Jau teju trīs gadus atjaunotais alternatīvās mūzikas portāls Alternative.lv veicina Latvijas underground skatuves aktivitāti. Parmuziku.lv aicināja portāla redaktoru Reini Graudiņu pastāstīt par pēdējā laika aktuālākajiem pašmāju alternatīvās mūzikas vārdiem.
Teksts: Reinis Graudiņš
Daži to sauc par alternatīvo mūziku, citi par pagrīdi jeb underground, kāds pat par dzīvesveidu. Lai kā arī būtu, Latvijas skatuve ir piesātināta ar kvalitatīvām apvienībām un mūziķiem, kam primārais mērķis ir vienkārši radīt. Šoreiz par 13 metāla, pankroka un alternatīvā roka žanru un apakšžanru grupām, jaunām un arī pieredzējušām, kas ir pelnījušas, lai par viņām runā.
Deviņi vīri uz skatuves nav joka lieta, taču enerģiskajam turbofolka (piemērotāku žanra apzīmējumu izdomāt nevar) orķestrim Oranžās Brīvdienas ar Speisu jeb Intu Ķergalvi priekšgalā tas grūtības nerada. Grupas kontā ir jau divi albumi, jaunākais no tiem Tilti turpina iemīto folka, pankroka, metāla un pūšamo instrumentu kokteiļa taciņu. Katram latvietim turbo traktoru!
Katram, kurš apmeklēja kādu no grupas pus-akustiskajiem koncertiem Koka Rīgā (kam tiks izdots arī video ieraksts), ir skaidrs, ka Indygo spēj ne tikai radīt lipīgas, grandžīgas melodijas un lekt ar gumiju no skatuves sastatnēm enerģijas pilnajos koncertos, bet arī uzstāties ārkārtīgi profesionāli un līdz pat pēdējam sīkumam pārdomāti. Gaidāmajā albumā Stars grupa Indygo atgriežas pie tekstiem latviešu valodā, un, spriežot pēc singla Bēglis, ķērienu nav zaudējuši.
Neviens līdzīgs saraksts nebūtu iedomājams bez šiem pašmāju metāla veterāniem. Nupat Skyforger izdevuši jaunāko pilna garuma studijas albumu Senprūsija, kas turpina gan izglītot, gan sniedz vēl vienu iemeslu grupas ilgtermiņa faniem mācīties no galvas dziesmu vārdus un koncertos kratīt matus.
Enhet nav tikai vecākā aktīvā metalcore žanrā grupa Latvijā, tā ir ģimene (un ne tikai tāpēc, ka tajā spēlē trīs brāļi), kas ap sevi pulcē līdzīgi domājošos cēsniekus, organizējot festivālus, uzturot vienu no retajiem ārpusrīgas koncertu cietokšņiem, Fonoklubu, un citādi atbalstot dažādās alternatīvas kultūras izpausmes. Enhet šogad nosvinēja 14 gadu jubileju ar vairāku koncertu sēriju, kas nu jau kļuvusi par tradīciju. Kam vajadzīgs Liepājas roks, ja ir Cēsu hardcore?
Harta čaļiem ir skaidra vīzija par to, ko viņi vēlas panākt, un pie tā arī tiek mērķtiecīgi strādāts, balstoties uz grupas Burned In Blizzard iedzītajiem pieredzes balstiem, pirmajā plānā nostādot kvalitāti. Vai turpmākā grupas karjera būs tikpat spilgta kā debijas singls Sky is the Limit un kopprojekts Kam Tu Klanies? ar reperi Sandi, rādīs laiks, taču skaidrs ir viens, Harta "tāpat vien" nedara neko. Šo brigādi noteikti ir vērts paturēt redzeslokā, kā arī noķert pirmo uzstāšanos šīs vasaras festivālā Klang.
Grupai Kapakmens ir ko teikt! Par to liecina tādas sociālo problēmu, politikas un aktuālo sabiedrības diskusiju atspoguļojums dziesmās Brīvību Dzīvniekiem, Marionetes un Ak, Dievs, 666 reizes!. Protams, visi ne vienmēr tam piekritīs, bet tieši tāds ir grupas un savā ziņā arī mūzikas mēŗkis – rosināt domāšanu.
Tieši pagājušajā gadā izdotāja albumā Pamats Sirdsmieram grupa Ghettozloba izkopuši savu klasiski latviskā post-hardkora skanējumu, kas arī šiem valmieriešiem pēc 13 gadu darbības stingri nodrošinājis vietu Latvijas pagrīdes skatuves zelta grāmatā.
Ar blašķīti un no šaha galdiņa veidotu ģitāru, nedaudz piesmakušā balsī apdziedot tādas ikdienišķas lietas kā žiguļi, blūzmenis Johnny B Beast Latvijā ar modernu piesitienu popularizē šo seno, tradīcijām bagāto žanru.
Kas tas ir - PND? Atbildi jāmeklē pie klubu apkopējiem, kas pēcballīšu rītos mazgā ar alu pielieto skatuvi, pie studentiem, kas zina katru vārdu dziesmām Ei, tu skaistā meitene, Mēnešreizes un Vagīna un cenšas pārkliegt abus grupas vokālistus, vai varbūt pie pašiem draudzīgajiem pankroka huligāniem PND, kas izklaidē jautras un nepiespiestas mūzikas tīkotājus jau vairāk nekā piecpadsmit gadus.
Runā, ka ekstravagantā melnā metāla grupas vokāliste Kristiāna pirms koncertiem mēdz veikt īpašus rituālus, lai emocionāli noskaņotos kāpšanai uz skatuves. Eschatos kontā ir jau divi albumi, kas žanriski nav no tiem "vieglākajiem" un, iespējams, nav piemēroti katram klausītājam, bet dzīvo uzstāšanos gan vērts ir redzēt ikvienam.
Instrumentālā mūzika, kas ir tikpat daudzslāņaina, kaulus drebinoša un masīva, cik emocionāla un savā ziņa arī relaksējoša. Latvijas post/sludge metāla milži TESA šī gada sākumā izdeva albumu GHOST, nostiprinot savas pozīcijas kā vienai no svarīgākajām un kvalitatīvākajām pašmāju smagās mūzikas apvienībām
Sportpankroka ansamblis Rīta Stienis ne tikai regulāri sniedz enerģiskus, jautrus un pozītivisma lādiņa pilnus koncertus, bet arī piedāvā izjust, kā no rītiem ir “vingrot ar Rīta Stieni”, un, ticiet man, tas nav viegli.
Pēc iespaidīga starta, jau otro koncertu spēlējot uz koncertzāles Palladium skatuves, aptuveni divus gadus instrumentālā roka trio Omertà aktīvi koncertē, slīpē savu spēlētprasmi un liek nevienam vien alternatīvās mūzikas cienītājam kā nepacietīgam suņukam luncināt asti grupas debijas albuma gaidās.
Un, protams, Latvijas alternatīvās mūzikas skatuve nav iedomājama bez pankroka krustēva, aizbildņa un pagrīdes bosa Dambja un grupas Inokentijs Mārpls.