetēs ierakstītas dziesmas

Tas nozīmēja pacietīgu sēdēšanu pie radio, gaidot īsto mirkli, lai dziesmu ierakstītu ar sākumu un beigām, kuras beidzot nepārtrauc reklāma vai dīdžeja runāšana.

No radio kasetēs ierakstītas dziesmas Ekrānšāviņš.

2. Mūzikas klipu skatīšanās MTV

Piemēram, rokmūzikas klipus varēja redzēt tikai vēlās vakara stundās. Un svētku brīvdienas bija īpaši priecīgs laiks, jo MTV beidzot arī pa dienu rādīja slaveno Nirvana Unplugged koncertu!

3. Ar roku rakstītas dziesmu vārdu un akordu klades

Ārzemju grupu dziesmu vārdi tika izgriezti, piemēram, no poļu žurnāliem, vēlāk no pašmāju tīņu preses klasikas - žurnāliem Laba un Sīrups. Ar ģitāras akordu noteikšanu izpalīdzēja kāds ar asāku dzirdi. Tagad atliek tikai atrast pareizo aplikāciju un ar telefona palīdzību tu vari apgūt gan ģitāras, gan bungu spēli!

Ar roku rakstītas dziesmu vārdu un akordu klades

4. Tu aizdod kaseti un pēc tam to nevari dabūt apakaļ

Deviņdesmitajos gados kasešu cena bija pietiekami augsta, lai tu tās nedotu kuram katram. Īpaši, ja tavās rokās bija nonākusi improta kasete.

Tu aizdod kaseti un pēc tam to nevari dabūt apakaļ

5. "Būsim Pazīsami" kasešu izlases Atbalsis

No šīm kasetēm toreiz, deviņdesmitajos, uzzinājām par dažādu stilu mūziku un izpildītājiem. Vienkopus kasetē bija dziesmas no "Scooter", "Rednex", "Prodigy", "The Kelly Family" un citiem izpildītājiem. Laiki ir mainījušies, bet šīs dziesmas atceramies joprojām!

"Būsim Pazīsami" kasešu izlases Atbalsis Ekrānšāviņš no discogs.com

6. Kasetēs ierakstīti miksteipi

Kasešu miksteipi bija kas līdzīgs atmiņu kladēm. Tu izvēlējies dziesmas, kas tev bija svarīgas, vai, tavuprāt, patiktu arī citiem, un sev zināmā secībā tās pārrakstīji kasetē, lai vēlāk rezultātu klausītos vienatnē vai atskaņotu klases vakarā. Tagad darbu tavā vietā izdara mūzikas straumēšanas dienests Spotify.

Kasetēs ierakstīti miksteipi hurricanezandria.tumblr.com

7. Viva Zwei

Tie laimīgajie, kuriem bija satelītšķīvis, televīzijas kanālu Viva Zwei skatījās jau deviņdesmito gadu sākumā. Viva Zwei bija savas paaudzes kulta TV ne vien Vācijā, bet gan visā Eiropā.

8. Garās rindas pie biļešu kasēm

Laikā, kad vēl interneta ātrumam bija jāieskrienas, biļetes uz sen gaidītiem rietumu zvaigžņu koncertiem mēs pirkām uz vietas, biļešu kasēs. Parasti pirmās 100 vai 300 biļetes bija par īpaši izdevīgu cenu, un tas nozīmēja, ka nāksies pastāvēt rindā. Dažreiz uzkārās biļešu sistēma un rindā stāvēšana kļuva vēl kaitinošāka. Tagad stresojam pie datora ekrāna.

9. Neziņa par radio spēlēto dziesmu nosaukumiem

Dundigidrumdrum – iespējams, arī tu esi mēģinājis draugiem atdarināt tik tikko dzirdētas, lipīgās dziesmas ģitāras solo skaņu, lai noskaidrotu dziesmas nosaukumu. Tagad atliek savā telefonā atvērt Shazam aplikāciju vai radio mājaslapu.

Neziņa par radio spēlēto dziesmu nosaukumiem pixabay.com

10. Minidisku atskaņotāji

Šī ļoti dīvainā deviņdesmito gadu beigu tehnoloģija bija kaut kas starp cd un mp3, parocīga sava mazā izmēra dēļ. Ar minidisku atskaņotāju entuziasti ierakstīja koncertus. Arī grupas, piemēram, "Nine Inch Nails" ar šādiem ierakstiem iepriecināja savus visdedzīgākos fanus. Šos ierakstus tagad var atrast arhīvā ninlive.com.

Minidisku atskaņotāji Publicitātes foto.

11. Myspace

Ap divtūkstošo gadu sākumu visu aktuālo mūziku mēs atradām tieši šajā mājaslapā. Ne mazsvarīgs faktors - Myspace piedāvāja izveidot toreiz stilīgus profilus. Taču pamazām Myspace kļuva ļoti lēns un izskata ziņā arī nedaudz atbaidošs. Tagad ir vismaz astoņas dažādas iespējas, kā uzzināt par daudzsološajiem mūziķiem!

Myspace Ekrānšāviņš

12. Mūzikas stacijas mūzikas ierakstu veikalā

Pirms mūzika kļuva digitāla, mūzikas fani ar albuma saturu varēja iepazīties turpat uz vietas mūzikas veikalā. Tagad mūzikas ierakstu veikalā melomāni mēdz paklausīties vinila plates, jo, pirmkārt, to saturu bieži internetā nevar noklausīties, otrkārt, lietotās vinila plates var būt arī bojātas.

Mūzikas stacijas mūzikas ierakstu veikalā Foto: mrcharlietodd.com

13. Mobilo telefonu zvanu melodijas

Sākumā tie bija kaitinoši piķstieni. Pēc tam telefonā varējām uzlikt Supermario tēmu un kāda klasiskā mūzikas dižgara, piemēram, Antonio Vivali vai Johana Sebastiāna Baha skaņdarbu. Tad mobilo telefonu zvanu melodijās bija pieejama arī populārās mūzikas piedāvājums. Tagad, attīstoties digitālajām iespējām, tavs telefons skan labāk par tavu audio-stereo iekārtu.

14. Fanu klubi

Bija laiks, kad mūzikas fani bija sadalījušies striktās komandās, paužot uzticību vienai grupai vai vismaz vienam mūzikas stilam. Tagad vienā pasākumā labprāt klausamies dažāda stila mūziku.

15. Ar plakātiem nolīmētas istabas sienas

Viena grupa vai dažādi mūziķi, un pa vidu arī kāds aktieris! Tā kā plakāti joprojām ir atrodami dažādos preses izdevumos vai pasūtāmi internetā, pastāv pamatotas aizdomas, ka ar plakātiem, tikai labākā kvalitātē, joprojām tiek līmētas istabu sienas.

Ar plakātiem nolīmētas istabas sienas

16. LNT Mūzikas video

LNT Mūzikas video šovs  bija daudzu šobrīd labi zināmu Latvijas mūziķu pirmais atspēriena punkts atpazīstamības iegūšanai. Televīzijas skatītāji varēja balsot par saviem favorītiem, sūtot sms. Tagad balstojam Eirovīzijas atlasēs un finālā.

17. ZTV

Kanāla TV3 raidījumā uzzinājām par ārzemju mūzikas dzīves aktualitātēm, skatījāmies jaunākos klipus un ekskluzīvas intervijas kā šajā gadījumā - Ievas Tūnas interviju ar Placebo. ZTV vadītāji ir bijuši gan reperis Ozols, gan Ūdrītis.

18. MTV Latvia

No 2006. līdz 2009. gadam arī mums Latvijā bija pašiem savs MTV ar vadītājiem Žaneti Skaruli un Miku Ozoliņu. Tagad visu interesējošo un vēl vairāk uzzinam internetā.

19. Maxi singls CD formātā

Maxi singls CD formātā ir til ļoti deviņdesmitie, kas, attīstoties mūzikas digitālajiem formātiem, momentā zaudēja savu aktualitāti. Patasti maxi singls bija jauks suvenīrs, ko uzdāvināt konkrētās grupas fanam. CD bija ne vairāk kā 4 dziesmas - radio singls orģinālversijā, DJ veidotos remiksos un viena iepriekš nepublicēta dziesma bonusā.

Maxi singls CD formātā Foto: musicmaniac0304.wordpress.com.

20. Mūzikas ierakstu recenzijas drukātajos mūzikas žurnālos

Lai nebūtu jāpērk kaķis maisā, ļoti noderīgas bija mūzikas ierakstu recenzijas ārzemju mūzikas žurnālos vai pašmāju kultūras žurnālos un lielo laikrakstu izklaides pielikumos. Ja tomēr albumu nenopirki, varēji draugu vidū paspīdēt ar labākām zināšanām. Tagad viss atrodams internetā - Vikipēdijā vai specializētos portālos. Savukārt mūzikas aprakstītāji specializējušies, piemēram, jauno muzikālo talantu atklāšanā, ir pazīstami diskožokeji un rakstnieki.

Mūzikas ierakstu recenzijas drukātajos mūzikas žurnālos

Kas vēl būtu jāiekļauj šajā sarakstā?

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!