Tuvojas 16. Jaunās mūzikas festivāls "ARĒNA"

Raksta attēls - Tuvojas 16. Jaunās mūzikas festivāls "ARĒNA" Publicitātes foto

13.09.2017 / Parmuziku.lv

Šī gada festivālā klausītājus gaida latviešu un ārzemju komponistu pasaules pirmatskaņojumi, tikšanās ar izciliem Latvijas un ārvalstu mūziķiem, kā arī īpašs koncertceļojums ar "ARĒNAS" trolejbusu visas dienas garumā.

Festivāla sešpadsmito sezonu 14. oktobrī Rīgā atklās unikāls projekts "Četras telpas". Tā ietvaros visas dienas garumā klausītājiem būs iespēja secīgi apmeklēt četrus koncertus dažādās Rīgas vietās. Pilnībā šo muzikālo piedzīvojumu varēs izbaudīt, dodoties braucienā ar īpašo ARĒNAS trolejbusu, kas ļaus dzirdēt gan koncertus, gan stāstus par mūziku un dzīvi.

Pirmo projekta "Četras telpas" koncertu Folkmūzikas pēcpusdiena Kalnciema kvartālā būs iespējams dzirdēt Kalnciema kvartālā 14. oktobrī plkst. 11.00, 12.30. vai 14.00. Tajā ar folkmūzikas programmu uzstāsies Staņislavs Judins un Asnate Rancāne. Apvienojot atšķirīgās muzikālās pieredzes – Staņislava improvizācijas un kompozīcijas ar Asnates zināšanām par etnisko mūziku un folkloru –, radies kopējs improvizācijas projekts, kurā oriģinālmūziku ar tautas dziesmu tekstiem papildina tautas melodiju apdares. 

Turpinājumā klausītāji būs aicināti uz elektroakustisko koncertu Sapņu zvēri plkst. 13.30, 14.30 un 15.30 kluba "ONEONE" pagrabā, Šarlotes ielā 18, kur vokālās grupas "Putni" izpildījumā skanēs divu skaņdarbu pasaules pirmatskaņojumi. Šveiciešu komponists Beats Gīzins (Beat Gysin), kura elektroakustisko kameroperu Marienglass Latvijas klausītāji iepazina 2015. gada "ARĒNĀ", šogad festivālā atgriežas ar jaundarbu Traumtiere (Sapņu zvēri). Savukārt, jaunais latviešu komponists Platons Buravickis festivālam radījis jaundarbu "Sprut" astoņām sieviešu balsīm un oktofoniskajai elektronikai.

Trešo koncertu Suņi, sievietes, dievi un spoki (Dogs, Women, Gods and Ghosts) šajā dienā būs iespējams dzirdēt tikai vienu reizi – plkst. 17.00, Ģertrūdes ielas teātrī. Tajā tiksimies ar "The Alpaca Ensemble" no Norvēģijas un dziedātāju Alvīni Pričārdu (Alwynne Pritchard), kuru klausītāji iepazina pagājušā gada festivālā. Viņu izpildījumā dzirdēsim kompozīcijas, kas spilgti un oriģināli reprezentē mūsdienu muzikālā teātra valodu. Programmā izskanēs arī britu komponista Džastina Konolija (Justin Connolly) darba pasaules pirmatskaņojums.

Tos klausītājus, kuri visus šos koncertus vēlēsies izbaudīt “vienā piegājienā”, festivāls "ARĒNA" pirmo reizi vēsturē aicinās doties neatkārtojamā muzikālā koncertceļojumā ar īpašo "ARĒNAS" trolejbusu. Pulksten 13.00 trolejbuss klausītājus sagaidīs Rīgas centrā, lai aizvestu uz koncertu Folkmūzikas pēcpusdiena Kalnciema kvartālā plkst. 14.00. Pēc tam brauciena dalībnieki dosies uz nākamo – elektroakustisko koncertu Sapņu zvēri plkst. 15.30 kluba "ONEONE" pagrabā, bet ceļojumu noslēgs koncerts Suņi, sievietes, dievi un spoki plkst. 17, Ģertrūdes ielas teātrī.

Turpinot iepriekšējā gadā uzsākto tradīciju, 14. oktobra vakarā, plkst. 21.00 klubā Nemiers "ARĒNA" piedāvā pasākumu Klubu nakts, kur akadēmiskās mūzikas īskoncerti dzīvā izpildījumā mīsies ar dīdžeju veidotu deju mūziku uz akadēmiskās mūzikas materiālu pamata. Šogad Klubu naktī piedalīsies dīdžeji Toms Auniņš, Oriole, kā arī Veronika Zubairova (klavieres) un Vita Rozēna (flauta).

15. oktobrī plkst. 17 uz koncertu Rīgas Reformātu baznīcā aicinās starptautisks kamermūzikas projekts Trio Orbit, kurā kopā muzicēs Panajotis Androglou (Grieķija, akordeons), Gundega Šmite (Latvija, klavieres) un Dimitris Marondis (Grieķija, elektronika). Koncerta programma veidota, apvienojot izcilus elektroakustiskus darbus klavierēm, akordeonam un elektronikai. Tā ietvers skaņdarbus plašā vēsturiskā diapazonā, sākot ar pirmo vēsturiski datēto kompozīciju klavierēm ar elektroniku – amerikāņu elektroniskās mūzikas celmlauža Mario Davidovska darbu Sinhronismi – līdz pat grieķu komponistu Panajota Kokoras un Dimitra Maronida jaunākajiem opusiem.

17. oktobrī plkst. 19.00 LNB Ziedoņa zālē, festivāls "ARĒNA", sadarbībā ar VSIA Latvijas Koncerti aicinās uz Latvijas Radio bigbenda mūziķu jaunās programmas pirmatskaņojumu un CD prezentāciju. Programmā Latviešu džeza svīta: jaunie komponisti Vol II Latvijas Radio bigbends iesaistījis jaunos, talantīgos un jau starptautiskus panākumus guvušos latviešu mūziķus un komponistus – pianistus Kristu Auznieku, Rūdolfu Macatu un ģitāristu Matīsu Čudaru –, lai radītu orģinālmūzikas skaņdarbus īpaši Latvijas Radio bigbendam. Šis būs jau trešais koncerts, kurā būs dzirdami pavisam jauni džeza skaņdarbi.

Ar koncertu "Made in Belgium". No Balkāniem līdz džezam 19. oktobrī plkst. 19.00 VEF Kamerzālē, Rīgā un 20. oktobrī "Hotel Promenade" Hika zālē, Liepājā šī gada Jaunās mūzikas festivālu "ARĒNA" noslēgs virtuozā mūziķu apvienība no Beļģijas Aranis, kas piedāvās intelektuālu un emocionālu izklaidi profesionāli nevainojamā un artistiskā izpildījumā. Virtuozi balansējot uz mūsdienu akadēmiskās, Balkānu, klezmeru, panku, džeza un tango mūzikas stilistikas robežām, instrumentālais kvintets no Beļģijas piedāvā iepazīt savas valsts jaunāko mūziku, kuras autori lielākoties latviešu publikai būs jaunatklājums.

Jaunās mūzikas festivāls "ARĒNA" kopš 2002. gada ik rudeni Latvijas koncertzālēs pulcē jaunās mūzikas komponistus, atskaņotājmāksliniekus un klausītājus no daudzām pasaules valstīm. Festivāla moto SAKLAUSI NĀKOTNI! ietver sevī galveno festivāla ideju un mērķi – rādīt mūsdienu mūzikas dažādību visā tās krāšņumā, veicinot jaunas mūzikas tapšanu, atskaņošanu un dokumentēšanu. Šis ir viens no novatoriskākajiem kultūras notikumiem Latvijā un bez tā nav iedomājama mūsdienu mūzikas kultūras sistemātiska un loģiska attīstība Latvijā.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!