Ar Mocarta skaņdarbiem aizsākas LNSO koncertcikls “Meistari un meistardarbi”

Raksta attēls - Ar Mocarta skaņdarbiem aizsākas LNSO koncertcikls “Meistari un meistardarbi” Publicitātes foto

01.11.2018 / Parmuziku.lv

2. novembrī pl. 19.00 Lielajā ģildē norisināsies koncerts “Meistari un meistardarbi. Mocarts un Mocarts”, kurā klausītāji tiks iepazīstināti ar pasaulslavenā komponista Volfganga Amadeja Mocarta daiļradi dažādos viņa dzīves posmos. Koncertā piedalīsies dziedātāja Gunta Gelgote un pasaulē pieprasītā klavesīniste Ieva Saliete.

2018./2019. gada sezonā LNSO rīkos vairākus koncertus ar nosaukumu “Meistari un meistardarbi”. Cikla ideja – viena komponista vairāki šedevri vienā koncertvakarā. Šajā sezonā šādi komponisti būs trīs – Volfgangs Amadejs Mocarts, Dmitrijs Šostakovičs un Ludvigs van Bēthovens.

Volfgangs Amadejs Mocarts pamatoti tiek uzskatīts par vienu no lielākajiem ģēnijiem, kādi Rietumu mūzikā jelkad bijuši. Priekšstati par viņu ir mēdz būt vienveidīgi: saulains, mūžam starojošs, visos darbos ģeniāls, dzīves laikā guvis zināmus panākumus, tomēr dzīvoja grūtu mūžu un nomira kā nabags, kura kapavieta nav zināma. Par Mocarta neapšaubāmo ģēniju vērts runāt un runāt, jo gan viņa dzīvē, gan mūzikā ir kontrasti, daudzslāņainība, pacēlumi, nenovērtētība – vārdu sakot, Mocarts bija dzīvs cilvēks ar neiedomājami spožām spējām, plašu apvārsni, bet arī aptumsumiem, drāmu un visu citu, kas raksturo būtnes ar miesu un asinīm. Mocarta mūziku viegli klausīties, bet tajā ir arī daudz ausij maz dzirdamu noslēpumu, par kuriem ir interesanti runāt. Koncerts “Mocarts un Mocarts” būs viens solis tuvāk ģēnijam, kura garīgās dzīles var apjūsmot, bet ne līdz galam izzināt un apjaust.

Koncerta diriģents Guntis Kuzma saka: “Jau tolaik, kad tikai sāku mācīties spēlēt klarneti, apjautu, ka Mocarta mūzika man garīgi saistoša, var pat teikt – es to iemīlēju. Jau apzinātākā vecumā mani dziļi ietekmēja somu diriģenta Juhas Kangasa piedāvātās Mocarta simfoniju interpretācijas; vēlāk es dziļi un ilgstoši pētīju Mocarta ģeniālo Klarnetes koncertu, un tagad – jau pēc diezgan daudziem gadiem – esmu priecīgs pievērsties Mocartam kā diriģents. Mocarta mūzika ir fenomenāla ar to, ka tajā ir neiedomājamas dzīles. Var meklēt, atrast, pazaudēt, šaubīties, sajūsmināties, mulst un apbrīnot. Liekas – kas nu tur liels: Mocarta saulainais ģēnijs. Taču viņa darbi ir tik daudzslāņaini, ka vienudien tu atrodi vienu risinājumu, citudien tev šis risinājums liekas aplams – nē, jādara pilnīgi citādi. Un pats jocīgākais – galu galā izrādās, ka gan viens, gan otrs, gan trešais risinājums var būt pareizs – tik daudzšķautņaina ir Mocarta daiļrade.”

Tāpat diriģents bilst, ka 2. novembra koncertam izvēlētā programma iepazīstinās klausītājus ar Mocarta mūzikas daudzveidīgumu: “Centīsimies iespējami plašā diapazonā parādīt Mocarta daudzpusīgumu. Operu Mocarts uzskatīja par savas daiļrades pamatžanru, un mūsu koncerta ievadā skanēs operas “Figaro kāzas” uvertīra. Motete Exsultate, jubilate būs virtuozas, daiļskanīgas vokālās mūzikas paraugs. 16 gadu vecumā tapušais klavesīnkoncerts – faktiski Johana Kristiāna Baha jeb “Londonas Baha” sonātes pārlikums klavesīnam un orķestrim – rāda vienu no spēcīgākajām ietekmēm, kas veidoja Mocarta ģēniju. Programmas beigās – grandioza un dzīvespriecīga simfonija, kuras saturiskais dziļums manī vieš dziļu apbrīnu. Būs prieks sadarboties ar divām spožām latviešu mūziķēm-tīrradnēm – dziedātāju Guntu Gelgoti un klavesīnisti Ievu Salieti.”

Gunta GELGOTE ir dziedātāja brīvmāksliniece, kas bieži sadarbojas ar LNSO. Uzstājas Lietuvas Nacionālajā Operas un baleta teātrī un Gintara Rinkēviča vadītajā Viļņas Pilsētas operā. Beidzamajās sezonās debitējusi Adeles lomā (“Sikspārnis”) Lietuvā, savukārt Rīgā dziedājusi Pētersona operā “Mihails un Mihails spēlē šahu”, Skultes operā “Vilkaču mantiniece” u. c. Lielās mūzikas balvas 2009 laureāte par spožu debiju.

Klavesīniste Ieva SALIETE ir brīvmāksliniece – dzīvo Latvijā, sadarbojas ar orķestri Sinfonietta Rīga baroka mūzikas programmās, piedalās solo un kamermūzikas projektos Vācijā un Šveicē, ir Bernes senās mūzikas orķestra Les Passions de l’Ame klavesīniste. Saņēmusi Lielo mūzikas balvu 2017 kategorijā “Par izcilu darbu ansamblī”.

Biļetes uz koncertu “Meistari un meistardarbi. Mocarts un Mocarts” var iegādāties “Biļešu paradīzes” kasēs un mājaslapā bilesuparadize.lv.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!