Populārāko mīlas dziesmu priekšvēsture. Izlasi pirms atskaņo!

Raksta attēls - Populārāko mīlas dziesmu priekšvēsture. Izlasi pirms atskaņo! Foto: unsplash.com

09.02.2018

Kas patiesībā slēpjas aiz mīlas balādēm, kuras tūkstoškārt dzirdētas bāros, kafejnīcās un restorānos un kurām labprāt  diendienā dungojam līdzi? Esi erudīts DJ, oficiants vai barista un papildini savas zināšanas ar populāru mīlestības dziesmu iedvesmas stāstiem.

“I can’t make you love me” Bon Iver izpildījumā katrā ziņā ir viena no šī brīža top dziesmām un atskan katrā otrajā kafejnīcā. Taču ne visi zina, ka dziesmas autoru iedvesmoja diezgan biedējošs stāts par kādu vīrieti, kurš tika apsūdzēts savas draudzenes mašīnas apšaudē. Tiesas sēdē, vēršoties pie tiesneša, viņš teicis: ”Jūsu godība, esmu guvis mācību, ka nav iespējams likt sievietei tevi mīlēt, ja viņa tevi nemīl”. Taču vēl interesantāks ir fakts, ka dziesmas autors ir NFL futbolists Maiks Reids, kurš paralēli sporta karjerai bija arī veiksīgs pianists, kurš pat saņēmis "Grammy" balvu.

"Babybird" “You are gorgeous”, iespējams, spēlē nozīmīgu lomu daudzu pāru satikšanās stāstos. Tā bieži tiek atskaņota klubos, bāros un kafenīcās, jo raisa pozitīvu noskaņu un ļauj atbrīvoties. Citkārt, dziesma kalpo kā impulss jaunam mīlas stāstam, jo izsaka emocijas tavā vietā. Taču patiesais stāsts nebūt nav romantisks, uz ko varētu norādīt frāze: "You said I wasn't cheap, you paid me twenty pounds". Izrādās, šis ir stāsts par fotogrāfiem, kuri lūdz dāmām nostāties provokatīvās pozās, lai šīs fotogrāfijas pēcāk pārdotu pieaugušo žurnāliem. Proti, apbrīna tiek izteikta no gluži profesionāla viedokļa. Bet, kas zina, varbūt arī šāds varētu būt sākums kādam citam mīlas stāstam.

Braiens Adams dziesmā “Summer of 69” dzied, ka tās ir viņa mūža labākās dienas un viņš ir iemīlējies. Taču 1969. gadā dziedātājs bija desmit gadus vecs zēns. Lai arī mīlestība, protams, pastāv arī šajā vecumā, pārējie dziesmas vārdi liek domāt, ka tā nav veltīta viņa bērnu dienu mīlestībai. Daži mūzikas žurnālisti liek domāt, ka skaitlim 69 šajā gadījumā domāta pavisam cita, simboliska nozīme...

Stīvijs Vondera emocionālo dziesmu “I was made to love her” sarakstīja 16 gadu vecumā, pirmoreiz mūžā jūtot tauriņus vēderā. Taču interesants ir fakts, ka puišiem ļoti netipiski, šajās jūtās viņš dalījies ar savu māti un tieši kopā ar viņu radījis šo dziesmu.

BBC sastādījis veselu sarakstu ar dziesmām, kuras nedomājot iekļaujam romantisko dziesmu sarakstā, bet, kuras, izrādās, tādas nebūt nav. Absolūts līderis tajā ir Bruno Marsa hits “I want to marry you”. Ironiski - par spīti tam, ka dziesma ir par nenopietnu, karstasinīgu un bezatbildīgu mīlestību, tā ir arī viena no populārākajām kāzu ballīšu dziesmām. Precību motīvs šajā stāstā drīzāk ir garlaicība un mazliet alkohols, nekā  iemīlēšanās no pirmā acu skatiena. Katrā ziņā rindiņas “If we wake up and you wanna break up that’s cool/ No, I won’t blame you/ It was fun girl!”  norāda, ka puisis nav iemīlējies, bet drīzāk piedzīvojumu kārs. Ja arī citi tajā varbūt saskata jaunības dienām piedienošo trakulīgo romantiku, tad konservatīvākai publikai šī dziesma diez vai ies pie sirds.

Protams, ir arī virkne ar patiesiem, sirdi plosošiem mīlestības stāstiem, kas iemūžināti dziesmā. Tāds ir, piemēram, "Joy Division" “Love Will Tear Us Apart”, kas balstīts mūziķa spēcīgajās  jūtās pret savu mūža mīlestību, sievu Deboru. Šī dziesma viņam bija tik svarīga, ka pat iegravēta uz viņa kapakmens.  Arī Billija Džoela (Billy Joel) “Just the way you are” bāzēta pastiesās, skaistās jūtās. Mūziķis šo dziesmu radījis kā dzimšanas dienas dāvanu savai sievai Elizabetei. Tiesa, abu laulības ilga tikai deviņus gadus. Tāpat arī Krisa de Burga apdziedātā dāma sarkanā kleitā dziesmā “Lady in red” nav svešiniece zāles otrā pusē, bet gan viņa sieva, ar kuru viņš bija sastrīdējies.

Atgādinām, ka Latvijā, atskaņojot mūziku publiskās vietās, nepieciešams saņemt Latvijas Izpildītāju un producentu apvienības (LaIPA) atļauju. Vairāk par līgumiem un tarifiem uzzini šeit: laipa.org.

Avoti:
www.cracked.com/pictofacts-16-23-mind-blowing-true-stories-behind-famous-songs/
www.bbc.co.uk/music/articles/ab0b53bf-0cfb-4b48-9ee7-3c9f8a508074
http://flavorwire.com/363625/the-real-life-stories-behind-10-famous-love-songs/10

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!