Uz Lielo mūzikas balvu 2017 (LMB) kategorijā “Par izcilu darbu anasmblī” pretendē klavesīniste Ieva Saliete, čelliste Ieva Upatniece un altiste Santa Vižine.
Klavesīniste Ieva Saliete pēc studijām dzimtajā Rīgā un izcilajās senās mūzikas meistaru kalvēs – Freiburgas Mūzikas augstskolā un Bāzeles Schola Cantorum – paklausot sirdsbalsij, 2010. gadā atgriezās Latvijā. Vairākus gadus koncertējusi ar pasaulslaveniem mūziķiem - Freiburgas baroka orķestri un dziedātāju Cecīliju Bartoli, Ensemble 415 un Bāzeles kamerorķestri, arī Nuriju Riālu, Angeliku Kirhšlāgeri, Bobiju Makferinu, Serdžo Adzolīni un citām lielajām mūzikas personībām - šobrīd viņa turpina muzicēt Šveicē sakņotajos senās mūzikas kolektīvos - Les Passions de l'Ame jeb “Dvēseles kaislības” un Kesselbeg Ensemble, kā arī regulāri sadarbojas ar Sinfonietta Rīga mūziķiem. Par šīs saskanīgās saprašanās augļiem vairākkārt varējām pārliecināties arī aizvadītajā gadā. Spilgtā atmiņā palikušas mākslinieces saspēlēšanās ar Georgu Sarkisjanu un Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra (LNSO) mūziķiem, Ilonu Meiju un orķestri Sinfonia Concertante, kā arī neaizmirstamā Ievas klavesīna klātbūtne kamerkora Ave Sol un diriģenta Andra Veismaņa veidotajā operas “Didona un Enejs” koncertuzvedumā.
Orķestra čellistu rindās Ievu Upatnieci grūti nepamanīt – no viņas staro cēli rāms miers un pārliecība, arī silta un dabiska muzikalitāte, kas jo īpaši atklājas mākslinieces meistarīgi pārvaldītā instrumenta izdziedātajās solo epizodēs. Kopš 2010. gada Ieva ir LNSO čellu grupas otrā koncertmeistare, bet pērn ar jaunu sparu atgādināja, ka viņai ir ko teikt arī kamermūzikas žanrā. Gada nogalē pēc ilgāka laika jaunā koncertprogrammā Rīgā un Cēsīs satiekoties ar kādreizējo skolasbiedri, lielisko pianisti Elīnu Bērtiņu, gaismā tika celtas Latvijā reti spēlētas kamermūzikas lappuses, starp kurām Ievas izdzīvotā Kabaļevska sonāte izcēlās ne vien ar tehniski pārliecinošu, bet arī aizkustinoši dziļu un nobriedušu lasījumu. Vasaras vidū lieliski iejūtoties Spīķeru kvarteta sastāvā, Ieva uz Dzintaru koncertzāles skatuves stilistiski daudzveidīgā programmā sapēlējās ar akordeonisti Kseniju Sidorovu. Aizvadītajā gadā cikla “LNSO kamermūzika” ietvaros ansambļa “Čellu Dream Team” mūziķe kopīgā spēles priekā vienojās ar citiem orķestra kolēģiem, gan franciski elegantajā un dzīvespriecīgajā programmā “Virtuves rēvija”, gan pārsteigumiem pilnajā “Aprēķina naktī”.
Ilggadējā Kremerata Baltica altiste Santa Vižine kopš decembra ir pasaulslavenā Amsterdamas Karaliskā Concertgebouw orķestra mūziķe. Meistarību viņa kaldinājusi ne vien studijās Rīgā, Viļņā un Amsterdamā, bet arī gluži praktiskā pieredzē, kopā ar “kremeratiešiem” izbaukājot teju visu pasauli un uz leģendārām skatuvēm saspēlējoties ar izciliem māksliniekiem. Latvijā pērn viņu pamanījām arī vairākās kamermūzikas programmās – gan rotaļīgajā saspēlē ar LNSO mūziķiem programmā “Aprēķina nakts”, gan bezvārdu sapratnes eksistējošajā Quatro Baltica sastāvā, kā arī fantastiskā duetā ar vijolnieci Evu Binderi XIV Kremerata Baltica festivāla atklāšanas koncertā Dzintaru koncertzālē, atskaņojot dzirkstoši svinīgo Mocarta Sinfonia concertante. Santas Vižines spēlei piemīt kaut kas no hameleona dabas – viņas rokās alts prot ne vien dažnedažādu stilu mēlēs dziedāt un aizkustinoši runāt, bet arī iedzīvoties visdažādākajās lomās – ar apbrīnojamu elastību šī savienība spēj gan iejusties līdzvērtīga saspēles partnera ādā, gan pārliecinoši uzņemties vadību, gan rāmā uzticībā sekot līderim, gan droši un impulsīvi paust arī savas spilgti oriģinālās idejas.
Lielās mūzikas balvas 2017 pasniegšanas ceremonija notiks 6. martā Latvijas Nacionālajā operā pl. 19.00. Balvu pasniedzēji šogad būs LMB iepriekšējo gadu laureāti - diriģenti – Māris Sirmais, Normunds Šnē, Kaspars Putniņš, Jānis Liepiņš, Imants Resnis un Edgars Račevskis. Lielā mūzikas balva šogad tiks pasniegta 25. reizi. Pasākumu tiešraidē atspoguļos Latvijas Radio 3 “Klasika” pl. 19.00 un Latvijas Televīzijas 1. kanāls atliktajā tiešraidē pl. 22.05.