Pieci latviešu klipi, ko iesaka Jānis Rušenieks

Raksta attēls - Pieci latviešu klipi, ko iesaka Jānis Rušenieks Foto no personīgā arhīva

18.08.2016

Jānis pats radījis un vadījis vai, tā teikt, stāvējis klāt daudziem pašmāju mūzikas videoklipiem un arī TV raidījumiem.

Viņš ir augstskolas pasniedzējs un visādi citādi cilvēks ar viedu skatu uz dzīvi un jo īpaši savu sirdslietu – mūzikas video. Lūdzām viņam nosaukt piecus latviešu mūzikas videoklipus, ko būtu vērts noskatīties ikvienam.

“Šeit esmu minējis tos audiovizuālos darbus, kuri kaut kādā ziņā man ir iespiedušies jebšu palikuši atmiņā. Piecu vietā atlasījās seši. Pārsvarā to radīšanas laiks mūsdienu jaunatnes izpratnē saistās ar senu pagātni, jo daudzi tad vēl nebija dzimuši, nemaz nerunājot par iecerēšanas periodu. Tā nu sanāk, ka vērtēt citu autoru (režisoru) darbus ir samērā vienkārši – vai ir gana profesionāli, gana interesanti, vai ir saprotama sižetiskā līnija.”

1. Jauns mēness “Piekūns skrien debesīs”

Režija – Juris Garjāns un Andris Freidenfelds. “Jaunam mēnesim” šis bija pirmais ķinīša jeb kino lentes klips. Režijas tandēms (Juris arī operators)  turpināja savulaik vēl studiju periodā iesākto sadarbību. Tad tapa grupas “K. Remonts” klips “Triumfa gājiens”, kuru vēl joprojām demonstrēju kā piemēru saviem studentiem.Par “Jauna mēness” klipu – īstajā laikā un īstajā vietā taisīta videoversija, kura nebūt neilustrē dziesmas tekstu. Radītajai noskaņai ir milzu nozīme – ja tā “paņem” skatītāju, tad raisās asociācijas, kuras raisa vēl jaunas, un jaunas, un jaunas.

YouTube

2. Jumprava “Pa vējam”

Režija – Juris Garjāns un Andris Freidenfelds. Šis ir viens no pēdējiem grupas aktīvā perioda klipiem, bet pirmais, kas tika tai taisīts uz kino lentes ar atbilstošu sagatavošanas un filmēšanas periodu. Panākumu pamats – laba, melodiska dziesma, veiksmīgs vizuālais risinājums, neuzspiesta montāža. Klips, no kura nāk tas pareizais "fīlings", kas liek ikreiz vizuāli asociēties ar šo dziesmu, pat dzirdot to radio.

YouTube

3. Remix “Uz veselību!”

Režija – Igors Linga. Šai grupai, tās mūziķiem citos projektos un klipa režisoram šobrīd aiz muguras ir plašs audiovizuālu darbu saraksts. Tajā laikā taisīt klipu instrumentālam skaņdarbam (pats to esmu darījis tikai uz vienas rokas pirkstiem skaitāmas reizes) jau sākotnēji bija smags lēmums. Klipa veiksme – fakts, ka grupas mūziķi ir ar tik fantastiskām aktieru dotībām. Spēja iejusties n’tajos tēlos, noturēt skatītāja uzmanību sešas minūtes un neizkrist no rāmjiem ir labas sadarbības rezultāts. Protams – klips ir taisīts uz kino lentes, tam ir cita “bilde”...

YouTube

4. Rīgas viļņi “Tu esi tik jauka”

Šis režisora Daiņa Kļavas darbs arī bija spilgts uznāciens uz klipu skatuves. Dziesmas videoversija iespiedās atmiņā ar savu filmēšanas manieri, montāžu, kā arī grupas un pieaicināto statistu organisku aktierspēli. Kādus 12-13 gadus atpakaļ šis klips piedzīvoja otro renesansi, jo pēc iekļaušanas raidījumā “Mūzika un video” pēkšņi daudziem tas bija vajadzīgs kā ilustratīvais materiāls. Telefoniski bija vienkāršs jautājums: “Eu! A kur var atrast to šubi dubi video?”

YouTube

5. Olga Rajecka & Tango “Apvij rokas”

Piekto un sesto vietu dala divi klipi, vienam no kuriem es vairs neatceros režisoru, bet šā klipa režisoram tas laikam bija pirmais nopietnais darbs ar kino. Olgas Rajeckas-Miglinieces tolaik izpildītajai dziesmai "Apvij rokas" tā bija otrā video versija. Pirmo taisīja Igors Meirāns un tā tika demonstrēta labi ja dažas reizes. Savukārt Aigara Graubas kopražojumā tapušajai kino versijai (četri klipi filmā "Rokenrols Baltijā") bija lielāks budžets, arī lielāka atpazīstamība, pat starptautiski panākumi, jo klips saņēma kaut kādas balvas Kazahstānā notikušajā festivālā “Āzijas Balss”.

YouTube

6. Parks “Transformācijas”

Kā otrais šo vietu dalošais ir grupas “Parks” klips “Transformācijas”. Tajā laikā tas bija kaut kas negaidīts, pārsteidzošs, atmiņā paliekošs.

YouTube

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!