Kādas ir izpildītāja personiskās tiesības?

Raksta attēls - Kādas ir izpildītāja personiskās tiesības? Foto: Gerda Skūzmane

01.08.2016 / Parmuziku.lv

Likums paredz, ka izpildītājiem ir divu veidu tiesības: personiskās un mantiskās. Personiskās tiesības vairāk ir saistītas ar izpildītāju kā konkrētu personību – viņa vārdu un godu, bet mantiskās tiesības attiecas uz izpildītāja veikto darbu. Šoreiz skaidrojam izpildītāja personiskās tiesības.

Izpildītāja spējas veido viņa talants, dažādās skolās pilnveidotas prasmes, dzīves pieredze un citi aspekti, kas katrā konkrētā gadījumā atšķirīgi. Tāpēc viena un tā pati dziesma, ja to izpilda dažādu mūziķu sastāvi, skanēs atšķirīgi, kaut vai tikai niansēs. Katram izpildītājam ir sava pieeja un raksturīgas iezīmes, kas nodrošina atpazīstamību un veicina viņa karjeru.

Tāpēc izpildītājam attiecībā uz savu priekšnesumu (izpildījumu) ir Personiskās tiesības:

  • tikt identificētam kā izpildītājam;
  • iebilst pret jebkādu viņa izpildījuma sagrozīšanu vai pārveidošanu.

Likums izpildītājiem dod tiesības iebilst pret jebkādu viņa izpildījuma sagrozīšanu vai pārveidošanu, kas mūsdienu tehnoloģiju laikmetā ir īpaši svarīgi. Tāpat tas attiecas arī uz ētisko pusi – kad izpildījums tiek izmantots nolūkos, kuri izpildītājam personīgi nav pieņemami.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!