10 labi iemesli, kāpēc Liepāja mums saistās ar mūziku

Raksta attēls - 10 labi iemesli, kāpēc Liepāja mums saistās ar mūziku

15.12.2016 / Parmuziku.lv

Liepājā rakstīta svarīga pašmāju populārās mūzikas vēsture, un arī šobrīd pilsētā notiek daudzveidīgi koncerti, top mūsdienu vēsture. Stāstīt varētu daudz un plaši, tāpēc izlasē apkopojām pirmās domas, kas uzreiz nāk prātā, runājot par mūziku un par Liepāju.

1. Līvi

"Līvi" ir Latvijas leģendārākā rokgrupa - 1976. gadā to dibināja Ēriks Ķiģelis un Juris Pavītols. Savas pastāvēšanas laikā grupa vairākkārt mainījusi sastāvu. "Līvu" diskogrāfiju veido 7 studijas albumi, 2 koncertieraksti un 8 izlases. Šobrīd "Līvu" dziesmas ir  ģitārists Ainara Virgas apvienības "Virga un Buks" repertuārā un "Līviem" par godu Liepājā uzcelts piemineklis Līvu Spoku koks.

2. Pilsētā, kurā piedzimst vējš

Dziesmu "Pilsētā, kurā piedzimst vējš" Imants Kalniņš ar dzejnieka Māra Čaklā vārdiem sarakstījis 1973. gadā. Par Liepājas oficiālo himnu dziesma apstiprināta 1999. gadā.

3. Koncertzāle "Lielais Dzintars"

Koncertzāle / arhitektūras piemineklis tika atklāts 2015. gada 6. novembrī, pirmajā gadā pie sevis uzņemot 191 tūkstošus apmeklētāju no dažādām valstīm. Noorganizēti 160 mūzikas un mākslas pasākumi. "Lielajā Dzintarā" ir Lielā zāle, kamerzāle, eksperimentālā skatuve, mākslas galerija un telpas neformāliem pasākumiem. "Lielais Dzintars" ir mājvieta Liepājas Simfoniskajam orķestrim un Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolas audzēkņiem.

Koncertzāle "Lielais Dzintars"

4. Latvijas 1. Rokkafejnīca

Sākot ar 2012. gada janvāri, Latvijas 1. Rokkafejnīca viesus uzņem Rīgā, Reiterna namā, taču rokkafejnīcas sākumi ir meklējami Liepājā 2002. gada oktobrī. Ilgu laiku Rokkafejnīca bija viens no Liepājas kā Latvijas roka galvaspilsētas simboliem. 2013. gadā kafejnīcas durvis tika slēgtas. Tagad telpās darbojas klubs "Vecais vikings", bet ārpusē joprojām var apskatīt "Slavas aleju" ar Latvijas populārās mūzikas izpildītāju plaukstu nospiedumiem.

Latvijas 1. Rokkafejnīca

5. Liepājas simfoniskais orķestris

Liepājas simfoniskais orķestris ir vecākais Baltijā (tā pirmsākumi meklējami jau 1881. gadā), kā arī vienīgais profesionālais orķestris ārpus galvaspilsētas. Orķestris popularizē latviešu komponistu radīto mūziku gan Latvijā, gan dodoties koncertēt ārzemēs.

Liepājas simfoniskais orķestris Foto: Aigars Prūsis

6. Festivāls "Liepājas Dzintars"

Festivālam "Liepājas Dzintars" ir svarīga loma Latvijas populārās mūzikas attīstībā. 1964. gadā Liepājā notika Baltijas republiku estrādes kolektīvu salidojums, 1967. gadā pasākums iemantoja nosaukumu "Liepājas Dzintars". Festivāls norisinājās ar pārtraukumiem, pēdējais – 30 gadu jubilejas "Liepājas Dzintars" – izskanēja 2006. gadā.

7. Liepājroks

Par Liepājroku tautā sauc rokmūziku, kas radīta uz klasiskā roka pamata ar tekstu latviešu valodā, kurā ir uzsvēta saikne ar Liepāju vai Latviju.

8. Fontaine

Klubs Fontaine Palace ir viens no ietilpīgākajiem mūzikas klubiem, kas atrodas ārpus Rīgas.  Reizi gadā klubā, Fontaine Royal Hotel un citās mūziķi-uzņēmējam Luijam Fonteinam piederošajās atpūtas vietās notiek arī Fontaine Festival.

Fontaine

9. Austrasbērni

Dziesminiece Austra Pumpure ir ne vien mūziķe, bet arī Liepājas teātra aktrise un skolotāja. Austra Pumpure ir devusi būtisku ieguldījumu folkmūzikas tradīcijas attīstīšanā. Dziesminieces repertuāru veido tautasdziesmas, komponista Imanta Kalniņa dziesmas, viņas un viņas skolēnu sarakstītās orģināldziesmas un ziņģes. Austru Pumupri raksturo vienkāršība un cilvēciskums, kas jau vairāk nekā četrus gadu desmitus viņai apkārt pulcē skolēnus, kuri tiek mīļi dēvēti par Austrasbērniem.

10. LMT Summer Sound

Pirmais LMT Summer Sound festivāls Liepājas pludmalē notika 2011. gadā. Gadu gaitā pārvarot dāžādu laikapstākļu stihijas, 2016. gada festivālu apmeklāja jau vairāk nekā 20 000 klausītāju, un tas tika izvirzīts Eiropas festivālu balvai. LMT Summer Sound ir uz palikšanu!

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!