Jau desmito reizi pasniegtas Latgaliešu kultūras gada balvas “Boņuks“

Raksta attēls - Jau desmito reizi pasniegtas Latgaliešu kultūras gada balvas “Boņuks“ Foto: Andrejs Vasjukevičs

26.02.2018 / Parmuziku.lv

Rēzeknē, Latgales vēstniecībā GORS, notika svinīgā Latgaliešu kultūras gada balvas “Boņuks“ pasniegšanas ceremonija, desmito reizi godinot īpašākos pērnā gada notikumus, aktivitātes un darītājus latgaliskajā kultūrā.

Gada cilvēka kultūrā godu saņēma režisors Viesturs Kairišs, bet par mūža ieguldījumu tika godināti Vācijā dzīvojošais literāts, skolotājs un sabiedriskais darbinieks Alberts Spoģis un valodniece Lidija Leikuma. Visvairāk Boņuku saņēma apvienība “Latgalīšu Reps“, uzvarot 3 nominācijās.

Šajā reizē balvu saņēmēji tika paziņoti 18 nominācijās, kā arī pasniegta viena žūrijas speciālbalva. Balvu saņēmēji:

Literatūra:

Labākais sniegums literatūrā: Raibīs ar dzejoļu krājumu "Pistacejis"

Labākais izdevums/grāmata: Ilga Šuplinska, Līga Rundāne, Aelita Andrejeva ar grāmatu "Gostūs pi Boņuka. Stuosti bārnim par Latgolu"

Žūrijas speciālbalva: Marutai Latkovskai un Ievai Jurjānei par grāmatu "Kačeiša patmalis“ – pirmo pārlikumu no latviešu literārās valodas mūsdienu latgaliešu kultūrā (Kārļa Skalbes pasaku "Kaķīša dzirnavas“).

Mūzika:

Labākais sniegums pop/rock mūzikā: Grupa "Bez PVN" ar koncertdarbību un dziesmu un videoklipu "Golds iz ustobys"

Labākais sniegums tautas mūzikā: "Tautumeitas" ar koncertdarbību un albumu "Lai māsiņa rotājās"

Labākais sniegums alternatīvajā mūzikā: Apvienība "Latgalīšu Reps" ar koncertdarbeibu, dzīsmem i videoklipim

Labākais sniegums akadēmiskajā mūzikā: Rihards Dubra – oratorija "Marija" 

Labākais mūzikas video: Latgalīšu Reps "Skots pa lūgu"

Gada debija mūzikā: Latgalīšu Reps

Labākais sniegums šlāgermūzikā: Grupa "Galaktika" ar koncertdarbību un albumu "Sirds vēl tic"

 

Sabiedrība un kultūra

Gada cilvēks kultūrā: Viesturs Kairišs, režisors un latgaliešu kultūras aktīvists

Gada notikums: 4. pasaules latgaliešu saiets “Latgales simtgades kongress“

Par latgaliešu valodas popularizēšanu: Bankas "Citadele" bankomāts latgaliešu valodā

Gada amatnieks/saimnieks: Rīgas kebabnīcas "Ausmeņa Kebabs" saimnieks Valters Murāns

Gada sniegums vizuālajā mākslā: Anneles Slišānes projekts #100dečiLatvijai

Gada sniegums skatuves mākslā: Koncertizrāde rakstiem un skaņai "Latgales gredzens"

Gada sniegums audiovizuālajā mākslā: Latvijas Radio stāstu cikls "Latgales kongress. 10 stāsti"

Par latgaliešu kultūras popularizēšanu Latvijā un pasaulē: Latgalisko vērtību iekļaušana Nacionālajā Nemateriālās kultūras mantojuma sarakstā

Par mūža ieguldījumu latgaliešu kultūras attīstībā: Literāts, skolotājs un sabiedriskais darbinieks Alberts Spoģis un valodniece Lidija Leikuma

Boņuka balvu pasniedzēji šajā reizē bija ērģelniece Iveta Apkalna, Latgales vēstniecības GORS vadītāja Diāna Zirniņa, Daugavpils teātra valdes locekle Rita Strode, Latvijas valsts simtgades biroja reģionālo un nevalstisko projektu vadītāja Jolanta Borīte, Valsts kultūrkapitāla fonda direktors Edgars Vērpe, projekts “Jezups i Muosys“, Rēzeknes pilsētas mērs Aleksandrs Bartaševičs, māksliniece Frančeska Kirke, žurnāla “Ir“ galvenā redaktore Nellija Ločmele, vieglatlēte Gunta Latiševa-Čudare, Latvijas Nacionālā kultūras centra vadītāja Signe Pujāte, slavenākais rudzu laukā peldētājs Lauris Ļubka, desmit gadus vecais Andžejs Rasims, TV šova “X-faktors“ dalībniece Margarita Kolosova, grupa “Piparmētra“, apvienība “Latgalīšu Reps“, keramiķe un gleznotāja Vēsma Ušpele, nemateriālās kultūras mantojuma centra “Upīte“ vadītājs Andris Slišāns.

Latgaliešu kultūras gada balvas “Boņuks 2017“ pasniegšanas ceremoniju kuplināja latgaliešu mūziķu priekšnesumi –uzstājās  traddicionālās mūzikas grupa “Tautumeitas“, grupa “Bez PVN“, apvienība “Latgalīšu Reps“, grupa “Unknown Artist“, projekts “100gadis bolsi“, vīru koris “Graidi“, Guntra Kuzmina un Rēzeknes novada vokālā studija “Skonai“, Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolas jauktais koris un instrumentālā grupa Eināra Lipska vadībā, hārdroka grupa “Fēnikss“, dziesminieks Kārlis Kazāks. Ceremoniju bija iespējams piedzīvot ne vien klātienē, Latgales vēstniecības GORS Lielajā zālē, bet arī tiešraidē, ko nodrošināja lietotne “LMT Straume“, kurā ikvienam interesentam būs pieejams arī ceremonijas video ieraksts  HYPERLINK "http://straume.lmt.lv/bonuks" http://straume.lmt.lv/bonuks.

Balvas “Boņuks 2017” vērtēšanas komisijā darbojās 29 pērno gadu balvas ieguvēji un pieaicinātie attiecīgās sfēras pārzinātāji: mūziķis un latgalisko projektu vadītājs, Latgaliešu kultūras gada balvas dibinātājs Guntis Rasims, ērģelniece Iveta Apkalna, dzejnieks un literatūrzinātnieks Valentīns Lukaševičs, latgaliešu tradicionālās kultūras eksperte Ruta Cibule, režisore Māra Zaļaiskalns, komponiste Ilona Rupaine, literatūrzinātniece Ilga Šuplinska, dzejniece un žurnāliste Anna Rancāne, portāla “Latgalīšu kutlurys gazeta” pārstāve Laura Melne, portāla “Latgalīšu kutlurys gazeta” redaktore, raidījumu producente Vineta Vilcāne, režisors Jānis Ozoliņš, Latvijas Radio Latgales studijas vadītāja Renāte Lazdiņa, grupa “Piparmētra“, mūzikas žurnālists Orests Silabriedis, mūziķis Ingars Gusāns, literāte, publiciste un žurnāliste Sandra Ūdre, literāts Juoņs Ryučāns, diriģents Jānis Kokins, deputāts un latgaliešu kultūrvides aktīvists Juris Viļums, muzikants Juris Ostrovskis, režisors Uģis Olte, uzņēmēji, latgaliešu kultūrvides aktīvisti Ingūna un Aigars Zīmeļi, Latvijas Nacionālā kultūras centra vadītāja Signe Pujāte, mūzikas izdevējs un dziesmu autors Guntars Račs, režisors Dainis Kļava, mūziķis un uzņēmējs Juris Vucāns, latgaliešu kultūrvides aktīviste un projektu vadītāja Edīte Husare, literāts un mūziķis, Latgaliešu kultūras gada balvas dibinātājs Oskars Orlovs un Latgales vēstniecības GORS vadītāja Diāna Zirniņa.

Latgaliešu kultūras gada balvas “Boņuks” mērķis ir veicināt latgaliešu kultūrvides saglabāšanu un attīstību, kā arī apkopot un godināt spilgtākos un nozīmīgākos sasniegumus latgaliešu kultūrā pagājušā gada griezumā. Pirmo reizi balva tika pasniegta 2009. gada sākumā. Balvas “Boņuks 2017” norisi atbalstīja Valsts kultūrkapitāla fonds, AS “Latvijas valsts meži“, Rēzeknes pilsētas dome, Balvu, Dagdas, Daugavpils, Preiļu, Rēzeknes, Riebiņu, Rugāju un Viļakas novadu pašvaldības. Informatīvie atbalstītāji: žurnāls “Ir”, Latgalīšu kulturys gazeta lakuga.lv, Latvijas Radio Latgales studija, Latgales radio, kā arī talkā nākuši LMT Straume, “Latgales ziedi“, studija “3 karotes medus“, biedrība “Latgolys Producentu Grupa“ un “Pērtnieku gardumi“.

ParMuziku.lv

ParMuziku.lv ir online mūzikas žurnāls, kurā iespējams izlasīt svarīgāko par mūziku Latvijā un pasaulē. Šeit vari atrast ne tikai aktuālās ziņas, ekspertu viedokļus, albumu, DVD un koncertu apskatus, bet arī informāciju par mūzikas biznesa ikdienā neredzamo pusi – autoru un izpildītāju blakustiesībām, ierakstu izpildījumu publiskajā telpā, kā arī mūzikas industriju kopumā.

Par LaIPA

Biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija, kur apvienojušies pašmāju un ārvalstu izpildītāji un fonogrammu producenti, lai iestātos par savām tiesībām un saņemtu taisnīgu atlīdzību par savu fonogrammu izmantošanu Latvijā un ārvalstīs. Vairāk

Sazinies ar mums!