Imersīvās jeb telpiskās skaņas koncerts eksperimentālās elektroniskās nometnes “Baltic Trail” ietvaros

Raksta attēls - Imersīvās jeb telpiskās skaņas koncerts eksperimentālās elektroniskās nometnes “Baltic Trail” ietvaros Foto: Edgars Pohevičš

10.08.2019

No 20. līdz 28. septembrim Liepājā notiks starptautiskā eksperimentālās elektroniskās mūzikas nometne “Baltic Trail”, kuras ietvaros pirmo reizi Latvijā plašākai publikai būs iespēja piedzīvot imersīvās jeb telpiskās skaņas instalāciju un koncertu vairākos seansos.

“Baltic Trail” ir Latvijas, Lietuvas un Igaunijas elektroniskās mūzikas producentu, instrumentālistu un vokālistu nometne, kuras laikā tiks radītas un atskaņotas vairākas koncertprogrammas un solo priekšnesumi. Viena no dalībnieku grupām veidos imersīvās jeb telpiskās skaņas instalāciju, kuru varēs piedzīvot 27. septembrī no pulksten 12.00 līdz 17.00 kultūras namā “Wiktorija”. Līdzās tai, vairākos seansos 26. un 27. septembrī notiks pirmais imersīvās skaņas koncerts Latvijā, kurā ar soloprogrammām uzstāsies vairāki nometnes dalībnieki un neatkarīgie mākslinieki no Latvijas, Lietuvas un ASV.

Koncertā piedalīsies akadēmiskās un elektroniskās mūzikas komponists Platons Buravickis, elektroniskās mūzikas izpildītājs un producents ELVI, “Baltic Trail” nometnes dalībnieki Glociks un Demaui no Latvijas, Lietuvas mūzikas un teātra akadēmijas (LMTA) Mūzikas inovācijas centra profesors Mantauts Krukausks, Pijus Džiugas Meižis no Lietuvas un Igaunijā dzīvojošais amerikāņu elektroniskās mūzikas pārstāvis Theodore Parker.

Imersīvās skaņas koncerts tiek rīkots sadarbībā ar LMTA Mūzikas inovācijas centru un Liepājas universitātes Mākslas pētījumu laboratoriju (MPLab). 

Viens no koncerta dalībniekiem ELVI 24. jūlijā devās uz Viļņu, kur LMTA Mūzikas inovācijas centrā sadarbībā ar Mantautu Krukausku veica izmēģinājuma koncertu stundas garumā uz Mūzikas inovāciju centrā pieejamās 24 skaļruņu sistēmas, klātesot aicinātiem viesiem, kuri koncerta laikā varēja brīvi pārvietoties pa nelielo, taču ietilpīgo zāli, pieredzot skaņas kustību un sinerģiju starp mūziku un telpu. Arī koncerta telpa kultūras namā “Wiktorija” tiks apskaņota ar 17 sfēriski izvietotiem skaļruņiem, klausītājiem atrodoties skaņas sfēras iekšienē, nevis skaļruņu priekšpusē, kā tas būtu tradicionālā koncertā.

 

Pirmo reizi dzīvē es pieredzu skaņu sistēmu, kurā dzirdu mūziku tā, it kā spēlētu to austiņās vai tā skanētu galvā,” par Viļņā piedzīvoto stāsta Elvi. “Esmu izpildījis mūziku dažādos skaļumos un dažādas ietilpības telpās, taču vienmēr skaņu sistēmām ir bijis jāpieskaņojas un ierobežojumi radošā veidā jāpārvērš par priekšrocībām, pamatā izvēloties vienkārši pagriezt skaļāk. Taču pieredze Viļņā bija pavisam citāda. Galvenokārt, pateicoties Mantauta zināšanām un vienlaikus arī jaunatklātajai sfēriskajai domāšanai par enerģijas izplatību telpā, dzīvās uzstāšanās projekts, pie kura šobrīd strādājam, iegūst trūkstošo dimensiju. Varētu teikt – pievienojas vēl viens ļoti skanīgs instruments – telpa!

Kā stāsta ELVI, daļa no izmēģinājuma koncerta viesiem esot aizvēruši acis un pārvietojušies pa telpu, sekojot dažādām mūzikas frāzēm, kuras dinamiski izvietojās kā horizontālē, tā vertikāli. No šādas dinamikas veidojas dažādi fenomeni, kuri ietekmē muzikālo materiālu, brīžiem to padarot distancētāku, brīžiem pastiprinot, svarīgo izšķirot un izvirzot priekšplānā, bet fona detaļām ļaujot izplatīties tālumā:

“Man bija ļoti svarīgi pirms mūsu projekta realizēšanas Liepājā, kur mana uzstāšanās būs tikai daļa no ietilpīgā koncerta, izmēģināt izveidotos teorētiskos modeļus reālajā telpā, lai kopā ar Viļņas draugiem varētu rast iespaidu par telpu, mūziku, tās izpildījumu, koncerta telpisko zīmējumu un daudz dažādām detaļām, kuras izsvērt tikai prātā būtu neprāts!”

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!