Lai mūzikas ieraksts nonāktu līdz sabiedrībai, tā tapšanā ir iesaistīti izpildītāji un producenti, sniedzot gan radošu, gan materiālu ieguldījumu. Viņu tiesības aizsargā likums.
Runājot par izpildītāju blakustiesībām, cilvēciskajam aspektam ir būtiska nozīme, jo izpildītājs mūzikas ieraksta tapšanā iegulda savu talantu un pauž savu personību, tāpēc mūziķiem pieder personiskās tiesības tikt identificētam kā izpildītājam un iebilst pret sava izpildījuma pārveidošanu.
Blakustiesības arī aizsargā un nosaka, ka izpildītājiem ir tiesības saņemt sev pienākošos atlīdzību par viņu mūzikas ierakstu izmantošanu, kas likumdošanā tiek dēvētas par izpildītāju mantiskajām tiesībām. Vairāk par izpildītāju mantiskajām tiesībām lasi šeit.
Mantiskās tiesības mūziķiem ir būtisks ienākumu avots. Sabiedrības mūzikas klausīšanās paradumi ir dažādi, bet nenoliedzami - ikdiena nav iedomājama bez mūzikas. Turklāt, saņemot pienākošos atlīdzību, tiek radīti jauni mūzikas ieraksti, kas priecē klausītājus, pilnveido ikdienu un sniedz pievienoto vērtību uzņēmējdarbībai.
Lai mūziķi saņemtu sev pienākošos atlīdzību, viņu interešu pārstāvniecība un vienošanās ar mūzikas ierakstu izmantotājiem tiek administrēta kolektīvi. Paši tiesību īpašnieki ir dibinājuši blakustiesību kolektīvā pārvaldījuma organizāciju, biedrību “Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA), lai kopīgi iestātos par savām tiesībām, noteiktu taisnīgu atlīdzību un atvieglotu mūzikas ierakstu izmantotājiem atļaujas saņemšanu.
Atlīdzība pienākas visiem mūzikas ieraksta tapšanā iesaistītajiem izpildītājiem – grupas dalībniekiem, solistiem un diriģentiem, kā arī pieaicinātajiem studiju, koru, orķestru izpildītājiem. Visi, tajā skaitā ģitāristi, bundzinieki u.c., kuri piedalās ierakstā, izpildot un ieskaņojot savas lomas, saņem atlīdzību.
Izmaksājamās atlīdzības apmēru izpildītājiem nosaka saskaņā ar punktu sistēmu, kas balstīta uz izpildītāja lomu fonogrammā, šie dati tiek norādīti brīdī, kad fonogrammas ir iesniegtas un reģistrētas biedrībā LaIPA. Sarunvalodā ar terminu fonogramma saprot mūzikas ierakstu jeb skaņdarbu, kas sabiedrībai ir pieejams fiziskā formātā - CD, DVD, skaņu plates u.c. datu nesējos, kā arī digitālā formātā - lejupielādes internetā un straumēšanas servisi.
Piemēram, vienā fonogrammā var būt viena pamatloma ar 6 punktiem, kā arī divas papildlomas, katra 1 punkta vērtībā – ģitāra un papildvokāls. Ja ieraksta izpildītājs ir solists, diriģents (dažādos akadēmiskās mūzikas žanros) vai grupas dalībnieks, tiek piešķirti 6 punkti. Ja mūziķis ir pieaicināts izpildītājs, tiek piešķirts 1 punkts.
Kā norāda LaIPA izpilddirektore Liena Grīna: “Praksē var gadīties arī dažādas konfliktsituācijas jeb tā sauktais mandāta konflikts, kur nav iespējams vienoties par to, cik liela vai maza loma ierakstā ir katram izpildītājam. Tāpēc ir būtiski par šīm lomām vienoties jau iepriekš, pirms fonogramma ir pieteikta un reģistrēta biedrībā LaIPA.” Lai uzzinātu vairāk par atlīdzību sadales principiem, lasi šeit.
Atlīdzības sadales procesā izmaksājamās atlīdzības apmēru ietekmē vairāki kritēriji, tajā skaitā fonogrammu izmantotāju, t.i., radio, televīziju iesniegtās atskaites par izmantotajām fonogrammām, kā arī pasākumu rīkotāju, publiskā izpildījuma vietu un citu fonogrammu izmantotāju mūzikas klausīšanās paradumi. Atlīdzības apmēru tieši ietekmē arī fonogrammu lietotāju maksājamās atlīdzības apmērs.
Izpildītājiem ir tiesības saņemt atlīdzību par katru reizi, kad tiek izmantota komerciālos nolūkos publicēta fonogramma gan publiskajā izpildījumā, gan raidīšanā un retranslēšanā pa kabeļiem u.c. izmantojuma veidos.
Lai uzzinātu vairāk par blakustiesībām un saistošajiem jautājumiem izpildītājiem, iesakām pieteikties uz konsultāciju ar biedrības LaIPA datu reģistrācijas un atlīdzība sadales nodaļas vadītāju Ingu Ozolu, zvanot pa tālruni 67605022 vai rakstot uz e-pastu .