Prāta Vētra toreiz un tagad. Kā ir mainījies grupas skanējums?

Raksta attēls - Prāta Vētra toreiz un tagad. Kā ir mainījies grupas skanējums? Foto: Publicitātes foto

18.08.2015 / Antra Bērtule

Prāta Vētras koncerttūre (joprojām) norit pilnā sparā. Nupat piedzīvojām lielisku koncertu Valmierā, un jau 29. augustā vētrieši koncertēs Rīgā. Iesildāmies ar retrospektīvu atskatu Prāta Vētras albumos. Kā viņi skanēja toreiz un tagad?

TOREIZ:

 

1. Vairāk nekā skaļi (1993)
Prātvētriešu pats, pats pirmais albums kasetē ar cilvēciņu uz dzeltenā fona kasetes vāciņā. Albumā iekļauta viena no agrīni romantiskajām dziesmām  - Jo tu nāc, tāpat kā izlaiduma diskotēku hits Ziema, Vairāk nekā skaļi, Polka, u.c., nu jau leģendāras, dziesmas. Pat ja 1990. gados viņi bija pavisam jauni, šis albums ir tik spēcīga debija, ka skan raupji, aktuāli, roķīgi un nenopulēti vēl šodien. Un tur ir arī akordeons!

 

 

 

2. Vietu nav (1994)
Prāta vētras modernais EP jeb mazalbums, kurā visas dziesmas skan angļu valodā, tostarp jau minētā Ziema latviešu versijā. Šis albums izklausās ļoti eksperimentāli, taču (tolaik)mūsdienīgi, saklausāmas atsauces no 90. gadu grunge kustības, Nirvana, Pearl Jam, Mazzy Star, u.c. Kaseti izdeva tikai 500 kopiju tirāžā.

 

 

3. Veronika (1996)

 


Kurš gan neatceras Veroniku? Tie, kuri jau tolaik sekoja līdzi mūzikai un ir rūdītie fani, Veroniku min starp saviem mīļākajiem albumiem. Šis ir arī viens no Prāta Vētras smieklīgi jocīgākajiem albumiem. Skan visādi smieklīgi vokāli, iedziedājumi, gandrīz kaķu ņaudieni un, protams, superpopulārās Lidmašīnas. Īsts jaunības albums, kas, pienākot CD ērai, 2004. gadā tika pārizdots no kasetes. Skan arī dziesmas Veronika, Viņa dzīvo zemāk, zaļumbaļļu gāzējs Čiekuri, Visi eņģeļi dejo, Dārznieks, Kā jau svētdienā, u.c. Albums ir arī viens no garākajiem - kopumā ar 17 kompozīcijām. Starp citu, albums ļoti patiks arī Pulp un REM faniem.

 

 

4. Viss ir tieši tā kā tu vēlies (1997)Ar šo albumu Prāta Vētra pirmo reizi nopelna zelta statusu Latvijā un kļūst par meiteņu elkiem. Viens no liriskākajiem/melanholiskākajiem grupas 90. gadu albumiem, iekļaujot tādas dziesmas kā Neatgriešanās, Tavas mājas manā azotē, Mans draugs, Romeo un Džuljeta.

 

 

 

 

5. Starp divām saulēm (1999)Albums ar izteiktu popa noskaņu, iekļaujot tādas dziesmas kā Puse no sirds, Prom uz siltajām salām, Lec, Galvā tikai sievietes, u.c. Zīmīgi, ka šis albums ierakstīts EMI studijā Stokholmā, un jau ir iets ārvalstu panākumu virzienā, ierakstot anglisko versiju dziesmai Starp divām saulēm. Tas sakrita ar laiku ,kad aktuālas bija vārdu spēles, tādas kā Starp divām meitenēm izvēlēties.., starp divām bulciņām izvēlēties mīļāko..un citi varianti, kurus virpināt kopā ar draugiem un starpbrīžos starp stundām. Albuma vāciņa attēls - nikns un progresīvs.

 

 

 

6. Kaķēns, kurš atteicās no jūrasskolas (2001)


Ir jācer, ka šim kaķēnam joprojām klājas tikpat labi kā Prāta Vētrai 2000. gadu sākumā, arvien vairāk virzoties uz pārdotiem stadionu koncertiem un atpazīstamību ārpus Latvijas. Albums skan viegli, poprocīgi, ar jūras un ūdens motīviem, un joprojām latviski ar divām dziesmām angļu valodā. Šajā albumā iekļauta arī karaokē un kāzās bieži izpildītā Spogulīt, spogulīt, kā arī tādas dziesmas kā Ir vieglāk, Maybe, un citas. Interesanti, ka skanējuma ziņā Prāta Vētra šeit līdzinās arī Coldplay agrīnajiem ierakstiem, īpaši dziesmai - Yellow. Līdz ar pirmajiem iegūtajiem mobīlajiem tālruņiem populāri kļuva arī sūtīt šī albuma dziesmu vārdus saviem sirdsāķīšiem. "And maybe my animals live in your zoo.."

 

 

 

7. Dienās, kad lidlauks pārāk tāls (2003)


Tad, kad lidmašīnas biļetei uz siltajām zemēm nepietiek naudas, der noklausīties šo albumu. Joprojām dominē poproks, viegli smeldzīgas melodijas, dziesma Reality Show ierakstīta sadarbībā ar Linda Leen, atradīsiet arī tādas dziesmas kā Colder, labā nozīmē lecīgo Plaukstas lieluma pavasari, Es gribu, u.c.

 

 

 

8. Četri krasti (2005)Laiks starp iepriekšējo albumu un Četriem krastiem mūziķiem acīmredzami ir bijis viens no grūtākajiem. 2004. gadā traģiskā autoavārijā bojā gāja grupas kodola sastāvdaļa, ģitārists Mumiņš. Tas togad bija trieciens ne tikai grupai, bet arī vairākiem tūkstošiem grupas fanu, kuri dažādi izrādīja cieņu, atstājot piemiņas zīmes Mumiņa pilsētā Jelgavā un citviet. Vēl pirms tam grupa piedzīvoja interesantu sadarbību, veidojot fotosesiju ar pasaulslaveno mūziķu fotogrāfu un video režisoru Antonu Korbinu. Šajā albumā ģitāras partijas, kuras kādreiz spēlēja Mumiņš, izpildīja Ingars Viļums. Drīz pēc tam arī sekoja vērienīgs koncerts Mežaparkā, kas tika iemūžināts DVD formātā. Albumā, varbūt ne tiešā veidā, tomēr ir jūtamas lielas skumjas, īpaši dziesmās Rudens un Māsa nakts.

 

 

 

9. Tur kaut kam ir jābūt (2008)


Viens no 2000. gadu eksperimentālākajiem vētriešu ierakstiem, kur lielu artavu darba ir ieguldījis pašmāju hiphopa mākslinieks Gustavo. Albumā parādās dažādi ekstravaganti skanējumi, austrumnieciski motīvi, vētriešiem neraksturīgas lauzta ritma partijas, īsi sakot, cita enerģija. Albuma vāciņš arī ir paviam kas cits: zīmējuma autors ir latviešu mākslinieks Otto Zitmanis, kuram raksturīgi ir izmantot zilos, sarkanos toņus, ekspresīvus sieviešu tēlus, u.tml. Vairākās dziesmās, piemēram, Bronza un Tur kaut kam ir jābūt ir piedalījies arī pats Gustavo.

 

 

 

10. Vēl viena klusā daba (2012)Pašmāju mākslinieces Līgas Kitchen radītais albuma vāciņš labi saskan kopā ar enerģisko albuma skanējumu. Ierakstīts ASV, Lielbritānijā un Latvijā, albums apkopo vairāku producentu stilus, bet video dziesmai Lantern radījis video režisors, grupas bundzinieks Kaspars Roga. Ir saulaini, vasarīgi, vintage un krāsaini.

 

 

 

TAGAD:

 

11. 7 soļi svaiga gaisa (2015)
Tik stadionroķīgi kā šogad Prāta Vētra nav skanējusi, šķiet, nekad. Šis albums radniecīgi šķiet vistuvākais tam, ko grupa radījusi jau 2000. gadu sākumā, un arī šeit šur tur var manīt Coldplay atskaņas, tikai nu jau no jaunā materiāla. Plaši un ar latviskumu. Tiekamies koncertā?

 

 

 

Rakstā nav pieminēti grupas izdotie singli, DVD un ieraksti angļu, krievu valodās.

 

Vairāk par Prāta Vētras albumiem un to iegādi atradīsi šeit!

Biļetes uz koncertu Rīgā meklē šeit!

 

 

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!