“Trio Spectrum” aicina uz koncertiem Ventspilī un Oleru muižā

Raksta attēls - “Trio Spectrum” aicina uz koncertiem Ventspilī un Oleru muižā Afiša

03.01.2019 / Parmuziku.lv

“Trio Spectrum” sagatavojuši kamermūzikas koncertprogrammu “Meža prelūdija”, kuru 18. janvārī atskaņos Ventspilī, Pārventas bibliotēkā un 26. janvārī – Oleru muižā. “Meža prelūdijas” programmā būs ietverti reti atskaņoti ilustratīvi piesātināti kamermūzikas opusi, kā arī pirmatskaņojumi. Ieeja abos koncertos bez maksas.

Koncerta “Meža prelūdija” programmā ir iekļautas gleznainas kompozīcijas – impresionisma laikmeta britu komponistes Melānijas Bonis “Meža ainas” (Scènes de la Forêt) un mūsdienu amerikāņu modernista Gerija Šokera “Ūdens mūzika” (Water Music) – abām kompozīcijām šis būs Latvijas pirmatskaņojums, kā arī Eižena Boccas kompozīcija mežragam un klavierēm ”Īrija” (En Irlande). Taču koncertprogrammas centrā ir divi latviešu komponisti: Helmers Pavasars un viņa “Trīs skaņdarbi” flautai un klavierēm, kas uzrunā ar savu dzidrumu un sirsnību un Romualds Kalsons un viņa saturiski dziļais “Diptihs”, kas Latvijā pagaidām ir skanējis tikai vienu reizi 2002. gadā.

Stilistiski šī koncertprogramma balansē diapazonā no impresionisma līdz daudzpusīgajam modernismam, kas ne vienmēr nozīmē augsti komplicētas un grūti uztveramas kompozīcijas. Šajā kontekstā saturiski visdziļākais ir Romualda Kalsona “Diptihs”, kur atklājas autora iekšējais pārdzīvojums un tā atrisinājums unikālā rokrakstā.

“Koncertprogrammas “Meža prelūdija” tematika labi iederas gan Pārventas bibliotēkā, gan Oleru muižas sienās, un tomēr šīs vietas katram koncertam piešķirs savu atšķirīgo atmosfēru. Oleru muižas zāle izmērā ir mazāka, tāpēc klātbūtnes sajūta būs tuvāka kā fiziski, tā arī garīgi. Savukārt Pārventas bibliotēkas zālē varēsim ļauties gara lidojumam, plašākām apcerēm un spožākām vīzijām,” šādi koncertvietas raksturo trio dalībniece flautiste Liene Denisjuka-Straupe.

“Trio Spectrum” koncertprogramma “Meža prelūdija” 18. janvārī plkst. 19.00 tiks atskaņota Ventspilī, Pārventas bibliotēkā, savukārt 26. janvārī plkst. 17.00 klausītājiem būs iespēja koncertu dzirdēt Oleru muižā (Rūjienas novads, Jeru pagasts). Koncerts paredzēts vienā daļā, kopējais koncerta ilgums – 1 stunda 15 minūtes.

“Trio Spectrum” pamata sastāvā spēlē Latvijā pazīstamā un atzinību ieguvusī flautiste Liene Denisjuka-Straupe un izcilā kamermūziķe pianiste Kristīne Paula. Šim projektam kā trešais ansambļa dalībnieks ir piesaistīts mežradznieks Miks Bankevics.

Pateicoties savam repertuāram un interpretācijām, “Trio Spectrum” raisa nemitīgu publikas interesi. Tieši repertuāra ziņā atspoguļojas centieni atsvaidzināt reti atskaņotu latviešu komponistu kamermūzikas opusus (piemēram, Jura Ābola “Gobi pasaka”, Ādolfa Skultes “Novele”, Paula Dambja “Šekspīra mūzika”, Artūra Grīnupa “Noktirne”, Viļņa Šmīdberga “Trio”, Jura Karlsona “Smilšu laiks” u.c.) un piedāvāt klausītājiem mūsdienīgu, ar izkoptu skaņas estētiku piepildītu un pārdomātu satura lasījumu.

Veicinot jaunradi, “Trio Spectrum” arvien atskaņo Latvijā nedzirdētus dažādu laikmetu autorus un viņu kompozīcijas, tādējādi iedrošinot arī citus – gan topošos mūziķus, gan pedagogus, gan profesionāļus uzdrošināties meklēt savus interpretācijas risinājumus mazpazīstamam repertuāram. “Trio Spectrum” ir uzsācis sadarbību arī ar citiem instrumentālistiem (šajā gadījumā iekļaujot ansamblī mežragu), tādā veidā papildinot kamermūzikas platformu ar savu pienesumu.

PAR MŪZIĶIEM
Liene Denisjuka-Straupe (1982) – flautiste. Ar izcilību absolvējusi Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas profesora Viļņa Strautiņa flautas klasi Rīgā un Gildholas Mūzikas un Drāmas augstskolas (Guildhall School of Music and Drama) profesoru Iana Klārka (Ian Clarke), Filipas Deivisas (Philippa Davies) un Stīvena Prestona (Stephen Preston) flautas klases Londonā 2007. gadā. Profesionālā meistarība flautas spēlē aktīvi spodrināta dažādās meistarklasēs pie tik izciliem flautas profesoriem kā Eiverila Viljamsa (Averil Williams), Sāra Ņūbolta (Sarah Newbolt), Viljams Benets (William Bennett), Karlo Jans (Carlo Jans) u. c.  Liene spēlējusi Liepājas Simfoniskajā orķestrī, savu radošo darbību papildinājusi ar dalību dažādos kameransambļos, līdz beidzot nodibināja savu ansambli Duo Spectrum kopā ar pianisti Kristīni Paulu. Abas jaunās mūziķes piedalījās dažādos kamermūzikas festivālos un konkursos Eiropas mērogā. Pēc Latvijas radio Klasikas lūguma Duo Spectrum veica ierakstus Latvijas radio studijā 2011. gadā Latvijas klasiskās mūzikas arhīva papildināšanas vajadzībām. Savas simfoniskā orķestra mūziķes prasmes Lienei bijusi iespēja izkopt arī slavenajos Londonas orķestros – Londonas Simfoniskajā orķestrī un Londonas Filharmonijas orķestrī. Kopš 2012.gada Lienes pamatdarba vieta ir orķestris “Rīga”. Kopš 2014.gada strādā par flautas spēles un metodikas pasniedzēju Jāzepa Mediņa Rīgas mūzikas vidusskolā un kopš 2017. gada ir docētāja Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā.

Kristīne Paula – (1981) pianiste.  Absolvējusi Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju (2007) un Austrijas Mūzikas un Izpildītājmākslas universitātes (Vīnē) Sokratus Erasmus apmaiņas programmu pie profesora Nuela Flores (Nuel Flores).

Miks Bankevics – (1987) mežradznieks. Karaliskās Skotijas Konservatorijas (Glāzgovā, 2010) un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas absolvents (2014).

Abi mūziķi – gan Kristīne Paula, gan Miks Bankevics regulāri koncertē dažādos kameransambļos un ir dažādu muzikālo apvienību dalībnieki. Paralēli koncertdarbībai Kristīne strādā Rīgas Doma kora skolā un Jāzepa Mediņa Rīgas mūzikas vidusskolā, bet Miks ir Latvijas Nacionālā Simfoniskā orķestra mežragu grupas mūziķis.

Koncertus organizē biedrība „HI”, tie notiek ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!