‘‘PlantWave’’ – ierīce, kas ļauj augiem muzicēt

Raksta attēls - ‘‘PlantWave’’ – ierīce, kas ļauj augiem muzicēt

26.09.2019 / Artis Ķekars

2014. gadā skaņu inženieris Džo Patitučī kopā ar paziņu Džonu Šapiro izstrādāja ‘‘Midi Sprout’’ – mazu ierīci, kas viegli piestiprināta pie auga lapas, tā radītajiem bioloģiskajiem impulsiem ļāva pārtapt maigā, ambientā mūzikā.

Pētnieku vidū nodēvēta par ‘‘biodatu sonifikācijas iekārtu’’, tā nepilnus divus gadus vēlāk guva salīdzinoši lielu sabiedrības atzinību. 2016. gada sākumā 220 dolāru vērtā ierīce pūļa finanēšanas platformā ‘‘Kickstarter’’ bija savākusi vairāk kā 33 000 dolāru un beizot bija gatava nonākt cilvēku mājokļos.

Šobrīd ierīces jaunākais atvasinājums ‘‘PlantWave’’ gūst panākumus un rada pavisam jaunu kultūru mileniāļu paaudzes vidū.

Piemēram, sociālajā tīklā ‘‘Instagram’’ ar mirkļbirku #midisprout iespējams atrast vairākus simtus augu entuziastu ievietotu attēlu un klipu, kur ierīce vērojama darbībā.

Kādā klipā redzama sieviete maigi noskūpstam augu, kas pārsteigumā atbild ar īsu, teju kosmisku skaņas efektu.

‘‘PlantWave’’ tehnoloģija darbojas ierakstot augu bioloģisko procesu datus un pārveidojot novērotās svārstības signālos, kas ar sintezatora palīdzību pārtop dažādās skaņās. Izmaiņas vidē (vējš, gaisma, cilvēka pieskārieni) spēj radīt izmaiņas ritmā, tonī un skaņu augstumā. Kā arī daži augi spēj dziedāt skaļāk par citiem.

‘‘Augi uztver gaismas frekvences, kuras mēs pat neredzam, jo redzamā gaisma ir ļoti niecīga, salīdzinot ar visu gaismas spektru,’’ tehnoloģiju medijam ‘‘WIRED’’ stāsta D. Šapiro.

Viņš norāda, ka lielākā daļa cilvēku pat neapzinās savu ietekmi uz apkārtējiem augiem: ‘‘Ieteiktu piedomāt par to kādas frekvences atstarojam mēs, ņemot vērā, ka tas ietekmē apkārtesošos augus.’’

Neskatoties uz to, ka sākotnēji tās izklausās pēc nevainīgām hipiju runām, vairākos pētījumos tik tiešām pierādīta cilvēku un augu abpusējā ietekme vienam uz otru.

Kādā žurnāla ‘‘Positive Psychology’’ publicētā pētījumā vēstīts par cilvēka pašsajūtas uzlabošanos pēc ilgstošas atrašanās vienā telpā ar augiem. Turpretim zviedru mēbēļu milzis ‘‘IKEA’’ pērn veica amizantu eksperimentu, kurā noskaidrojās, ka augi uztver verbālus apvainojumus un tie būtiski novājina tos ilgtermiņā.

Ierīce jau kādu laiku gan ir pilnībā izpārdota un jaunu ierīču radīšanai kompānija sākusi ziedojumu vākšanu vietnē ‘‘Kickstarter’’. Pašlaik savākti jau 36 tūkstoši dolāri, taču kompānijas nostādne ir līdz oktobra beigām iegūt vēl 50 tūkst., kas palīdzētu uzsākt ierīces pilnveidi un masveida ražošanu.

 

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!