Radošās personas varēs pretendēt uz vienreizēju atbalstu savai darbībai

Raksta attēls - Radošās personas varēs pretendēt uz vienreizēju atbalstu savai darbībai Foto: Gabriel Gurrola Unsplash

06.06.2020 / Parmuziku.lv

Radošās personas Valsts kultūrkapitāla fonda (VKKF) mērķprogrammā varēs pretendēt uz vienreizēju līdzekļu piešķīrumu 1614 eiro apmērā. Plānots, ka stipendiju saņems 1200 cilvēku.

Lai pasargātu radošās personas no pilnīgas sociālo garantiju zaudēšanas, VKKF plāno izveidot jaunu mērķprogrammu "Radošo personu nodarbinātības programma".

To paredzēts īstenot no 1.jūlija līdz 30.septembrim. Savukārt jūnijā varētu izsludināt vienreizēju pieteikšanos un ar atbalstu guvušajām personām noslēgt līgumu par vienreizēju līdzekļu piešķīrumu 1614 eiro apmērā radošā darba veikšanai no 1.jūlija līdz 30.septembrim.

Uz apmaksātu radošu darbu varēs pretendēt individuāli nodarbinātas radošās personas, kuru profesionālā darbība ierobežota Covid-19 apdraudējuma laikā atbilstoši valdības noteiktajiem pulcēšanās ierobežojumiem epidemioloģiskās drošības nolūkos. Finansējums ļaus radošajām personām īstenot savas ieceres un vienlaikus saņemt sociālās garantijas iztikas nodrošināšanai, skaidroja ministrijā.

Piešķiramo līdzekļu apmērs mēnesī vienai personai noteikts 50% apmērā no valstī strādājošo mēneša vidējās darba samaksas 2019.gadā, kas ir 538 eiro. Šāds atbalsta apmērs noteikts, lai ievērotu samērības principu ar citām VKKF mērķprogrammām.

Mērķprogrammai varēs pieteikties fiziskas personas - darbspējas vecumā esošas radošās personas, kuras bijušas radoši aktīvas pēdējo trīs gadu laikā un kuru vidējie mēneša ienākumi laikā no šī gada marta līdz maijam nav bijuši lielāki kā 50% no mēneša vidējās darba samaksas Latvijā 2019.gadā.

Atbalstam nevarēs pieteikties personas, kuras kā darba ņēmēji nodarbinātas uz pilnu darba laiku, ienākumiem no šīs nodarbinātības pārsniedzot 2020.gadā valstī noteikto minimālo mēneša darba algu.

Lai pieteiktos mērķprogrammai, radošajai personai būs jāiesniedz apliecinājums, ka tās profesionālā darbība ir ierobežota Covid-19 apdraudējuma laikā, kā arī radošās darbības plāns trīs mēnešiem un radošās darbības "portfolio" par pēdējiem trim gadiem.

Ja persona atbildīs visiem kritērijiem, tai tiks izmaksāts vienreizējs līdzekļu piešķīrums. Gadījumā, ja pieteikumu skaits pārsniegs mērķprogrammā pieejamos finanšu līdzekļus, finansējumu piešķirs pieteikumu iesniegšanas secībā. Pēc mērķprogrammas beigām personai būs jāiesniedz atskaite par īstenoto radošo darbību, akcentēja ministrijā.

Kas ir radoša persona? Kā iegūt šādu statusu? 

Radošas personas statusu var iegūt, kļūstot par profesionālas radošās organizācijas biedru, vai saņemot izziņu par atbilstību radošas personas statusam.

Par radošo personu atzīstama fiziska persona, ja tā atbilst šiem nosacījumiem:

1) persona rada vai savā izpildījumā interpretē mākslas darbus arhitektūras, dizaina, teātra, mūzikas, vizuālās mākslas, dejas, literatūras vai kinematogrāfijas jomā vai veic zinātnisko jaunradi šajās radošajās jomās,

2) mākslas darbi tikuši publiskoti pēdējo 3 kalendāro gadu laikā,

3) persona ir profesionālas radošās organizācijas biedrs, vai arī persona ar savu radošo darbību dod ieguldījumu profesionālās mākslas un kultūras attīstībā, un to apliecina attiecīgās jomas profesionāla radošā organizācija.
(“Radošo personu statusa un profesionālo radošo organizāciju likums”, 12. pants.)

Kā iegūt radošas personas statusu 

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!